Cepljenje božičnega kaktusa na...

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

Cepljenje božičnega kaktusa na...

OdgovorNapisal/-a BoGo » 25 jul 2003, 10:10

Pozdravljeni!

Pred nekaj časa sem v eni knjigi videl, da bi se naj dalo cepiti božični kaktusi (rhipsalidopsis s.) cepiti na drug kaktus, podobno kot tisti rdeči, pa rozani in podobni kaktusi. Efekt, ki se s tem doseže, je zelo lep, saj je bil ta kaktus cepljen na visoko steblo in je potem ko je bil razraščen vse skupaj delovalo skoraj kot kaka "palma". V glavnem zelo lep prizor.

A ima mogoče kdo izkušnje s tem? Kako cepiti, kdaj in na kaj biti pozoren :?:
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Božični kaktus

OdgovorNapisal/-a izi » 26 jul 2003, 23:19

Živjo Bogo,
Najprej božični kaktus je Schlumbergera truncata. Rhipsalidopsis pa je velikonočni kaktus. Schlumbergera ima cvet simetričen le v eni ravnini, Rhipsalidopsis pa povsod, kjer ga prerežemo. Članek o božičnih kaktusih se nahaja na moji spletni strani.

Cepiš ga lahko na tanko stebričasto podlago. Jaz sem cepil na 1 cm debele Harissije. Lahko se cepi tudi na peireskiopsis, vendar jaz tega nisem počel.

Ali si kdaj že cepil kakšen kaktus?

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a BoGo » 27 jul 2003, 08:03

Hvala za popravek. :oops:

Enkrat sem že poskusil s cepljenjem, pa žal neuspešno, prav božičnega sem probal cepiti na podlago, od katere se mi je odlomil nek drugi. Postopek imam opisan v eni knjigi, pa mi ni uspel. Malo je pognal korenine, potem pa se je premislil. :(

Imam dve vprašanji še glede cepljenja: Ali je treba v podlago narediti malo režo, da lahko božičnega potem notri cepim? In kako naj zaščitim (mogoče z malo cepilne smole ali kaj podobnega, ali pa je dovolj, da se pač stisne)?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Cepljenje

OdgovorNapisal/-a izi » 27 jul 2003, 09:11

Veš zakaj sem te vprašal, če si že kdaj cepil. Prvi pogoj, da cepiš božični kaktus je, da znač cepit na običajen nači. Tam dobiš potrebno rutino, potlej pa se lahko lotiš težjih stvari. Ker je steblo božičnega kaktusa zelo tanko, ga je zelo težko odrezat.
Torej Bogo,
najprej se loti cepljenja kaktusov. Glede na to, da imaš včasih težave s tem, kaj je kaktus in kaj ni. Kaktus je tista zverinica, pri kateri bodice izraščajo iz mehkih filcastih blazinic. Seveda so lahko kaktusi tudi brez bodic, blazinice imenovane areole pa so vedno.
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a BoGo » 27 jul 2003, 11:12

Veš, izi, toliko zato imam pojma o kaktusih, samo vseeno pač površno uporabljam izraze. :cry: Pač nimam toliko znanja in izkušenj kot ti.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Kaktus

OdgovorNapisal/-a izi » 27 jul 2003, 11:30

To je bilo dobronamerno, tudi za ostale, ki bodo to prebrali. Za večino ljudi je kaktus vse kar je bodečega, pa ni vrtnica. Tukaj sem izkoristil priložnost in povedal, kako kaktus ločimo od ostalih sočnic.
LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce


Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov