Ali gre za isti kaktus?

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

Ali gre za isti kaktus?

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 22 avg 2005, 08:23

Pri navedbi imena sledijopo vrstnem redu: rod, ime vrste in varieteta. Večkrat pa sem opazil, da ime vrste izpuščajo in navedejo samo varieteto.
Tako sem naročil Lobivijo larae, potem pa sem ugotovil, da je to v stvari Lobivija backebergi varieteta larae. Ali je to res, ali pa gre čisto za drug kaktus?
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 425
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

Lobivija

OdgovorNapisal/-a izi » 22 avg 2005, 13:26

Po mojih podatkih iz leta 1992 je Lobivia backbergii zdaj Echinopsis backbergii, Lobivia larae pa Echinopsis pentlandii. Iz tega lahko pogruntaš, da je govora o dveh različnih rastlinah.

Lobivij ni več, so samo še Echinopsisi.


LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 689
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 22 avg 2005, 13:40

No Izi kaj praviš na tole:

Echinopsis pentlandii
Scientific Name: Echinopsis pentlandii (W. J. Hooker) Salm-Dyck

Synonym: Lobivia scheeri, Lobivia leucorhodon, Lobivia leucoviolacea, Lobivia wegheiana, Lobivia multicostata, Lobivia lauramarca, Lobivia omasuyana, Lobivia raphidacantha, Lobivia schneideriana, Lobivia titicacensis, Lobivia varians, Lobivia boliviensis, Lobivia pentlandii, Lobivia johnsoniana, Lobivia higginsiana, Lobivia brunneo-rosea, Lobivia argentea, Lobivia aurantiaca, Lobivia aculeata, Lobivia hardeniana, Lobivia larae
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 425
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

Lara

OdgovorNapisal/-a izi » 22 avg 2005, 13:55

Izgleda, da je problem hujši.
Lobivio larae je opisal Cardenas leta 1964 (Cact. & Succ. Journ. Amer. xxxvi. 24 (1964)), Rausch jo je 1987 premaknil v L. backebergii var. larae (Lobivia 85: 20 (1985–86 publ. 1987)), Hunt je nakazal V Cactaceae checklist leta 1992, da je to E. pentlandii, Navarro pa jo je leta 1996 formalno uvrstil v E. pentlandii subsp. larae (Lazaroa, 17: 53 (1996)).

Iz tega se vidi, da je rastlina očitno ena sama.


lpi
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 689
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 22 avg 2005, 14:53

Imam knjigo od Rauscha Lobivia 85, kjer so navedene samo tiste Lobivije, katere je on našel in popisal. Niso pa vse. Zato sem mislil, da gre za drugo rastlino. Torej gre v bistvu res za eno samo rastlino.

Hvala Izi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 425
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Kaktus
    Napisal/-a crash_recovery » 03 jul 2003, 01:05
    12 Odgovori
    14210 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Miško Poglej zadnji prispevek
    27 jul 2012, 07:43
  • Kaktus...
    Pripete datoteke Napisal/-a Kaktus » 10 nov 2003, 15:27
    17 Odgovori
    10722 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a starina Poglej zadnji prispevek
    21 dec 2003, 18:48
  • KAKTUS?????
    Pripete datoteke Napisal/-a ygregorn » 03 sep 2004, 16:30
    10 Odgovori
    4510 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a starina Poglej zadnji prispevek
    08 sep 2004, 23:08
  • kaktus
    Pripete datoteke Napisal/-a mladstar » 12 sep 2005, 14:07
    5 Odgovori
    3974 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a izi Poglej zadnji prispevek
    21 dec 2005, 19:09
  • KAKTUS??
    Pripete datoteke Napisal/-a zupnik » 12 mar 2006, 12:57
    2 Odgovori
    2625 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a zupnik Poglej zadnji prispevek
    13 mar 2006, 18:05

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov