Potaknjenci grmovnic

Diskusije o grmovnicah, cvetočih in zelenih.
Berberis, Buxus, Cornus, Corylus, Forsytia, Hibiscus, Hydrangea, Ligustrum, Magnolia, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Potaknjenci grmovnic

OdgovorNapisal/-a muha » 27 mar 2006, 06:26

Za tiste, ki imate s tem veselje, ali bi radi kaj prihranili: sedaj je pravi čas za spomladanske potaknjence. Predvsem forzicije, pušpan, hortenzije, kotoneaster (panešpljica), zunanji hibiskus .... tudi trta..Pravzaprav lahko poskusimo čisto z vsemi grmovnicami. Potaknemo nekam, kjer bo čez leto zemlja ostala bolj vlažna ( v kako polsenco) in čakamo. Naj vas prvi listi ne razveselijo preveč, ti odganjajo še iz zaloge v lesu. Tam nekje junija/julija se bo res pokazalo, kaj se je prijelo. Potaknjenci naj bodo dolžine 20 - 25 cm, v zemljo gre 2/3 dolžine, dobro se obnese, če jih položimo rahlo poševno.

Veliko veselja in uspeha.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a tinko » 27 mar 2006, 07:08

Budleja se zelo rada ukorenini s potakjenci, posebno, če uporabite hormon za ukoreninjenje in rahlo, prepustno zemljo. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a tjesih » 14 apr 2006, 08:00

Zdravo!

Včeraj sem želela kupiti v OBI-ju v Ljubljani pušpan. Pa me je prodajalka prepričala, da pušpan raste prepočasi. Jaz bi rabila zimzeleno rastlino, ki zraste do 3 m, zaradi zaščite vrta pred prometno cesto. Kakšna je razlika med pušpanom in ligustrom?

Hvala za odgovor. Ali ima kdo kakšno idejo kaj lahko posadim?

Tanja
tjesih
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 28
Pridružen: 13 apr 2006, 10:34
Kraj: Planina

Pušpan

OdgovorNapisal/-a muha » 14 apr 2006, 11:41

Pušpan res raste počasi. Do 3 metrov ne vem, če bi sploh kdaj. Je bolj za okras, kot za živo mejo, čeprav je živa meja iz pušpana prav lepa. A dolgo, dolgo nizka in šibka. Njegova lepota je v gostoti vej in temu, da je olistan tudi pozimi, ko liguster ni.

Liguster je ena najbolj (ali pa sploh najbolj) enostavnih grmovnic za žive meje. Raste hitro, lahko ga je oblikovati, zrasel bi tudi do 3 metrov, vendar pomisli na sneg, kako je z njim pri vas. Obilica južnega snega tako visoko živo mejo krepko razpre in upogne.

O živih mejah je bilo že kar nekaj napisanega. Poišči preko iskanja po forumih, morda dobiš še kako idejo. In pa: zelo se splača na sprehodih in vožnjah malce gledati naokoli - dobiš veliko idej. Če povprašaš, pa še informacij.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a minci » 15 maj 2006, 19:28

Živjo!

Zanima me, kako vzgojiti potaknjence ligustra... Pri starših doma imajo živo mejo iz ligustra in zdaj puščajo "dolge", da bi jih potem lahko porezali in skušali iz njih narediti potaknjence. Potrebuje jih kar veliko in sicer za približno 160m.
Sedaj me pa zanima, koliko dolge morajo biti vejice ligustra, koliko naj bi šlo v zemljo? Nekje sem zasledila, da je priporočeno, da so vejice dolge nekje med 25 do 30 cm, v zemljo pa naj bi šla dobra polovica. Imam prav?
Zanima me tudi, kako nagosto se potikajo vejice? Predvidevam, da bi se meja najbolj zgostila, če bi potikala cik cak. Pa je bolje, če vejice najprej potaknem na eno mesto, toliko da naredijo koreninice in potem presadim ali kar direkt v vrsto?
Kako je pa z zemljo? More bit kaj posebej gnojena?

Že v naprej hvala za pomoč....

LP, Minci
minci
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 10 jan 2006, 13:51

Potaknjenci ligustra

OdgovorNapisal/-a muha » 17 maj 2006, 10:33

NASLEDNJI PRIMEREN ČAS ZA POTIKANJE - od 15. avgusta dalje, delno olesenele vejice, mehke rastne vršičke je priporočljivo skrajšati.

- dolžina: pri avgustovskih potaknjencih je lahko tudi 15-20cm
- v zemljo potisniti približno 2/3;
- lahko direktno na lokacijo ali pa najprej na ukoreninjenje - kar vam bo udobneje;
- zemlja naj bo vsaj kak teden pred prvim sajenjem dobro prekopana in pognojena , da bo uspeh boljši;
- nujno zalivanje potaknjencev, še zlasti, če so na bolj suhi zemlji in na soncu;
- priporočam zastirko okrog potaknjencev (pokošena trava, listje..), bo treba manj zalivati.
- gostota? ne vem. Ligustra še nisem sadila. Poglej naokoli po že obstoječih živih mejah. Mislim, da tvoja ideja glede cik cak sajenja ni slaba.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

Jesenski potaknjenci

OdgovorNapisal/-a muha » 12 avg 2006, 17:11

Veselo na delo :lol: - kdor spomladi ni imel uspeha ali časa. Dež tudi lepo namaka. Možnosti , da se bo kaj ukoreninilo, je kar nekaj.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

Re: Potaknjenci grmovnic

OdgovorNapisal/-a natijg » 01 nov 2014, 19:06

Živjo ! želim zamenjati staro živo mejo-neki brinovo grmičevje z ligustrom! Bi šlo ali zemlja po tem grmičevju ni primerna zanj
natijg
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 01 nov 2014, 19:02


Vrni se na Grmovnice

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost