Vračam se kaktusi - ureditev zunanje zasaditve

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

Vračam se kaktusi - ureditev zunanje zasaditve

OdgovorNapisal/-a Klematis1 » 10 feb 2010, 12:08

Ja tako je, tudi velika ljubezen se včasih pozabi oz. "da na stran"....ampak vedno se vrne :D

Namreč že cela era je minila od takrat, ko sem se ljubiteljsko ukvarjala s kaktusi... Tedaj sem bila tudi članica društva kaktej, prejemala sem njihovo glasilo, katuse sem tudi sejala..... Kasneje so se žal spremenili življenski pogoji (stanovanje...), kariera.....

Naj povem, da me je kljub temu ves čas spremljalo oz. z menoj potovalo dvoje okroglih korit s kaktusi.... Sedaj pa imam spet možnost za ponoven sicer skromen a razširjen začetek ......

Razmišljala sem, da bi naredila zunanjo zasaditev kaktusov v idealnem kotu ob fasadi na zahodni strani hiše..... Pri tem pa se ubadam kako urediti tla oz. ta prostor....Namreč - spomladi imamo v planu tlakovati dvorišče - vse do fasade, in ne vem ali bi tlakovce na predvidenem mestu za kaktuse sploh položili (sedaj je na tem delu betonska plošča). Verjetno pa bi bilo potrebno, da je "greda" malo dvignjena ?

Kako bi torej uredila to gredo ? Zamišljam si zemljo, v katero bi posadila kaktuse (verjetno tudi v lončkih) in nato na vrhu kamenje oz. prodnike... Dolžina zidu je na tem mestu 3 m, širino pa bi bila npr. pribl. 80 cm, in kolikšna bi naj bila minimalna globina :?

Hvaležna bom za vsak nasvet oz. mnenje.
LP Klematis
Klematis1
Expert
Expert
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 apr 2009, 21:10
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a pinkpanter » 17 mar 2010, 09:03

Nekaj takega?

Slika

Tole sem enkrat že v eno temo pisala, ampak dajmo še enkrat:
Hribček je narejen umetno. Noter je vse od starih zidakov do ostankov malte (menjali smo okna), nato je gor nasuta zemlja - približno 10 cm, nato pa še plast peska - do 1cm.
Pikači ne živijo tukaj celo leto. Spomladi, ko se otopli jih prenesem ven in jih z lončki vred zakopljem na njihovo mesto. Jeseni jih spet pospravim. Ne dam vedno isti kaktus na lansko mesto, ampak jih postavljam upoštevajoč nevarnost (so mali otroci okoli) - ti gredo na sredino, velikost, potem pa tudi skladnost in obliko gredice. Da jih postavim rabim skoraj cel popoldne, isto velja za spravilo.
Greda je na jugu hiše. Pogrešam streho jeseni, ker pride preveč padavin, ki jih ne morem nadzorovat, pogrešam pa tudi mrežo proti toči, ki bi bila nekje zvita v nekakšen rolo in bi jo v primeru toče le raztegnila in napela čez kaktuse.
Plani:
Montažno pokrit gredico čez zimo ter vanjo napeljat izpuh toplotne črpalke. Računam, da bi v tem primeru lahko sadila kaktuse direktno v gredico.

V kolikor želiš, da bi kaktusi stalno živeli v tvoji gredici, predlagam, da izbereš prezimno trdne. Kateri to so, se je pisalo tudi že na tem forumu.
Gredica na zahodni strani hiše? Hm - ne vem če bi si upala. Posebej jeseni ko je dež in če še sonca ni - kaktusi bodo namočeni, pa nič sončka...
Aja - gredica mora biti zeloooo odcedna.

Več fotk je še v mojem albumu http://www.mojalbum.com/pinkpanter
pinkpanter
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 17 apr 2004, 13:00
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Klematis1 » 17 mar 2010, 15:05

Lepo si si uredila ta skalnjak s kaktusi - ali ti katera teh čudovitih opuncij že cveti ? Kateri kaktus pa ima takšen čudoviti oranžni cvet - predzadnja slika "kaktusi 2008" ? Je cvet velik ali majhen ?

Ja v bistvu je ta naša zahodna stran bolj proti JZ, tako, da mislim, da bi kaktusi imeli kljub temu kar mnogo sončka (razen jutranjega) je pa tudi delno nadstrešek...... v bistvu je na tem mestu kot, ker je hiša na tej strani v L obliki.... in se v ta del najbolj upre sonček..

Mislim, da bom letos v vsakem primeru naredila vsaj provizoriš poskusno zasaditev - sigurno pa tako, kot ti z lončki... Nekaj "materiala" že imam: 2 še manjši opunciji, nekaj mamilarij, echinokaktusov in drugih zaenkrat še neimenovanih kaktusov (imena moram še obuditi iz spomina oz. "interneta" :D ), ter agave in netreskov....
LP Klematis
Klematis1
Expert
Expert
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 apr 2009, 21:10
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a pinkpanter » 17 mar 2010, 15:28

Am... :oops: :oops: :oops:
Tista oranžna zadeva pa ni kaktus. Bila sem mal lena pri prelaganju slikc sem in tja... Gazanija je. :oops: :oops:

Opuncija je pa cvetela. Opuntia Microdasys mi je cvetela v prvo ene 3 leta nazaj in od takrat vsako leto cveti, sam očitno nimam nobene fotke naložene. Se opravičujem na mojalbum nisem že celo večnost nalagala fotk. Na flickr pa nalagam sam tiste, ki se mi zdijo dovolj dobre. ;)

Slika

http://www.flickr.com/photos/pinkpanter ... 359233984/
pinkpanter
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 17 apr 2004, 13:00
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Klematis1 » 17 mar 2010, 21:34

Kakšne barve pa so cvetovi tvoje opuncije ? Mislim, da sem imela pred leti tudi ta primerek, pa se ne spomnim, kam mi je poniknil.. :oops:

Sedaj pa imam eno iz primorja (mislim, da bo cvet rumene barve), eno pa imam z Elbe, katero ne poznam, pa bom jo enkrat pofotkala - me prav zanima kakšni so cvetovi.......:wink: . Sem pred leti imela 5-6 letno, cca 1,5 visoko, a še ni cvetela...potem sem se preselila, in sem jo morala zaradi bivanjskih razlogov pustiti tam....nje usoda mi ni znana...
LP Klematis
Klematis1
Expert
Expert
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 apr 2009, 21:10
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a pinkpanter » 18 mar 2010, 13:00

Cvetovi so rumeni. Pravzaprav sem prav presenečena koliko cveti, glede na to, da je toliko let rabila.
Opuncije niso moji priljubljeni kaktusi, kar kar malo prevelike zrastejo prehitro. :)
pinkpanter
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 17 apr 2004, 13:00
Kraj: Kranj


Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • kaktusi kaktusi...
    Napisal/-a belladonna » 21 feb 2004, 01:07
    10 Odgovori
    8419 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a belladonna Poglej zadnji prispevek
    12 mar 2004, 20:38
  • kaktusi - uši
    Pripete datoteke Napisal/-a robi » 27 nov 2005, 13:30
    5 Odgovori
    4687 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a anchi Poglej zadnji prispevek
    02 jan 2006, 19:14
  • Kaktusi
    Napisal/-a caramela » 17 jul 2006, 09:48
    1 Odgovori
    2645 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Marsumioon Poglej zadnji prispevek
    17 jul 2006, 09:55
  • Še kaktusi
    Napisal/-a nemrak » 20 jul 2006, 21:11
    1 Odgovori
    2674 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a zelenec Poglej zadnji prispevek
    21 jul 2006, 14:56
  • KAKTUSI
    Napisal/-a miklavz15 » 24 okt 2008, 10:47
    2 Odgovori
    4214 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Kalypsa Poglej zadnji prispevek
    20 mar 2009, 14:51

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron