KATERA ŠOTA ZA KAKTUSE?

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

KATERA ŠOTA ZA KAKTUSE?

OdgovorNapisal/-a radomin » 24 maj 2006, 21:22

Lep pozdrav!
Mi lahko kdo svetuje katera šota se uporablja za doma narejeno mešanico
zemlje za kaktuse, njen ph?
Zasledil sem, da sta dve vrsti bela in črna.
Katera naj bi bila primerna?
HVALA VSEM
radomin
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 55
Pridružen: 11 dec 2005, 19:45
Kraj: ljubljana

šota

OdgovorNapisal/-a izi » 25 maj 2006, 07:52

nobena
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a renee » 25 maj 2006, 13:06

:arrow:
Zadnjič spremenil renee, dne 01 dec 2007, 08:19, skupaj popravljeno 1 krat.
renee
Guru
Guru
 
Prispevkov: 421
Pridružen: 12 sep 2003, 08:50
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a zelena » 25 maj 2006, 23:07

kako pa potem doma namešaš za kaktuse? jst že leta pobiram krtine na barju in vse raste kot zadeto!
zelena
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 24 maj 2006, 23:07

OdgovorNapisal/-a renee » 26 maj 2006, 06:48

:arrow:
Zadnjič spremenil renee, dne 01 dec 2007, 08:24, skupaj popravljeno 1 krat.
renee
Guru
Guru
 
Prispevkov: 421
Pridružen: 12 sep 2003, 08:50
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a cyberman » 26 maj 2006, 07:58

A niso vse te komercialne zemlje za kaktuse narejene na osnovi šote ?

Do sedaj, vse kar sem prebral je bila šota tudi zraven (berem vedno originalni tekst na embalaži in ne tisti na slovenski etiketi, ker je ponavadi pomanjkljiv).
Aleš
cyberman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 196
Pridružen: 07 maj 2003, 12:38
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a renee » 29 maj 2006, 08:35

:arrow:
Zadnjič spremenil renee, dne 01 dec 2007, 08:29, skupaj popravljeno 1 krat.
renee
Guru
Guru
 
Prispevkov: 421
Pridružen: 12 sep 2003, 08:50
Kraj: Ljubljana

Za vse tiste, ki ne verjamejo

OdgovorNapisal/-a radomin » 29 maj 2006, 12:24

Spomladi sem bil na obisku pri gojitelju kaktusov v Seči. Pozanimal sem se kakšno mešanico zemlje uporablja in dejali so:
-kremenčev pesek
-krtine ali ilovica
-šota
Zemlja/mešanica naj bi bila rahlo kisla.

Pa še nekaj za PROFESIONALCA IZI-ja:
Ti, ki naj bi bil "profi" vedno nekaj nasprotuješ in zatiraš nas, ki se še učimo in dopolnjujemo znanje namesto , da bi nam svetoval!
Zakaj potem sploh odgovarjaš na vprašanja????????????????
:twisted:
radomin
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 55
Pridružen: 11 dec 2005, 19:45
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a cyberman » 29 maj 2006, 12:37

Hja, šota res ni kaj prida. Kaj nastane si lahko vidiš pri tistih kaktusih iz vrtnih centrov ki so posajeni v čisto šoto - neuporabno.

Ja na embalaži je cela znanost: šota, pa srednje razpadla šota, pa zelo razpadla šota, pa viskokokvalitetna šota... V bistvu tudi jaz uporabljam to komercialno zemljo, samo jo krepko "razredčim" s kremenčevim peskom ter perlitom. Tako se nikakor ne more skup zbiti. Drugače, ko sem uporabljal samo zemljo, sem tudi že dobil po treh letih "betonski stožec" v lončku :), pol pa presajaj.
Pri šoti je baje treba tudi večkrat presajati.

Pri profesionalnih vrtnarijah sem videl da na veliko uporabljajo vulkansko kamenje in plovec. Pri nas je to malo težje dobiti.

radomin: za začetek se kar drži teh komercialnih zemelj in domešaj zraven grobi pesek. Z leti boš pa videl kaj se tebi najbolj obnese.
Aleš
cyberman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 196
Pridružen: 07 maj 2003, 12:38
Kraj: Kranj

Dragi Sašo

OdgovorNapisal/-a izi » 29 maj 2006, 14:41

Če vprašaš za nasvet odgovorim kartko in jedrnato, nikoli še nisem nikomur nasprotoval. Včasih mi gre malo na živce, če kdo sprašuje stvari, na katere smo že 100x odgovorili. Zdaj mi pa prosim povej, kdaj sem ti nasprotoval?

Pri nas je že vsak gojitelj delal doktorat iz prsti. Zavedati se moraš, da ima Grašič v Seći drugačno klimo kot ti v Ljubljani ali jaz na Gorenjskem. Pa tudi mikroklima v rastlinjakih se razlikuje. Najti moraš tako mešanico, ki tebi najbolj odgovarja.

V kupljenih mešanicah je šota. Je seveda najbolj cenena zadeva, dobro drži vodo, itd. Za kaktuse uporabljam, kot sem že velikokrat povedal komecialne mešanice, ki ji dodam kar precej perlita ali plovca. Šota notri je zelo drobno mleta, kar tebi s kupljeno šoto ne bi uspelo.

Stapelije gojim v samem plovcu. Kot je že Aleš rekel, zunaj precej uporabljajo plovec v mešanicah, pa tudi čistega.
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a renee » 30 maj 2006, 08:39

:arrow:
Zadnjič spremenil renee, dne 01 dec 2007, 08:32, skupaj popravljeno 2 krat.
renee
Guru
Guru
 
Prispevkov: 421
Pridružen: 12 sep 2003, 08:50
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a sandi » 30 maj 2006, 11:28

Oj,

Izi tudi jaz se pridružujem Renee. Še veliko kratkih in jedrnatih nasvetov, pa naj bodo boleči ali ne samo, da bodo kaktusi lepo in zdravo rasli.

In kot je že bilo velikokrat rečeno, vsak mora najti svojo mešanico zemlje, Ja z kot začetnik uporabljam kupljeno zemljo za kaktuse in ji dodajam pesek. Za mene deluje, kako bo pri tebi Radomin pa poskusi. Mogoče bo kakšen kaktus propadel ampak iz tega se boš nekaj naučil.


Sandi
Naj cvetijo Kaktusi!
sandi
Guru
Guru
 
Prispevkov: 150
Pridružen: 15 mar 2004, 16:53
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a Simona K. » 30 maj 2006, 13:29

Pozdravček,
no, jaz sem nova obiskovalka in članica foruma, ki se zadnje čase več ali manj trudi vzgojiti kakšen cvetoč kaktus. No, pa mi ne gre. Očitno delam napako že na samem začetku, pri zemlji. Kaktuse namreč sploh ne presadim, oziroma jih presadim (tiste v čisto mali, plastični posodici) v "domačo" zemljo, se pravi mešam pesek, univerzalno zemljo za zelene rastline, ali pa kar domačo zemljo. Oh, že vidim, kako jih bom slišala.

Sedaj me pa zanima, če je ustrezna že pripravljena zemlja za kaktuse, kakršno pač dobiš v trgovinah? Takoj danes jo grem kupit in jutri bom presadila vse kaktuse, če le je taka zemlja ustrezna.

Drugače sem si pa te dni dala veliko dela s poimenovanjem mojih kaktusov in sočnic. Sem imela velike težave, nekaj kaktusov nisem uspela poimenovati, moram počakati na cvetenje, morda bo potem šlo.
Bodeč pozdravček, Simona!
Simona K.
Expert
Expert
 
Prispevkov: 108
Pridružen: 28 maj 2006, 11:04

OdgovorNapisal/-a cyberman » 30 maj 2006, 13:36

Pozdravljena Simona,

Malo še prebrskaj po forumu izven te teme je že bilo že precej govora o substratih. Za cvetenje se pomembni tudi naslednji faktorji:
- pravilno prezimovanje
- dovolj svetlobe v času vegetacije
- pravilno zalivanje
- gnojenje v času vegetacije
- starost rastline
Tudi o teh temah je bilo že obilo govora na tem forumu.Verjetno ni problem samo v zemlji.

Važno je tudi katere vrste kaktuse imaš. Vseh ni tako lahko prepričati da cvetijo :) Primarno poskrbi da lepo udravo rastejo, potem cvetenje sigurno tudi pride.
Aleš
cyberman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 196
Pridružen: 07 maj 2003, 12:38
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Simona K. » 30 maj 2006, 13:53

Čao,
hvala Aleš, bom malo prebrskala. Saj za začetek bom vesela, če jih vsaj pravilno presadim in negujem, ker sem se odločila, da ne bom več "morila" svojih rožic in si malo obnovila mojo skromno zbirko rastlinc. Grem iskat teme glede zemlje....
Bodeč pozdravček, Simona!
Simona K.
Expert
Expert
 
Prispevkov: 108
Pridružen: 28 maj 2006, 11:04


Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov