Eksplozija cvetja!

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

Eksplozija cvetja!

OdgovorNapisal/-a BoGo » 03 jul 2003, 01:27

Pozdravljeni!

Preprosto moram povedati za ta primer. Pred nekaj cajta sem dobil kar nekaj let star kaktus od ene pokojne gospe. Bil je tisti tipičen kaktus, kot ga vidimo v mnogih starejših hišah. Kaja mi je namignila, da naj bi bil to silvestrii ali nekaj podobnega (hvala Kaja), sam se ne spoznam toliko na imena. Mislim pa da je chamacereus silvestrii. Prosim poznavalce, da potrdite ali zanikate. :)

Ko sem ga hotel presaditi, sem moral razbiti star lonec, ker več ni šel dol. Ko sem ga razbil, so bile notri samo še koreninice. Nič zemlje. Pa sem ga presadil, pognojil in zalival. Po nekaj časa je pokazal neverjetno hvaležnost. Nastavil je kar 35 popkov. Še zdaj jih ima nekaj. Ta prelep pogled pa sem želel deliti z vsemi na forumu, le da sem fotoaparat kupil malo prepozno, vendar se še vedno vidi dosti cvetov na pripeti sliki.
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Chamacereus silvestrii

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 03 jul 2003, 08:10

Res je Chamacereus silvestrii. Tudi sam imam tak kaktus. le da je veliko manjši, saj sem ga kupil lani pri Hrovatinu. Moj je naredil tri, štiri cvetove. To je res kaktus, ki vrača trud s zelo lepimi živordečimi cvetovi. Bistvo vzgoje je veliko svetlobe, ne premočno sonce ker se obarva vijolično in hladno ter suho prezimovanje.
Tudi vaš postopek pri presaditvi je bil popolnoma pravilen, pametno, da ste razbili lonec, ker se poganjki hitro odlomijo.
V glavnem zelo lep primerek in še naprej obilo uspeha in užitkov ob pogledu na lepe cvetove.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 03 jul 2003, 10:12

Pred nekaj časa sem tudi jaz kupila ta kaktus.Zdaj pa me zanima kako se ga neguje? :?: :wink:
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

Silvestrijev pritlikavi stebričar

OdgovorNapisal/-a izi » 03 jul 2003, 11:40

Živjo,
res je kaktus Chamaecereus silvestrii oz. Echinopsis silvestrii, kot se po novem imenuje. Vzgoja je zelo enostavna, od škodljivce ga ljubi rdeči pajek. Če opazite, da povrhnjica postaja pepelnato siva ali rumena, ga je verjetno napadla ta nadležna pršica. To se zgodi rado predvsem pozimi, ko rastlina počiva, ker pršice ne marajo vlage.
Naj omenim, da obstaja kar nekaj čudovitih hibridov z raznobarvnimi cvetovi.
LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a BoGo » 03 jul 2003, 23:45

Hvala vsem za potrditev, nasvet za nadaljnjo vzgojo in za opozorila pred škodljivci.

:arrow: Leopold, očitno sem imel več sreče kot pameti, da sem tako presajal. Vseeno pa se je nekaj poganjkov odlomilo, pa ni taka velika škoda. Tudi te poganjke sem vse dal za potaknjence in vsi so se prijeli, dva od teh (skupaj jih je okoli 10 - 15) pa sta celo tudi zacvetela. Neverjetno, koliko življenja je v tem.

:arrow: Izi, kako pa to, da je sedaj echinopsis in ne chamachereus? Je tudi vredu, če ga kdaj kar tako preventivno poškropim (seveda ne ob vročini ali močnem soncu)?
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Echinopsis

OdgovorNapisal/-a izi » 04 jul 2003, 08:44

Bogo,
včasih so kaktuse opisovali kar vprek. Nekdo je našel kaktus, ki je imel eno bodico več ali pa cvet malo svetlejši, pa je opisal novo vrsto. To je predvsem ustrezalo vrtnarjem, ki so na tak način prodajali precej "različnih" vrst. V zadnjem času je stvari v roke vzela stroka-botanika, s kaktusi in tudi ostalimi sočnicami se ukvarjajo na univerzah. Timi strokovnjakov, ki s pomočjo modernih ti cladističnih metod sprvljajo stvari v red. Pomagajo si tudi z DNA nalizami in na tak način najbolj sigugurno določajo sorodstvene vezi. Po obliki cvetov ima Chamaecerus tak cvet kot Echinopsis in je pravilno tja tudi uvrščen.
LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a BoGo » 04 jul 2003, 15:08

Izi, torej je celoten rod chamacereus dejansko sedaj echinopsis pod echinopsis?

A obstaja kje kaka internacionalna stran z azuriranimi podatki in slikami, da bi malo identificiral moje kaktuse?
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Chamaecereus

OdgovorNapisal/-a izi » 04 jul 2003, 16:11

Chamaecereus je monotipski rod, tj vsebuje samo eno vrsto.
Več ali manj ažurirani podatki se nahajajo na spletni strani:
www.ipni.org
LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a BoGo » 06 jul 2003, 22:35

Izi, hvala za vsa pojasnila in za link. Sem ga preveril in kolikor sem zasledil, ni slik. Sicer sem na hitro gledal. Na tej strani so vsa latinska imena rastlin, ane?
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Slike

OdgovorNapisal/-a izi » 06 jul 2003, 23:01

Na tej strani so več ali manj vsi ažurirani podatki o imenih rastlin.
Za slike si oglej nekaj linkov na društveni ali moji spletni strani.
LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a BoGo » 18 jul 2003, 09:12

No, kaktus je zaključil sezono cvetenja. Dvomim, da bo še kdaj tako bogato cvetel, kajti na koncu sem preštel posušene cvetove. Neverjetno a resnično - imel je kar 101 cvetov!

:shock: wow. To je vse, kar lahko povem.
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 23 jul 2003, 13:46

:?:
Hibridi, hibridi ... Slišala sem, da so hibridi C. silvestrii zelo lepi in da so cvetovi tudi rumeni. A mogoče kdo ve, kje bi se jih dalo dobiti. Jaz imam dva različna C. silvestrii - stebla so različno debela in tudi svetovi niso enaki. Cvetita pa vsako leto, ker sta manjša bolj skromno ...
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

Hibridi

OdgovorNapisal/-a izi » 27 jul 2003, 09:16

Imam nekaj hibridov Chamaecereusa. Eden je oranžen, drugi karminast ostali rdeči. Kakšen poganjek lahko pogrešam. Želje na moj privatni e-mail.
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce


Vrni se na Kaktusi in sukulente

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov