avokado

Sem spadajo vse rastline, ki rastejo v mediteranskem, subtropskem in tropskem podnebju. V našem podnebju jih moramo pozimi zaščititi pred mrazom (prestavimo jih v toplejši prostor).
kivi, citrusi, figovci, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

avokado

OdgovorNapisal/-a seba72us » 13 feb 2006, 22:03

Pozdravljeni!

Nekako mi je uspelo vzgojiti rastlinico avokada, in sicer iz peške. Trajalo je dva meseca, da je pokukala na dan, v enem mesecu pa je bila že 30 cm visoka. Zanima me, kako naj jo negujem naprej in kdaj je pravi čas za presaditev.
Hvala za odgovore in lep dan še naprej!

Nataša
seba72us
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 13 feb 2006, 21:58

OdgovorNapisal/-a Kitty » 16 feb 2006, 10:12

Jaz ga imam že nekaj let, visok je cca pol metra in ne delam z njim nič posebnega. Redno ga je treba zalivati, če vidiš, da se listi povesijo proti dol, je to zagotovo znamenje, da je žejen. Jaz ga uporabljam skoraj kot opomnik za zalivanje vseh ostalih rastlin :oops: V svojem drugem letu se mi je začel kar sušiti z vrha in sem ga odrezala, do kjer je bilo steblo še zeleno, tako da ima zdaj kar dva vrha (od štirih, ki so takrat pognali). Jaz sem ga (morda nekoliko amatersko, kaj pa vem) presadila šele, ko sem videla, da mu koreninice skušajo pokukati skozi drenažno odprtino.

Kitty
Kitty
Expert
Expert
 
Prispevkov: 121
Pridružen: 09 nov 2004, 11:20
Kraj: Vrhnika

OdgovorNapisal/-a seba72us » 26 feb 2006, 17:55

Hvala lepa za odgovor. Samo me pa preseneča, da vam je zrasel samo pol metra. Sama nekako upam, da bo večji. Štart je bil že tak... :D
seba72us
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 13 feb 2006, 21:58

OdgovorNapisal/-a Kitty » 26 feb 2006, 21:13

seba72us je napisal/-a:Hvala lepa za odgovor. Samo me pa preseneča, da vam je zrasel samo pol metra. Sama nekako upam, da bo večji. Štart je bil že tak... :D


Ma kaj pa vem, mogoče bi hotel večji lonec. Ampak priznam, da mi tak nekako čisto ustreza. Vsekakor ga bom na spomlad presadila, no, ampak nisem mislila, da bi ga v kakšno ohogromno drevo vzgajala :)
Je pa res, da se mi je hotel pri prvih 25 cm posušiti, pa sem ga odrezala do še zelenega, potem je pa pognal štiri nove vrhove, od katerih sta se obdržala dva.

Bye, Kitty
Kitty
Expert
Expert
 
Prispevkov: 121
Pridružen: 09 nov 2004, 11:20
Kraj: Vrhnika

Kako posaditi avokado?

OdgovorNapisal/-a trugan » 17 maj 2006, 19:11

Rad bi vzgojil avokado iz semena. Kaj naredim?
trugan
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 17 maj 2006, 19:03

OdgovorNapisal/-a Kitty » 18 maj 2006, 10:17

Večina prisega na to, da v avokado od strani vodoravno zapičiš 3-4 zobotrebce nekje na polovici peške in spodnji del postaviš v kozarec, tako da je v vodi peška do polovice - zobotrebci so opora, da je zgornji del zunaj.

Jaz sem zdaj že četrtega vzgojila tako, da se peško preprosto potisnila v lonec z zemljo. Tako ne pozabim dolivati vode, peška ne splesni, ko požene korenino, ima takoj dovolj hranil.

V kuhinji imam po vzoru nekoga s tega foruma (predolgo nazaj, da bi se spomnila, po čigavem) en širši, plitev lonec, v katerem je dobra zemlja. Vanj potikam semena/koščice, ki pridejo s hrano (avokado, mango, rožič, limone, mandarine, kostanj, feferoni) in potikam kose rastlin, ki se polomijo (maček, otroci) v dnevni ali kuhinji (usumbarske vijolice, eno kosmato drevesasto zadevo, ki začne delati koreninice kar na stebllu, če se odlomi, pa tako). Tam vse rase in vse zrase, vse se prime in vse vzklije. Če pa ne (kostanj), pa tudi nič hudega, bo pa kaj drugega.

Bye, Kitty
Kitty
Expert
Expert
 
Prispevkov: 121
Pridružen: 09 nov 2004, 11:20
Kraj: Vrhnika

Re: avokado

OdgovorNapisal/-a wlady » 02 jun 2006, 08:31

seba72us je napisal/-a:Pozdravljeni!

Nekako mi je uspelo vzgojiti rastlinico avokada, in sicer iz peške. Trajalo je dva meseca, da je pokukala na dan, v enem mesecu pa je bila že 30 cm visoka. Zanima me, kako naj jo negujem naprej in kdaj je pravi čas za presaditev.
Hvala za odgovore in lep dan še naprej!

Nataša
wlady
wlady
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 07 maj 2003, 01:51
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a lunca » 18 okt 2006, 20:09

mene pa zanima, če lahko mojemu mangu, ki je velik že okoli pol metra odrežem vrh, saj ima samo na vrhu listke.

http://picasaweb.google.com/xency.k/RoIce/photo#4987294283137417234
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a Nova » 20 okt 2006, 08:38

Po mojih izkušnjah avokadu zraste iz peške samo eno steblo, ki raste v višino. Razvejanost in več vrhov dosežemo z vršičkanjem in obrezovanjem. Pogosto na odrezanem mestu zraste samo en poganjek in ne pričakovanih ter želenih več poganjkov.

Lunca, svetujem ti, da odrežeš vrh in upaš, da bo pognal več kot en nov poganjek. Jaz bi si upala odrezati gornje 3 do 5 listov. Nimam izkušenj, kakšna je verjetnost, da preživi, če ga odrežeš nižje.
Nova
Guru
Guru
 
Prispevkov: 142
Pridružen: 05 jan 2006, 10:34
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Mediteranske, subtropske in tropske rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Avokado
    Napisal/-a Jona » 12 feb 2008, 18:22
    1 Odgovori
    3789 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a adam Poglej zadnji prispevek
    12 feb 2008, 19:06
  • AVOKADO je bolan...
    1, 2Pripete datoteke Napisal/-a Flower Killer » 13 sep 2006, 12:16
    24 Odgovori
    14801 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a bredy Poglej zadnji prispevek
    31 dec 2006, 12:41
  • avokado obrezovanje?
    Napisal/-a aliti » 08 feb 2011, 12:34
    1 Odgovori
    11287 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Ivo Poglej zadnji prispevek
    01 okt 2011, 23:49
  • cepljen avokado
    Napisal/-a rogi » 02 apr 2012, 18:21
    0 Odgovori
    9375 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a rogi Poglej zadnji prispevek
    02 apr 2012, 18:21

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov