strupenost rastlin

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

strupenost rastlin

OdgovorNapisal/-a mladstar » 05 dec 2003, 10:32

Živjo
Zanima me kako je s strupenostjo določenih rastlin. Ali so vse Euphorbie (mlečki) strupene?
Nekatere vsebujejo rakotvoren INGENOLE. Ali pospešujejo tvorbo kožnega raka, še kaj drugega? Ali lahko škodujejo dihalom?
Menda vsebuje rastlinica Euphorbia Leuconeura (hvala za pomoč pri določitvi imena) zelo veliko nevarnega ingenola.
mladstar
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 46
Pridružen: 10 nov 2003, 00:41
Kraj: LJ

Euphorbia

OdgovorNapisal/-a borutcerkvenic » 05 dec 2003, 13:26

Lep pozdrav!
Moram ti povedati, da ne vem za kateri mleček, to gre. Pregledal sem leksikon rastlinskih bogastev in malo floro Slovenije, pa tega mlečka nisem našel. Moral boš pogledati, kje drugje. Pa še to vsi mlečki so bolj ali manj strupeni eni so tudi smrtno strupeni, pa čeprav jih uporabljajo tudi v zdravilne namene.
LP Borut
CRGA
borutcerkvenic
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 227
Pridružen: 08 maj 2003, 17:46
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 05 dec 2003, 14:12

Ojla,

mislim, da kot rastlina ne more škoditi dihalom, saj ne izpušča mlečka kar tako, mleček je pa tisti, ki je strupen. Za inhalacijo ali prehrano jo pa itak ne uporabljaš ne :?: Ko ravnaš z njo moraš biti zelo previden, da si mlečka iz rok ne zaneseš še kam drugam (oči, usta...), saj povzroča neprijetne reakcije.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a starina » 07 dec 2003, 00:59

Lep večer!
Pred kratkim, sem se zbodel v opuncijo in sm imel zatečen členk. Oteklino sem imel kar ene 3 dni.
Kaj naresti v primeru zboda? Ali je kakšna snov(mazilo), da bi oteklina prej izginila. Zbodem se kar pogosto, npr. pri presajanju ali npr. pri prenašanju. Če obstaja mazilo, prosim za informacije?

hvala
lep pozdrav


tom :)
SUX TO MUCH

_____ www.skerca.si_____
starina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 175
Pridružen: 13 nov 2003, 23:42
Kraj: vič-ljubljana

Vbod

OdgovorNapisal/-a izi » 07 dec 2003, 10:06

Kot sem enkrat že umenil, je problem pri vbodih svinjarija, ki je na bodicah. Iztisni čim več krvi, namaži z arniko ali šnopsem, pa bo. Mogoče ni slabo, da smo kaktusarji cepljeni tudi proti tetanusu. Cepi se trikrat. 2. doza po enem mesecu, tretja po enem letu, potem oa vsaj 5 let drži.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce


Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google Adsense [Bot] in 2 gostov