črn trn

Diskusije o grmovnicah, cvetočih in zelenih.
Berberis, Buxus, Cornus, Corylus, Forsytia, Hibiscus, Hydrangea, Ligustrum, Magnolia, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

črn trn

OdgovorNapisal/-a and0ne » 03 nov 2004, 10:58

lp, v šoli mam predstavitev črnega trna. sm iskal neki podatkov po netu pa nism nič našu :( ma kdo kakšne odatke al pa kaj?
hvala :)
(se oproščam če sm dal v napačen podforum tole)
and0ne
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 02 nov 2004, 16:28

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 03 nov 2004, 11:25

Pozdravljen,

bom šla poiskat. Ker verjetno rabiš o črnem trnu malce več podatkov, ti pošljem takoj ko najdem.

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 03 nov 2004, 11:34

Medtem ko jaz iščem, greš lahko na net gledat pod Prunus spinosa. Tukaj boš v glavnem naletel na kakšne angleške strani, če pa tvoje znanje angleščine še ni tako dobro pa poskusi z ČRNI TRN ine črn trn, morda boš našel kaj tudi v slovenščini.

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 03 nov 2004, 12:22

No, tole pa ni kaj prida. V knjigah ni nič pametnega pa vseeno ;
Črni trn - Prunus spinosa spada med Rožnice. Je grm, ki zraste do 5 m visoko in uspeva v vseh vrstah tal na sončnih do pol senčnih mestih. Pravimo mu tudi oparnica ali trnjolica. Cveti belo, od začetka marca do aprila in je izvrstna rastlina za čebeljo pašo. Konec poletja in jeseni se razvijejo užitni temno modri plodovi, ki so hrana mnogih vrst ptic. Ker so trpkega, grenkega okusa za presno uživanje niso primerni lahko pa jih uporabljamo za razne shranke predvsem v kombinaciji z drugim jagodičevjem. V Veliki Britaniji uporabljajo plodove za izdelovanje nekakšne vrste džina, pa tudi za barvanje. Ker je les izredno trd so iz njega izdelovali pohodne palice.

Upam, da ti bo vsaj malo koristilo

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a and0ne » 03 nov 2004, 16:22

hvala, hvala res :)
and0ne
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 02 nov 2004, 16:28

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 03 nov 2004, 17:00

Ni za kaj, pa še kdaj drugič :wink: :wink:

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

črn trn

OdgovorNapisal/-a vasko1 » 21 avg 2007, 21:57

prvič pišem.kiksi možni,sicer preizkušen recept za okusen in zdrav sirup.Jagode oberi kona okus ne "vežejo" več (so že rahlo uvele,jutra pa precej hladna). 1kg jagod prelij z 1litrom vrele vode,pokrij, naj stoji 1 dan. precedi ,zavri, prelij spet čez jagode ,pokrij. čez 24 ur spet precedi, jagode zavrži, soku pa dodaj 1kg sladkorja na liter in spet zavri. Od tu naprej postani inovator (dodatki npr. sok limone, nageljnova žbica, košček cimetove skorje...)lahko prijetno dodajo h okusu, niso pa obvezni. Jagod ne mešaj ali mečkaj, če razpokajo precedi skozi gosto krpo.Še vroče v steklenice in zamaši.Stara mama pravi da je bil po 5 letih še brez napake,pri nas takšne starosti ni dočakal nikoli. Srečno.
vasja
vasko1
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 21 avg 2007, 20:24
Kraj: vipava

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 03 sep 2007, 19:15

Vasko,dober recept za sok,sem ga že sprobala.

Le da jaz jagod nisem zavrgla!Iz njih sem naredila za moje pojme najokusnejšo marmelado kadarkoli!
Jagode sem zavrela(ker je notri ostalo veliko tekočine od namakanja),dodala 400g sladkorja in na srednjem ognju kuhala,dokler se sladkor ni raztopil.Potem sem jih ročno spasirala,da sem odstranila kožice in koščice in marmelado nadevala v kozarčke.Ker same jagode vsebujejo veliko pektina,jim ni treba dodajati ne citronske kisline ne želirnega sredstva.Začimbe dodamo po okusu...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a janez00 » 20 jun 2008, 18:57

Kje pa se da črni trn kupiti?
janez00
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 20 sep 2007, 16:08
Kraj: škofja loka

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 20 jun 2008, 19:08

Hm, skoraj sigurna sem, da se ga ne da. Raste pa na veliko ob robovih gozdov in na nekošenih brežinah, kamor se naseli kot (za kmete) nezaželeno grmičevje. Lahko si greš izkopat kako sadiko, a ker se zelo hitro in nekontrolirano širi (s podzemnimi poganjki), ti ga za sajenje v vrt ne priporočam, saj zna biti zelo invaziven in se ga je skoraj nemogoče rešiti...

Plodove pa lahko nabiraš jeseni, ko dozorijo in se zmehčajo. Ravno letos je črn trn obilno cvetel in ima ogromno zelenih plodov, zato po moje dobra letina ne bo izostala. Potem bomo pa pili sokove in se sladkali z marmelado :wink:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a nadina » 20 jun 2008, 20:21

Ja, jaz sem pa jagode namočila v šnopček, dodala malo sladkorja.
Okus zelo dober, namočene jagode tudi, barva je zanimivo rdečkasta.

Dober v majnših količinah.....
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Nova » 23 jun 2008, 08:41

Kako delate sokove in marmelado iz črnega trna?
Kdaj se ga nabira?
Ali se ga nabira po prvi zmrzali? Takrat ima v sebi zelo malo soka, ali ne?
Nova
Guru
Guru
 
Prispevkov: 142
Pridružen: 05 jan 2006, 10:34
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 23 jun 2008, 09:27

Recept za sok oz. sirup:
vasko1 je napisal/-a:prvič pišem.kiksi možni,sicer preizkušen recept za okusen in zdrav sirup.Jagode oberi kona okus ne "vežejo" več (so že rahlo uvele,jutra pa precej hladna). 1kg jagod prelij z 1litrom vrele vode,pokrij, naj stoji 1 dan. precedi ,zavri, prelij spet čez jagode ,pokrij. čez 24 ur spet precedi, jagode zavrži, soku pa dodaj 1kg sladkorja na liter in spet zavri. Od tu naprej postani inovator (dodatki npr. sok limone, nageljnova žbica, košček cimetove skorje...)lahko prijetno dodajo h okusu, niso pa obvezni. Jagod ne mešaj ali mečkaj, če razpokajo precedi skozi gosto krpo.Še vroče v steklenice in zamaši.Stara mama pravi da je bil po 5 letih še brez napake,pri nas takšne starosti ni dočakal nikoli. Srečno.


Recept za marmelado:
Ivčk je napisal/-a:Jaz jagod nisem zavrgla!Iz njih sem naredila za moje pojme najokusnejšo marmelado kadarkoli!
Jagode sem zavrela(ker je notri ostalo veliko tekočine od namakanja),dodala 400g sladkorja in na srednjem ognju kuhala,dokler se sladkor ni raztopil.Potem sem jih ročno spasirala,da sem odstranila kožice in koščice in marmelado nadevala v kozarčke.Ker same jagode vsebujejo veliko pektina,jim ni treba dodajati ne citronske kisline ne želirnega sredstva.Začimbe dodamo po okusu...


Nova, če boš čakala na prvo zmrzal, ne boš nabrala nič plodov, saj jih veliko pojedo ptiči. Nabira se jih pozno jeseni, ko se zmehčajo (tudi to že piše nekaj prispevkov nazaj :wink: ).
In res je, takrat ne vsebujejo veliko soka, zato pa pri pripravi sirupa dodamo vodo...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto


Vrni se na Grmovnice

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov