Trnulja razmnoževanje, sajenje ali setev?

Diskusije o grmovnicah, cvetočih in zelenih.
Berberis, Buxus, Cornus, Corylus, Forsytia, Hibiscus, Hydrangea, Ligustrum, Magnolia, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Trnulja razmnoževanje, sajenje ali setev?

OdgovorNapisal/-a daneb » 30 nov 2011, 05:46

Tukaj bo kdo sigurno vedel kako zasaditi Trnuljo (črni trn)? V naravi vse kaže na to, da se razmnožuje z razraščanjem. Zelo težko pa je dobiti mlado rastlino, ki bi imela dovolj korenin, da bi jo lahko uspešno prenesel v svoj vrt.
Ali je že kdo poiskusil s semeni?
LP
LP Daniel B.
Uporabniški avatar
daneb
Expert
Expert
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 28 avg 2006, 07:06
Kraj: Kamnik

Re: Trnulja razmnoževanje, sajenje ali setev?

OdgovorNapisal/-a Zeleni Janez » 30 nov 2011, 21:20

Jaz sem probal. Če posadiš semena, spomladi začnejo lepo hitro rasti. Edini problem ki je pri meni, da zgleda kot da jo napade neka gliva podobna pepelovki al kaj. Listi začnejo odpadati, zgleda bol boga, pozimi pa ponavadi zmrzne. Imel sem že en črni trn star tri leta, ko sem ga pa posadil pa je čez zimo pomrznil. Tako da se spet trudim z novimi letošnjimi mladički :) Malo zafrkava tale rastlina :)
Zeleni Janez
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 apr 2010, 10:20

Re: Trnulja razmnoževanje, sajenje ali setev?

OdgovorNapisal/-a daneb » 01 dec 2011, 05:43

Jaz sem posadil pečke trnulje spomladi v korito za rože kakih 30 komadov in niti ena ni kalila. Morda bi moral semena zamrzniti. Ne vem pa če se da razmnoževati s semeni. Predvidevam, da bi pod grmovjem v naravi bilo polno mladic, če bi bilo tako, pa nikjer nisem še nobene našel. Jaz sem odkopal starejši grm ga razdelil in posadil in je ozelenela samo ena sadika zelo lepo je rasla. Naslednjo pomlad mi jo je pa uničil srnjak, ko je čistil rogove ob njo. Letos sem si pripravil semena in jih imam v zamrzovalniku pomladi pa gredo v korito pa bom videl kaj bo. Poizkusil sem tudi s potaknjenci, pa ni bilo uspeha. :D
LP Daniel B.
Uporabniški avatar
daneb
Expert
Expert
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 28 avg 2006, 07:06
Kraj: Kamnik

Re: Trnulja razmnoževanje, sajenje ali setev?

OdgovorNapisal/-a Zeleni Janez » 01 dec 2011, 13:38

Seveda morajo zmrzniti, ker spadajo v rod prunusov tako kot češnja. Jaz jih vsako poletje posadim, in čez zimo ostanejo zunaj da pomrznejo, spomladi pa vzklijejo čisto vse. V naravi se pa seveda tudi razmnožujejo z semeni, tako kot vse rastline tega planeta, ampak jih je težje najti ker ima rastlina v naravi dosti manj možnosti da preživi prvo leto, kot pa v lončku.
Zeleni Janez
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 apr 2010, 10:20

Re: Trnulja razmnoževanje, sajenje ali setev?

OdgovorNapisal/-a daneb » 02 dec 2011, 08:42

Hvala za tole informacijo. Ali bo v zamrzovalniku hladilnika tudi v redu?
Nekatera semena morajo opraviti pot skozi ptičja prebavila, da lahko kalijo nekatera pa mora poškodovati požar in so šele takrat pripravljena za nadaljevanje vrste. Vem to so skrajnosti. Takšne stvari sem prebral se pa ne spomnim točno kje.
Narava je čudovita in kakšne vse trike uporablja za obstoj življenja na planetu Zemlja.
Zdaj me pa še nekaj zanima, ali si s pešk odstranil ovoj ali to ni potrebno.
Še enkrat hvala.
LP Daniel B.
Uporabniški avatar
daneb
Expert
Expert
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 28 avg 2006, 07:06
Kraj: Kamnik

Re: Trnulja razmnoževanje, sajenje ali setev?

OdgovorNapisal/-a Zeleni Janez » 02 dec 2011, 15:48

Ja so skrajnosti ampak večinoma gre kar po normalni poti. Najbrž je zmrzovalnik vredu, nevem pa kako je s tem če jih maš predolgo v zmrzovalniku, pol leta in podobno. Takih poskusov še nisem delal :) Sigurno je bolje če odstraniš, olupek. Nekateri plodovi zavrejo, če je meso gor in uničijo seme. Ampak mislim da pri črnem trnu ni kakšnih razlik, ali je gor olupek ali ne.
Zeleni Janez
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 apr 2010, 10:20

Re: Trnulja razmnoževanje, sajenje ali setev?

OdgovorNapisal/-a daneb » 03 dec 2011, 07:03

Bom upošteval Tvoj nasvet in olupil mesnati del s pečke. Nekaj jih pa ne bom potem bom pa videl kaj bo boljše.Hvala.
LP Daniel B.
Uporabniški avatar
daneb
Expert
Expert
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 28 avg 2006, 07:06
Kraj: Kamnik

Re: Trnulja razmnoževanje, sajenje ali setev?

OdgovorNapisal/-a daneb » 17 jun 2012, 19:43

Poročam, da so vsi poskusi razmnoževanja Trnulje s semeni propadla in zdaj že lahko trdim, da se trnulje z semeni ne da razmnožiti.
LP :roll:
LP Daniel B.
Uporabniški avatar
daneb
Expert
Expert
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 28 avg 2006, 07:06
Kraj: Kamnik

Re: Trnulja razmnoževanje, sajenje ali setev?

OdgovorNapisal/-a Zeleni Janez » 17 jun 2012, 23:44

Potem bo pa očitno ta rastlina v roku 20 let izumrla :( Še enkrat povem, da se vsaka rastlina razmnožuje s semeni razen če jo je vzgojil človek z križanjem ali kako drugače. Črni trn pa je na tem planetu že tisočletja in se je vedno razmnoževal z semeni, drugače nebi obstajal. Meni so vsako leto semena vzklila. Lahko da si kaj narobe počel s semeni. Včasih ne pomaga nič, če jih daš v zmrzovalnik ampak moraš pustiti seme da je prepuščeno naravnim razmeram tako kot je v naravi. Lahko da so ti zmrznla v zmrzovalniku, če so bili tam predolgo, lahko pa da ti še bodo. Nikjer ne piše da bi ti mogla vzkliti spomladi, kot semena zelenjave. Lahko pa da bojo vzklila šele drugo leto, kar za prunuse nebi bilo nič čudnega. Veliko je takšnih vrst semen ki potrebujejo dve leti da vzklijejo. Mogoče si pa slaba semena nabral. Uglavnem, meni to rate kot plevel.
Zeleni Janez
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 apr 2010, 10:20

Re: Trnulja razmnoževanje, sajenje ali setev?

OdgovorNapisal/-a daneb » 18 jun 2012, 05:58

Če Ti raste kot plevel bi lahko začel sadike prodajati takim kot sem jaz, ki mi ne uspe vzgojiti trnulje iz semena.
LP
LP Daniel B.
Uporabniški avatar
daneb
Expert
Expert
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 28 avg 2006, 07:06
Kraj: Kamnik


Vrni se na Grmovnice

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron