Zalivanje kaktusov

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

Zalivanje kaktusov

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 17 feb 2004, 12:03

Zalivanje kaktusov ni tako preprosto, kot bi si človek mislil. Kaj je pa tu tako zahtevnega? Vzameš vodo in zaliješ :?:
Vsa voda pride v naravi od zgoraj. Je res? Iz neba, v obliki dežja. Torej tudi jaz zalijem kaktus od zgoraj, nikdar od spodaj. Vsaj v Ljubljani je voda zelo trda, zato jo prekuhavam. Pa še vedno se na kaktusih poznajo sledovi apnenca. Ali lahko kaktus kar povrh poliješ?
Drugo je vprašanje koliko zaliti. Vzamem liter vode in toliko časa zalivam, da voda priteče skozi, ali je bolje zaliti po sistemu zalivalčka. Izračunaš količino zemlje, velikost lončka in zaliješ samo toliko kot kaže izračun, neglede na to ali je to dovol ali ne. Kaj o tem menite ostali :?:
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a tomih » 17 feb 2004, 13:06

Bom pokomentiral Zalivalčka.

Internet Zalivalček izračuna količino vode glede na količino zemlje, vrsto zemlje, vrsto rastline, letnega časa in trenutnih vremenskih razmer.

Torej, če je uporabnik pravilno vnesel velikost lončka (računa se od roba lončka in ne od roba zemlje) in izbral pravilno vrsto zemlje, bi moral izračunati pravilno količino vode. Tukaj je potrebno povdariti, da Zalivalček nikoli ne bo mogel izračunati popolnoma točno količino vode, saj je v to vklučeno preveč dejavnikov. Npr.: zemlja je popolnoma, do roba ali samo do polovice lončka, oblika lončka ni standardna, rastlina dolgo časa ni bila presajena in ima preveč korenin, zemlja je že preveč ali premalo suha, na kar vplivajo zunanji vplivi, ...).

Torej Zalivalček se na vse 'kriplje' trudi zadeti čimbolj točno količino vode, vendar mora uporabnik sam ukrepati, če se recimo rastlina utaplja v vodi ali pa je zemlja suha kot poper.
V takem primeru svetujem, da ustrezno popraviš podatke o rastlini v Zalivalčku.

V primeru, da Zalivalčkova količina vode ni v mejah normale, mi to nemudoma sporoči.

T.
Uporabniški avatar
tomih
Rastline.com Admin
Rastline.com Admin
 
Prispevkov: 163
Slike: 16
Pridružen: 07 apr 2003, 00:17
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a cyberman » 17 feb 2004, 15:53

Jaz zalivam od zgoraj vedno samo z dezevnico. Med zalivanji vedno pocakam toliko da se zemlja zgoraj popolnoma osusi (izjema so morda epifiti). Ce je substrat zelo prepusten ali pa je odstopil od loncka, potem dam spod podstavek in nekaj casa pustim da rastlina sama potegne vodo. Glede na to da zbirka se ni tako ogromna si vzamem cas in vsakega posebej zalijem tako da po rastlini vecinoma ne polivam (razen nerodnosti :) )

Zalivalcek je res lahko v pomoc, ampak kot je ze Tomi rekel vsega ne more zajeti (substrat, lega-koliko casa je obsijan s soncem, korenine...) in je najboljse merilo se vedno oko.


P.S. ne vem zakaj naenkrat ne morem sumnikov tipkat v sporocilo :?:
cyberman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 196
Pridružen: 07 maj 2003, 12:38
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a tomih » 17 feb 2004, 16:17

Glede na to, da jih jaz lahko 'đšžćčČĆŠĐŽ' je nekaj narobe s tvojim brskalnikom. Kaj pa naredi če probaš čšž vtipkat?

T.
Uporabniški avatar
tomih
Rastline.com Admin
Rastline.com Admin
 
Prispevkov: 163
Slike: 16
Pridružen: 07 apr 2003, 00:17
Kraj: Ljubljana

Zalivanje

OdgovorNapisal/-a izi » 17 feb 2004, 17:14

Dokler sem imel zbirko v razumnih mejah sem zalival vsako rastlino posebej s steklenico in deževnico v lonček.
Danes zalivam z deževnico, pumpo in tušem po rastlinah. Ni najbolje, samo ne vem, kako bi drugače izvedel.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 18 feb 2004, 01:06

Ojla,

ja zalivanje je po moje predvsem stvar filinga.
Ko imam kaktuse v koritih (čez zimo) jih sploh ne zalivam (so na hladnem) proti pomladi jih le rosim, kar pade na zemljo imajo zaenkrat dovolj. Ko so v skalnjaku, so nekako skoraj pod streho in jih dež zalije le kadar piha ali ga nese postrani. V skalnjaku imajo dobro drenažo, zato sem jih tudi že z šlaufom :oops: zalivala (curek skoraj na pršenje). Ponavadi pa jih kar z kanglo in vodo iz ribnika zalivam vsako jutro in po sončnem dnevu še zvečer porosim (ko se ohladi morajo biti suhi).
Ostale lončnice pa zalivam po občutku, enkrat na mesec potopim cel lonček v vodo, ko nehajo uhajati mehurčki (po 10-15 min) pa jih vzamem ven in pustim, da se odtečejo.
Če se ti zemlja izsuši za rastline ni dobro, zato ti priporočam potapljanje lončkov.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a cyberman » 18 feb 2004, 13:25

Se nekaj sem pozabil. Pri zalivanju je zelo pomembno tudi ali je kaktus v fazi vegetacije. Poleti ob najvecji vrocini se rast precejkrat ustavi in takrat utapljati ga v vodi lahko povzroci gnitje.

P.S Ne vem kaj se mi je premaknilo ampak sumnikov ne najdem vec :evil: namesto csz imam tole: a~
cyberman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 196
Pridružen: 07 maj 2003, 12:38
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a JEMA » 20 feb 2004, 09:16

Pri letošnjem prezimovanju sem opazil, da nekatere sočnice (tiste, ki niso kaktusi) ne vzdržijo brez vode. V eni od prejšjnih tem lahko preberete, kaj se je zgodilo s takimi, ki so bile v moji zbirke, pa jih zdaj žal več ni. Hvala bogu tega ni bilo veliko.

Drugo leto bom sigurno sočnice preselil na prostor, kjer jih bom lahko opazoval vsak dan in jih tudi bolj pogosto zalival, kot letos. Ja, vsak šola pač nekaj stane. Če se motim, naj me popravite.

In če smo že pri sočnicah - iščem Huernio zebrino. Če kdo ve, kje bi jo dobil v bližini MB, bom zelo vesel namiga.

LP, M
JEMA
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 86
Pridružen: 12 sep 2003, 08:14
Kraj: Lenart

H. zebrina

OdgovorNapisal/-a izi » 20 feb 2004, 18:12

V bližini MB jo boš težko dobil. Lahko jo dobiš pri meni spomladi.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a renee » 23 feb 2004, 08:56

:arrow:
Zadnjič spremenil renee, dne 01 dec 2007, 11:04, skupaj popravljeno 1 krat.
renee
Guru
Guru
 
Prispevkov: 421
Pridružen: 12 sep 2003, 08:50
Kraj: Ljubljana

Caralluma

OdgovorNapisal/-a izi » 23 feb 2004, 11:00

Ali je to tale
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce


Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron