Najnizja temp. za kaktuse?

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

Najnizja temp. za kaktuse?

OdgovorNapisal/-a tanja » 06 nov 2003, 22:14

Idealnega prostora žal ni. Ali bojo kaktusi preživeli med sončnimi okni zimo? Znotraj se kuri.
Tanja
tanja
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 06 nov 2003, 12:37
Kraj: Zg. Gorje

OdgovorNapisal/-a manca1 » 07 nov 2003, 00:38

Tja, kjer imaš kaktuse nastavi termometer pa malo spremljaj temperaturo, da vidiš, kako se gibljeta dnevna in nočna temperatura. Odvisno je tudi katere kaktuse imaš, je pa v povprečju najboljše, če je temperatura tam nekje 10 stopinj.

lp
Manca

P.S: Kje pa si jih do sedaj prezimovala?
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Kaktus » 11 nov 2003, 21:45

Jaz sem svoje kaktuse transportiral na malo hladnejše mesto, okoli 14 stopinj celzija.
Ali bo to dovolj, za cvetenje kaktusov. In še to, ali je potrebno kaktuse kaj zalivati čez zimo. Povsod piše da malo ali nič, ampak sem v strahu, ker teh 5 mesecev je kar dolgih.
...aja mimo grede, to je prva zima odkar sem padel v to zadevo s kaktusi ;)
LP
Kaktus
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 59
Pridružen: 07 maj 2003, 16:23
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 11 nov 2003, 22:48

Kaktus, mislim da je ta temperatura primerna. Meni je bila prejšnja zima prva za moje kaktuse. Najprej me je skrbelo in sem jih preverjal vsak drugi dan, potem pa sem pozabil na njih in so preživeli. Če kaktuse zaliješ enkrat v tej dobi, je za moje pojme dovolj, vendar ne pretiravati s količino. Dokler kaktusi spijo, ne pijejo dosti in lahko uničiš korenine.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Zalivanje

OdgovorNapisal/-a izi » 12 nov 2003, 00:15

Ne vem ali sem že objavail tole. Pred kakimi 10 leti, ko sem postavil rastlinjak, sem naredil mizo s koriti za zalivanje od spodaj. Vodo sem nalil v korita, nekaj časa počakal in nato odprl cev, da je odvečna voda odtekla. Pri takem zalivanje sem vztrajal kaki dve leti. Kasneje sem presajal večje kaktuse (po kakih petih letih). Stresem iz lonca 20 cm Echinopsis. Stiroporasto dvojno dno v loncu. Ta kaktus ni bil zalivan vsaj dve celi leti in še eno zimo, pa se mu skoraj nič ni poznalo.
Kaktuse čez zimo lahko samo utopiš, povzročiš rast v premalo svetlobe ali kaj podobnega. Pozabi na njih do marca lai aprila, pa se bodo najbolje počutili.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Kaktus » 12 nov 2003, 01:02

OK, torej nič zalivanja do aprila. Bi pa še vprašal, če bodo podivjali tudi če ne bodo zalivani, ampak samo v zasenčenem prostoru, in pa če enako velja za žive kamenčke.
LP

p.s: pa sorry če toliko sprašujem, ampak jaz res še nimam toliko pojma kot drugi na forumu ;)
Kaktus
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 59
Pridružen: 07 maj 2003, 16:23
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 12 nov 2003, 01:07

Ojla Kaktus,

temperatura (14°C) se mi zdi previsoka in če jih boš še zalival, ti bodo zagotovo rasli naprej, bistvo počitka pa ni v tem. Jaz imam moje na 10°C, ko je zunaj bolj hladno pa lahko še kako stopinjo nižje. Če bi rad kaktuse (tudi kamenčke) obdržal zdrave, potem jih pusti na toplem dokler se zemlja skoraj čisto ne posuši. Šele potem jih prestavi v hladen prostor, saj mokre korenine in mraz ne gredo skupaj. Če ti "živc ne bo dal mira", jih 1x ali 2x samo malo poprši - samo toliko da bodo bodice mokre :!: , njim ne boš škodoval, tebe pa ne bo toliko skrbelo.

PS: strokovnjakov je samo ene par, vsi ostali pa smo velikokrat na istem, v dilemi tako kot ti
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Kaktus » 12 nov 2003, 09:59

Hvala za odgovore, torej vam bom kar zaupal. To da se jih ne zaliva sem že prebral, ampak sem rabil vsaj koga ki bi to potrdil, pa temperaturo bomo tudi še malo spustili.
LP
Kaktus
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 59
Pridružen: 07 maj 2003, 16:23
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 13 nov 2003, 23:20

No, pa sem danes tudi jaz spravil kaktuse na zimski počitek.

Slika
(slika je objavljena tudi v moji zbirki)

Lokacija ni najbolj optimalna zaradi svetlobe, a se temperature edino tu gibljejo za odtenek nad 10 stopinjami.

Sem pa moral za to razširiti polico v naši shrambi doma. Če ima kdo podobno prostorsko stisko, si lahko začasno poveča polico. Postopek je dokumentiran v članku na moji strani.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a manca1 » 15 nov 2003, 19:52

Jaz sem sedaj malo spremljala temperaturo v naši garaži in ugotovila, da so se nam stene segrele že toliko, da je temperatura stalno 15 stopinj. Pa sem napela možgančke :idea: in sedaj preden grem spat odprem vrata garaže, da vanjo pride mrzel zrak in do jutra ostane na 11 stopinjah. Ko začne peč z gretjem pa je spet tistih 15 stopinj :roll: . Kar se pa svetlobe tiče, bo pa to četrta zima prezimovanja kaktusov v istih razmerah in do sedaj jim ni škodilo 8) (tako ali tako ne rastejo toliko, da bi rabili veliko svetlobe).

lp Manca

P.S. Enkrat se je na forumu pojavilo, da se da kaktuse prezimiti tudi zavite v časopisni papir. Tudi v tem primeru ne dobijo ravno veliko svetlobe :!:
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a BoGo » 16 nov 2003, 00:39

Ja, vendar o tem nismo nič več govorili. Ne vem, če je to preizkušena metoda (s časopisom).
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 16 nov 2003, 15:05

Ojla,

jaz sem se odločla, da izvedem poizkus, pa da se tej stvari z časopisem pride, do dna.
V par listov časopisnega papirja sem zavila Mammillario gracilis, ki sem ji pustila rahlo vlažno zemljo na koreninah. Imam jo v prostoru kjer je 10-13°C (sedaj ko zunaj ni tako mrzlo) in so tudi vsi ostali kaktusi. Zavila sem jo malo bolj ohlapno, tako da je notri še nekaj zraka, vlaga pa ne more ven. Zdaj pa držte pest do pomladi :arrow: poročilo projekta sledi.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a manca1 » 16 nov 2003, 22:13

Predvidevam, da bo letos zelooo dooolga zima. Zakaj?

1. vsi bomo čakali na izid pogumnega 8) dejanja naše Klavdije. Ali bo kaktus preživel?! :?:

2. nestrpno pričakovanje pomladanskega srečanja z namenom izmenjave naših bolj ali manj bodečih rastlinic :D


lp Manca


P.S. V Bauhausu sem kupila en mali kaktus za 340SIT in bo prezimil kar v tisti zbiti šoti. Načeloma bi moral ostati živ :lol:
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a BoGo » 16 nov 2003, 23:34

Klavdija, če je možno, bi te prosil, da celoten projekt malo dokumentiraš, tudi s fotoaparatom. Bi bilo zanimivo kje objaviti.

Drugače pa Manca: tudi jaz jih imam par, katerim edino upanje je pomladanska presaditev, da prezimijo v šoti.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 17 nov 2003, 01:10

Ojla,

ne pripisujte mi preveč poguma, zavila sem namreč Mammillarijo, ki sem jo imela v dveh lončkih, tako da če ne preživi ne ostanem brez. Kar se tiče dokumentiranja še vedno potiho delam na tem da bom nabavila digitalca, naglas pa upam da mi ga bo prinesel eden od decemberskih obdariteljev-Miklavž, Božiček ali Dedek Mraz (so trije zato je še največ možnosti takrat). Kar se zime tiče bo pa res dolga :!:
PS:Manca zakaj ga pa ne presadiš in mu pač letos ne omogočiš počitka? Moji pozni podtaknjenci so tudi sedaj ko so posajeni na toplem, ker mi jih je škoda.
Zadnjič spremenil Klavdija, dne 17 nov 2003, 23:13, skupaj popravljeno 1 krat.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a manca1 » 17 nov 2003, 20:56

Saj tisti, ki sem jih dobila od tebe in drugi "jesenski" podtaknjenci so lepo na toplem, na oknu v moji sobi, da jih lahko gledam :shock: kako rastejo, jim prigovarjam :P , pojem :o in spodbujam :roll: k rasti :mrgreen:

Po pravici povedano mi presajanje zdele ne diši kaj preveč, pa trenutno še zemlje nimam čisto nič doma. Saj so trdoživi, bojo že preživeli. Morajo!

Lp
Manca
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a BoGo » 17 nov 2003, 23:27

Hojla. A to pomeni, da naj ne bi bilo priporočljivo dajati potaknjence na 10 stopinj? Jaz jih imam nekaj, ki so pokazali znake rasti in so (po tem predpostavljam) ukoreninjeni vsaj kak mesec ali dva. Naj hitro bežim v shrambo in jih prinesem nazaj na toplo? Gre se pa za potaknjence opuncij in euphorbie trigone.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 17 nov 2003, 23:48

Ojla,

ja priporočljivo je mlade podtaknjence obdržati vlažne (saj čiste suše nebi preživeli), mraz in mokrota pa ne grejdo skupaj torej - ne preostane drugega kot da so bolj na toplem in po potrebi zaliti. Sicer opuncija (če je podtaknjenec večji) naredi kar veliko korenin in ji mogoče nič nebi bilo, samo jaz sem raje bolj ziher (ker si ne delam "beckapov" tudi ne eksperimenteram rada).
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov