Osnovni pojmi...

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

Osnovni pojmi...

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 29 nov 2003, 14:08

Ojla,

ugotovila sem, da mešam vse žive pojme med seboj saj mi osnovni pojmi niso čisto jasni. :oops:
Pojem družina (kakteje niso v isti kot ciklame), mi je še nekako jasen, pa potem rod tudi (kaktuse razdeli na členkarje, stebričarje) -ali pa ne?
Potem pa se začne:
-a so vrste razvrstitev kaktusov znotraj rodov (opuncija, mammillaria...)?
-zanima me kako označiš sorto, (kaj sotra označuje)
-a je lahko več kultivarjev, hibridev ene sorte?(kaj to sploh so)
-kaj je klon?
A mi lahko kdo na imenu Echinocereus subinermis var. rubispinus, razloži kaj je kateri del imena ?
Kaj so nameni spremembe imen določenih rodov? ali sort?
Pomoč :roll: prosim- upam, da nisem edina, ki me take osnove begajo.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 30 nov 2003, 00:17

Se pridružujem klavdiji. Dajmo enkrat za vselej razčistit, pa se kje ta tema izpostavi, da ne bomo vedno vse zameštrali.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Jure » 01 dec 2003, 18:47

Tole o vrstah je res osnova, kar pa ne pomeni, da je enostavno. Poskušam skrajšati besedilo, pa mi ne gre najbolje.
Začelo se je z Aristitelom, dokončno pa so definicijo sorodstvenih kategorij postavili Linne in njegovi kolegi. Kategorije so postavili iz antropocentričnega vidika, po imenih nekako primerljivo človeškim skupnostim. Pri prevodu iz latinščine v slovenščino se je pokazalo, da kljub izjemnemu trudu za lepo in pravilno slovensko besedo nastanejo zapleti, ki jih običajni smrtnik ne razume povsem. Zato se bom prav doslednim poimenovanjem raje izognil. Razlaga bo najbolj poljudna, kolikor jo zmorem.

Osnovna kategorija je vrsta (species). V isto vrsto sodijo tisti organizmi, ki so si podobni med sabo, imajo v grobem iste navade, predvsem pa se uspešno plodijo. Osnovna primerjava je bila med psom im mačkom. Ta dva si nista povsem podobna, se ne parita (v glavnem), predvsem pa nimata potomcev. Druga primerjava sta konj in osel. Nista si hudo podobna, sem in tja se sparita, potomci pa niso plodni naprej.
Do tukaj je bilo vse v redu, kasneje pa so se pojavila zelo številna odstopanja od te osnovne definicije, gledišča glede izraza "podobnost" so se spreminjala. Zato so mnoge organizme prestavljali iz ene vrste v drugo in nazaj. Še posebej velike težave so se pojavile pri razvrščanju rastlin, ker se te vsevprek križajo, če se le ponudi priložnost. Že naravnih križancev je ogromno, če pa pomaga še človek, pa ni ovir tudi za križanje precej oddaljenih vrst.
Še več sprememb so doživeli rodovi (genus), kamor sodijo različne, a med seboj najbolj podobne vrste. Šolski primer so mačke, levi, tigri, pume, itd, ki sodijo vse v isti rod.
Družina združuje več podobnih rodov in ima neko tako značilno lastnost, ki je pri drugih družinah običajno ne najdemo. Zdaj smo pri kaktusih. Lastnosti te družine so:
areole, iz katerih izraščajo bodice (spremenjeni prilisti),
odebeljena stebla z vodnim tkivom,
podrasla plodnica,
cvetovi brez venčnih in čašnih listov, ki pa jih nadomeščajo brakteje (preobraženo stebelno tkivo), katerih število je precej veliko in nedefinirano.
odsotnost antociana (modrega barvila), ki ga nadomešča betacian (vijolično barvilo).
Kaktuse razdelimo na tri poddružine:
1. Imajo prave liste (poleg bodic). Sem spadajo pereskije.
2. Imajo glohide (bodice s trnkasto strukturo). Sem spadajo opuncije
3. Nimajo lastosti ne prve in ne druge poddružine. Tu so vsi ostali kaktusi.

Posamezna vrsta živi na nekem teritoriju. Če se vsi geni med seboj obilno mešajo, je vrsta zelo enotna. Če pa je med populacijami pregrada, ki preprečuje medsebojno oplojevanje, pride sčasoma do razlik med njimi. Če so te tako velike, da jih lahko definitivno določimo, govorimo o podvrstah (subspecies).
Včasih pogosta kategorija "variacija" se danes opušča, ker nima pravega sistematskega pomena.
Znotraj populacije se pogosto pojavi kakšen neuravnovešen posameznik, ki po eni lastnosti bistveno odstopa od vrstnikov. Ta dobi oznako forma (oblika).

Človekov izbor, se pravi množična proizvodnja v vrtnariji, favorizira nekatere forme (oblike), ki se bolje prodajajo od drugih. Lahko pa so taki primerki tudi rezultat križanja. Ne glede na način, kako je dobljena ta oblika, se tej populaciji reče sorta. (Ime sorte se v slovenščini piše z malo začetnico, v tujini z veliko.) Pred imenom kultivarja napišemo cv.
Sorta se normalno razmnožuje generativno.
Če neko rastlino množimo vegetativno z raztrgavanjem, tkivno kulturo ali tudi generativno, vendar le samoprašno = samoplodno, govorimo o klonu. Še vedno je to kultivar.

Konkretno: Echinocereus je rod. Skupna značilnost je zelena brazda pestiča, brsti se tvorijo znotraj stebla in raztrgajo povrhnjico. Steblo je poleglo, le v mladosti pokončno.
Echinocereus subinermis je ime vrste. Zanjo so značilni rumeni cvetovi in zelo kratke bodice.
Echinocereus subinermis var. rubispinus označuje zgoraj omenjeno vrsto, ki pa ima za razliko od povprečnega posameznika rdeče bodice. Ker ta lastnost verjetno ni značilnost določene populacije na nekem rastišču, pač pa se pojavlja tu in tam, predvsem pa v zbirkah, ta oznaka nima nobene posebne teže. Po mojem mnenju si je ime izmislil nek vrtnar, ki je želel več prodati. Pa mu ni prišlo na misel, da bi na kaktus nalepil suhe cvetove. (Sploh pa je barva bodic zelo relativen pojem. Če malo zmočiš bodice in jih pogledaš v večernem soncu, pa še kakšnega peyotla poješ prej, boš videla vse vijolično.)

Nekatere študije nakazujejo, da je vrsta Echinocereus subinermis verjetno naravni križanec. Eden od staršev je E. stoloniferus, drugega še ne poznajo. Se pravi, da ime ne bo večno.

Lp
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 02 dec 2003, 00:49

Ojla Jure,

hvala ti za izčrpno čisto dovolj laično razlago :!:
Se mi je zdelo da je ta stvar kar zakomplicirana (torej z mojim IQ ni taka kriza :lol: ), zato mi je pa delala težave.
Verjetno k tej zmešnjavi pripomorejo tudi nestrokovni avtorji kakih priročnikov, ki opletajo z izrazi vse povprek, saj njim po mojem tudi ni povsem jasno kaj pišejo.
Ko sem se odločila, da ponovno poimenujem svoje kaktuse, sem naletela na morje različnih imen (na netu so pri nekaterih istih fotkah različna imena), zato sem spet v dvomih čemu sploh imena :?
Najverjetneje jih bom razdelila samo na rodove in jim mogoče dodala še imena vrst, za ostalo pa :arrow: glavno da rasejo in cvetijo :lol:
, pa če imajo čisto popolno "rodovniško" ime ali pa ne :!:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 02 dec 2003, 17:44

Dobro bi bilo, da se ta tema nekje poudari, da bo hitro vidna vsakemu. Tomi, je to možno narediti?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a tomih » 02 dec 2003, 22:58

Seveda se da. :wink:
Uporabniški avatar
tomih
Rastline.com Admin
Rastline.com Admin
 
Prispevkov: 163
Slike: 16
Pridružen: 07 apr 2003, 00:17
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 02 dec 2003, 23:42

ojla,

full dobr sta tole uštimala! Saj če bom imela še kako vprašanje lahko tukaj naprej sprašujem, ne?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a tomih » 03 dec 2003, 09:54

Seveda
Uporabniški avatar
tomih
Rastline.com Admin
Rastline.com Admin
 
Prispevkov: 163
Slike: 16
Pridružen: 07 apr 2003, 00:17
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 22 apr 2004, 23:56

Ojla,

spet jest :oops: .

Zanima me če obstaja kje kak "spisek" značilnosti, ki so edinstvene in razpoznavne samo za tisti rod (vrsto), katerega opisujejo?

Recimo: za Mammillarije so značilne "bradavice", cvetovi iz "pazduh" bradavic in nanizanost cvetov v obroč pod vrhom.

Za Gymnocalycie, pa se mi že zatakne :roll:
Thelocactus in Gymnocalycij imata oba luskaste cvetne nastavke, nekateri G. imajo tudi prej "bradavičarsko" obliko kot rebrasto in močne bodice, kot nekateri Thelocactusi ... :arrow: ... :?

Prosim za naslov kake knjige ali pa kak link do s temi podatki založene strani (po možnosti v angleščini) :wink:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a cyberman » 23 apr 2004, 07:42

Ojla,

Do sedaj še nikjer nisem našel kakega ključa za določanje po bodicah ali obliki. "The illistrated encyclopedia of cacti" ima nekaj takega na začetku (npr. če stebričar potem je lahko cereus, cephalocereus......) ampak resnici na ljubo do sedaj si nisem mogel kaj preveč s tem pomagat.
Še daleč največ po mojem pove cvet, ampak kaj ko je treba včasih tolk časa čakat. :(
cyberman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 196
Pridružen: 07 maj 2003, 12:38
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 25 apr 2004, 16:07

Ojla,

ampak po čem se pa cvetove prepozna?

A je rdeč pestič samo pri Notocactusih, ali je tud drugje in če je za Notocactuse obvezen rdeč pestič ali je lahko tudi druge barve?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a cyberman » 28 apr 2004, 09:37

Kar se pestiča in rodu tiče se še najbolj po tem da določiti echinocereuse ki imajo skoraj vsi zelenega. Pro ostalih ne vem če je to indikator.
Aleš
cyberman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 196
Pridružen: 07 maj 2003, 12:38
Kraj: Kranj

pestiči

OdgovorNapisal/-a izi » 29 apr 2004, 21:51

Pestiči pri Echinocereusih so zeleni pri "Notocactusih" pa rdeči, wendar ne pri vseh.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a love cactus » 17 jan 2008, 01:17

jaz pa se sploh ne otrujam zb vrstami čeprav za mnoge kaktuse vem,v katero vrsto spadajo.
najlepše mi je,ko jih iz leta v leto gledam,kako rastejo,po določenem času pa vedno mogočneje cvetijo.
to je užitek-najlepši,kdor ima kaktuse res rad
love cactus
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 16 jan 2008, 23:01


Vrni se na Kaktusi in sukulente

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron