Primorska cipresa

Diskusija o iglavcih.
Smreka, Bor, Jelka, Macesen, Tisa, Cedra, ...

Moderatorji: dusanh, Žiga.S, Moderatorji

Primorska cipresa

OdgovorNapisal/-a vselic » 23 maj 2011, 17:25

Lep pozdrav,
iz Primorske sem prinesel nekaj vej pravih cipres, torej mediteranskih. Zanima me, kako narediti podtaknjence? Kupil sem univerzalen prašek za ukoreninjenje... zanima me kakšno zemljo naj uporabim, kako naj zalivam, kako naj bodo veliki podtaknjenci- olesenele vejice, neolesenele vejice... Lepo prosim za odgovor, ker sem zelo nepoznavalec glede vrtnarjenja.
vselic
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 29 mar 2011, 17:16

Re: Primorska cipresa

OdgovorNapisal/-a Zeleni Janez » 23 maj 2011, 18:31

Kaj boš potaknjence delu, če sam semena posadiš pa maš v 3 letih, pol metrske ciprese.
Zeleni Janez
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 apr 2010, 10:20

Re: Primorska cipresa

OdgovorNapisal/-a vselic » 29 maj 2011, 13:25

Am, ja mam semena tudi... verjetno z njimi ni prav dosti dela ne? malo zalijem tu in tam...
vselic
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 29 mar 2011, 17:16

Re: Primorska cipresa

OdgovorNapisal/-a vselic » 06 jul 2011, 17:18

Naj povem da podtaknjenci niso uspeli, še manj seme, ki sem ga posadil... Ima mogoče kdo kaj teh cipres? Nujno potrebujem!
vselic
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 29 mar 2011, 17:16

Re: Primorska cipresa

OdgovorNapisal/-a barbika » 06 jul 2011, 17:29

Razmnoževanje cipres je dokaj zahtevno delo, saj traja kar dolgo, preden se potaknjenci ukoreninijo. Ker pri nas nihče ne vzgaja mladih rastlin za nadaljno prodajo. Tako je najboljše nabaviti nekaj rastlin in potem rezati potaknjence. Vendar bo odstotek ukoreninjenih verjetno zelo majhen. Saj doma dokaj težko ustvarimo potrebne pogoje, kot so; visoka zračna vlaga. Potaknjenci ne smejo biti preveliki. Najboljše je, če se jih odkrhne in nato odreže samo del luba, ki visi proč. Potaknjence se posadi zelo plitvo, sicer zgnijejo. Morda pa še vsako potaknjeno vejico pokriješ s plastično vrečko, da ustvariš višjo zračno vlago.
barbika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 12 avg 2008, 20:04

Re: Primorska cipresa

OdgovorNapisal/-a Zeleni Janez » 07 jul 2011, 09:59

Če si ti posadil semena takrat ko si nazadnje poslal sporočilo, potem semena še niso mogla vzklit. To so drevesa in ne solata! Semena sigurn vzklijeko, in ko se to zgodi ciprese rastejo ko plevel.
Zeleni Janez
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 apr 2010, 10:20

Re: Primorska cipresa

OdgovorNapisal/-a vselic » 15 sep 2011, 16:49

No da vam povem, podtaknjenci so mi uspeli ;) če bo še kdo delal podtaknjence, naj stori naslednje:
Potrebujete veje iz mlajšega drevesa, ki se bo veliko boljše ukoreninil kod staro.
Potrebujete šotni mah, sam se kupil v zadrugi kocko, ki jo potem namočiš v vodo in dobiš za pribljižno eno korito šote.
Podtaknjence narežemo priblijižno 12-14 cm dovgo, priporočam rez pod manjšim kotom.
Ko to storite, odrežite še vse manjše vejice od dna navzgor, tako da na koncu na vrhu ostanejo samo 3-4 vejice.
Podtaknjence nato pomočite v vodo in nato v univerzalni hormon za ukoreninjenje- v vodo zato da se bolje oprime...
Nato podtaknjence posadite....
Priporočljivo je, da jih damo v kakšen polsenčen prostor, jaz sem jih imel v kleti ob oknu, tako da ni prevroče, vsekakor mora biti šota venomer mokra, pribljižno tako kot šolska goba... priporočam podstavko!
Vsak dan, vsaj na začetku, pa tudi kasneje pa vsekakor priporočljivo, da jih oškopite, najbolje s kakšno brizgo od kakšnih čistil...
Osebno sem čakal mislim da 2 meseca ali celo več, da je pognalo korenine...

Sedaj pa seveda vse uspele podtaknjence presaditi in jih gojiti nadalje ;)
vselic
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 29 mar 2011, 17:16

Re: Primorska cipresa

OdgovorNapisal/-a Miško » 12 jul 2012, 08:04

ko sem videl to temo sem tudi sam vzgojil podtaknjenje polovica mi jih je nažalost splesnila in zgnila :(
Uporabniški avatar
Miško
Guru
Guru
 
Prispevkov: 173
Slike: 6
Pridružen: 03 sep 2011, 14:38
Kraj: Trbovlje


Vrni se na Iglavci

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron