črn izrastek na kaktusu

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

črn izrastek na kaktusu

OdgovorNapisal/-a neven » 13 sep 2007, 13:48

imam več kaktusov.
Par dni nazaj sem opazil črn izrastek na dveh kaktusih. Takoj sem poskusil očistit ˝svinjarijo˝. Nekaj sem odstranil, ampak zgleda kot da gnije znotraj.
Eden je že kar velik - v bistvu najbolj sem na tega ponosen- in bi mi blo ful žal, če bi cedu....
Izi, računam nate ;D

Slika

Slika[/img]
neven
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 13 sep 2007, 13:22
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a primozc » 14 sep 2007, 06:37

Če gnije boš težo kaj rešil. Če bi gnil čisto pri zemlji, bi ga lahko odrezal in poskušal ponovno ukoreniniti. kako pogosto ga pa kaj zalivaš? Gnitje je ponavadi posledica pretiranega zalivanja, še posebej v dnevih brez sonca.

LP
Primoz
primozc
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 29 mar 2007, 13:33
Kraj: Laško

OdgovorNapisal/-a tinko » 14 sep 2007, 09:19

Če si prepričan, da gnije, ga reži toliko časa, da prideš do zdravega "mesa". Po mojem mišljenju se bo rana zasušila. Kaktus ne bo prav lep, obstaja pa možnost preživeja in možnost, da naredi ob rani ali pri tleh nove odganjke. Bolje, kot da ga vržrš na kompost in kasneje ugotoviš, da poskuša preživeti in odganja nove poganjke. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a neven » 14 sep 2007, 12:14

Verjetno je res preveč zalit, ker ga zalijem jaz in pol ga zalije še moj oče :evil: Kljub moji prepovedi...

Mogoče bi ga še nekaj časa opazoval... pa da se odločim....
Zaenkrat se še ˝drži˝...
Prilagam celo sliko
Lep dan vsem

Slika
neven
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 13 sep 2007, 13:22
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a smiley » 09 maj 2008, 18:59

Pozdravljeni.

Zdi se mi, da imam tudi jaz (oziroma eden od mojih ljubljenčkov) podobno težavo. Pred nekaj dnevi sem na njem opazil približno pol centimetra veliko črno packo, ki se je do danes na mojo grozo precej razširila.

Slika

Prva stvar, ki mi pade na pamet, je, da bi kaktus odrezal kak centimeter pod bolnim delom...

Ima mogoče kdo kak boljši nasvet?

Mimogrede - zraven je Aloa, ki je bila do nedavnega v stanovanju mesnata in bistveno bolj zelena, odkar pa sem jo prestavil ven, je postala precej "izsušena" in neprijetno rjava. Je za to kriva premočna svetloba ali kaj drugega? Je čas, da me tudi zanjo (in še nekaj podobno obarvanih) začne skrbet?

Hvala za odgovore in lep pozdrav.
Sašo

PS: Se opravičujem, da sem "ugrabil" staro temo. Če je to moteče, prosim administratorja, da objavo prestavi. Hvala.
smiley
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 10 avg 2007, 11:33

OdgovorNapisal/-a palicnjak111 » 09 maj 2008, 19:28

Kaktus reži, dokler ne bo zdravega tkiva.(ampak počakaj, kaj če bo kdo kaj drugega - boljšega - rekel)
Aloja pa je zato takšna, ker je na močnejšem soncu in se brani proti žarkom.
Zadnjič spremenil palicnjak111, dne 10 maj 2008, 08:57, skupaj popravljeno 1 krat.
Lep pozdrav

palicnjak111
palicnjak111
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 31 dec 2007, 22:20

izrezovanje gnilobe na kaktusu

OdgovorNapisal/-a slavko » 09 maj 2008, 21:31

Sem ljubiteljski gojitelj kaktusov z zbirko preko 700 rastlin. Tako gnitje je sestavni del življenja kaktusov, še posebej ko so deležni preobilne moče. Edini uspešni ukrep je: odrezati do zdravega tkiva, posuti z zdrobljenim ogljem ali pa s sredstvom proti gnitju ( antracol) in počakati, da se rana zasuši. Raje odrežite nižje, da se čez nekaj časa gnitje ne nadaljuje, kajti potem bo treba odrezati precej več ko prvič. Čez poletje bo kaktus pognal nove poganjke, katere boste čez 2 leti odrezali in ukoreninili.
Toliko, iz prakse, pa veliko uspehov pri vzoji.
Prelepa je bruniška fara, pod cesarjem nejma para. To je slavni Cokelburg, not ne pride nikdar Turk.
slavko
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 16 mar 2008, 18:45
Kraj: Borovnica

OdgovorNapisal/-a smiley » 12 maj 2008, 15:21

Se zahvaljujem za nasvete. Kaktus sem danes odrezal, zdaj pa mi ne preostane drugega, kot počakati, da narava opravi svoje. :)

palicnjak111, ali meniš, da bi bilo alojo bolj pametno postavit nekam na bolj senčno (zasenčeno) področje, ali je to le posledica nenavajenosti na močnejše popoldansko sonce, ker je pač prezimovala v stanovanju?

Hvala obema in lep pozdrav,
Sašo
smiley
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 10 avg 2007, 11:33

OdgovorNapisal/-a palicnjak111 » 12 maj 2008, 19:02

To je posledica nenavajenosti. Lahko jo postaviš na zasenčeno mesto, da si hitreje opomore.
Lep pozdrav

palicnjak111
palicnjak111
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 31 dec 2007, 22:20

OdgovorNapisal/-a frkla » 12 dec 2008, 15:31

Pozdravljeni!

Tudi meni je kaktus začel gniti pri korenini. Odrezala sem ga toliko, da sem prišla do zdravega tkiva. Rano sem posušila, sedaj me pa zanima kako ga naj poskusim ukoreniniti. Ga kar postavim na zemljo? Kaj zasujem? Kako je z zalivanjem?

Hvala, lep pozdrav

Lili
The happiest person ever!
frkla
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 03 sep 2007, 14:41
Kraj: Sveti Štefan


Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov