ciprese, sadovnjak in zelenjavni vrt

Diskusija o iglavcih.
Smreka, Bor, Jelka, Macesen, Tisa, Cedra, ...

Moderatorji: dusanh, Žiga.S, Moderatorji

ciprese, sadovnjak in zelenjavni vrt

OdgovorNapisal/-a Bia » 30 avg 2010, 11:49

Pozdravljeni!

Mož je iz podtaknjencev vzgojil kakih tristo cipres, ki jih namerava zasaditi okrog in okrog parcele. Malo neuko se spuščava v to, zato vas sprašujem za par podatkov in nasvetov.

Slišala sem namreč, da ciprese na sadno drevje prenesejo neko bolezen? Posajenih imamo kakih 15 jablan, ki bi jih bilo škoda uničiti.

Primarno je bil plan zasaditi ciprese tudi vzdolž kar velikega zelenjavnega vrta. Je tam tudi bojazen, da bi ciprese slabo vplivale na druge rastline?

Hvala že vnaprej za pomoč!
Bia
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 25 avg 2008, 11:19
Kraj: gorenjska

Re: ciprese, sadovnjak in zelenjavni vrt

OdgovorNapisal/-a barbika » 30 avg 2010, 15:50

Za ciprese še nisem slišala, da bi bili gostitelji kakih trosov. Je pa kitajski brin gostitelj škodljivca, ki povzroča hruševo rjo.
Si pa sigurna, da imaš ciprese, včasih se pod tem imenom skriva kak drug iglavec'
barbika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 12 avg 2008, 20:04

Re: ciprese, sadovnjak in zelenjavni vrt

OdgovorNapisal/-a Bia » 31 avg 2010, 20:18

So tista vrsta, ki uspeva tu na osrednjem delu. Imajo neko drugo ime kot ciprese, ne?

Sem pa to o boleznih slišala od parih ljudi, vendar nobenega točnega odgovora. Zato me malo skrbi, da nebi z zasaditvijo naredili več škode kot koristi.

Hvala vseeno :)
Bia
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 25 avg 2008, 11:19
Kraj: gorenjska

Re: ciprese, sadovnjak in zelenjavni vrt

OdgovorNapisal/-a erva » 01 sep 2010, 06:49

Cipreseam rečemo pogovorno ciprese, vendar prave ciprese rastejo v sredozemskem pasu. V notranjosti Slovenije se sadijo kleki ali tuje (Thuja occidentalis), ki pa imajo več vrst kultivarjev. Največkrat se sadi ta Thuja occidentalis "smaragd", ki so lepe stožčaste oblike. Tako da, če hočete vzgojiti prav takšne, potem morate dobiti potaknjence prva stakšnega drevesa.

Kar se pa tiče bolezni (Gymnosporangium sabinae), sta pa v tesni gostiteljski povezavi smrdljivi brin (Juniperus sabinae) in hruška. Pojavlja se tudi najablani,ampak je v Sloveniji izredno redka.Bolezen se lahko širi na razdaljo tudi 1000m. Kar pomeni če vi nimate brina in ga ima sosed, boste rjo pravtako dobili. Na hruškah se pojavijo oranžni madeži na listih, ki pa četudi ne zaščitite rastline, ne povzročiajo neke velike škode. Jaz tega brina nimam posajenega, vendar so moje hruške kljub temu okužene, ker ga ima verjetno kdo v soseščini

No, v glavnem rabite Thuja occidentalis "smaragd"
erva
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 06 nov 2009, 16:24

Re: ciprese, sadovnjak in zelenjavni vrt

OdgovorNapisal/-a martink » 01 sep 2010, 19:11

Sam imam doma posajene ameriške kleke , ki rastejo le par metrov od dreves hrušk in jabolk, ter zaenkrat nismo imeli še nobenih problemov. so pa drevesa posajena že približno 10 let, tako da menim da problemov ne bi smelo biti :) Vsaj na podlagi mojih izkušenj ne!

lp, martin
martink
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 04 maj 2010, 21:23
Kraj: Šmartno pri Slovenj Gradec

Re: ciprese, sadovnjak in zelenjavni vrt

OdgovorNapisal/-a Bia » 07 sep 2010, 16:51

Hvala za odgovore!

Sva se pozanimala, imamo te smaragd :)

Torej, če sem prav razumela, lahko brez slabe vesti "ciprese" zasadimo okrog zelenjavne grede in sadnih dreves.
Bia
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 25 avg 2008, 11:19
Kraj: gorenjska


Vrni se na Iglavci

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost