topinambur, črni koren, okra

Diskusija o gomoljnicah.
Ingver, Begonije, Perunike, Arašidi, Kana, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

topinambur, črni koren, okra

OdgovorNapisal/-a bibica » 20 jun 2006, 11:40

lep pozdrav iz Maribora. letos sem po trgovinah zaman iskala gomolje topinamburja za sadit in seme črnega korena, pa me zanima če bi mi kdo sporočil kje ju lahko dobim oz. če ju kdo ma bi bila zelo vesela če bi mi odstopil kak gomolj ali seme. pa tudi za okro se zanimam, kako so goji in kje se dobi. Hvala vnaprej, Tanja
bibica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 20 jun 2006, 11:08
Kraj: mb

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 28 jun 2006, 09:21

Živjo!

Okre pri nas ne boš dobila,je na voljo v tujini(Nemčija,Anglija).
Za topinambur si že prepozna,ga pa prodajajo vsako jesen v Leclercu-lahko pa ga letos v oktobru dobiš tudi pri meni,imam tri sorte.
Črni koren sem pa letos kupila v Novem mestu in sicer od firme Agrina,torej imajo seme sigurno tudi pri Vrhniki(Rotar center-Eurogarden)če ti je to kaj bližje.

Upam,da sem kaj pomagala

Lp
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a bibica » 28 jun 2006, 13:12

pozdrav ivčk! :)

hvala za odgovor, nekaj informacij sem ze zbrala, takole je: za okro sem najdla nek star oglas in poklicala in so mi obljubli semena po pošti- 500sit 25 semen. nisem jih še dobila, upam da bodo kmalu. črni koren najbrz dobim naslednji teden, prav tako topinambur par gomoljev, najbrz eno sorto, nevem še katero. vsekakor pa bi bila vesela še kake druge sorte,
tako da se priporočam oktobra ko boš izkopavala gomolje :D
malce pozno je morda za vse skupaj, al pa tudi ne če mi bo vreme naklonjeno. spomladi sem iskala topinambur in črni koren na vseh moznih lokacijah v mb, pa ni bilo sreče. šele pred kratkim sem odkrila tale forum 8) lep sončni pozdravček
bibica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 20 jun 2006, 11:08
Kraj: mb

OdgovorNapisal/-a rok.k » 29 jun 2006, 07:01

Okro se da dobiti tudi pri nas, saj so jo vsako leto prodajali v Semenarni Ljubljana.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a bibica » 29 jun 2006, 10:28

zdravo.
a v semenarni ljubljana praviš? a veš mogoče ceno? namreč dobila sem tista semena ko sem včeraj omenla po pošti in je odkupnina namesto obljubljenih 500sit bila 920sit + 420 poštnine, tako da sem zdajle še malo skeptična ali sem sploh dobila prava semena. so pa taka okroglasta, prbl 3-4mm debela in sivo rjave barve. nikoli jih še nisem vidla prej tako da nevem če so prava. bom videla kaj bo iz njih nastalo. :)
lep pozdrav
bibica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 20 jun 2006, 11:08
Kraj: mb

OdgovorNapisal/-a peter » 24 jan 2007, 15:20

Pozdravlejni!

Mene pa zanima za kaj vse uporabljate okro. Tako na videz zelo zanimiva rastlina, a ne vem pravzaprav za kaj vse se uporablja. A lahko kdo napiše kaj več o njeni uporabi.

Hvala, Peter
Lep pozdrav in obilo uspeha!
peter
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 57
Pridružen: 11 apr 2006, 18:35

OdgovorNapisal/-a Pepe » 24 jan 2007, 20:37

Okra naredi omake sluzaste. Bolje rečeno smrkljaste. Ni za vsakega, ker zna biti res podobno smrklju. Omaka po grlu zdrsne kar sama od sebe. Okus ni posebno izrazit, še najbolj je podoben jajčevcu. Dobre so tudi ocvrte v olju. Slovensko podnebje ni ravno zanjo, ker ljubi vročino. Na primorskem bi še šlo, v notranjosti pa le v vročih letih. Dokler dnevne temperature niso čez 25°C skoraj ne raste. Ko je čez 30 raste vidno. Seje se direktno v vrt konec maja, predvzgoja se ne obnese, kvečjemu v šotne lončke v začetku maja, ker ne prenese presajanja. V enem mesecu zna v ugodnih pogojih zrasti skoraj meter visoko, zato zgodnje sejanje niti nima smisla. Na splošno pa je za naše razmere zelo delikatna rastlina, lani naprimer je uspevala odlično, dve leti prej pa nikakor. Ampak glede na globalno segrevanje bo mogoče vredno tvegati kak meter vrta zanjo.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme


Vrni se na Gomoljnice

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov