Arum cornutum (Sauromatum venosum)

Diskusija o gomoljnicah.
Ingver, Begonije, Perunike, Arašidi, Kana, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Arum cornutum (Sauromatum venosum)

OdgovorNapisal/-a Nemesis » 06 apr 2005, 20:03

To je ful zanimiva rastlina, nezahtevna za vzdrževanje. Gomolj sem dobil v Italiju na cvetličnem seju v Pordenoneju :wink:

Gomolj posadimo v 15 cm globok loček z bogato zemljo, tako da se korenine lahko razvijejo pri vrhu. Ne sme biti izpostavljena direktnemu soncu. Zemlja naj bi bila vedno malce vlažna. To je tropska rastlina in ni prezimno trda. Ko ni več nevarnosti zaradi slane in ko se tla malo ogrejejo, jo lahko presadimo v vrt, kjer jo imamo do jeseni, nato pa čez zimo gomol hranimo na suhem in temnem mestu (kot čebulice).
Do cvetenja jo lahko gojimo tudi na majcenem krožničku, ki ga vsak dan po malem popršimo, vendar ne preveč, da ne začne gniti. Ko odcveti, moramo ravnati tako, kot je zgoraj omenjeno

OPOZORILO: rastlina je strupena, cvet oddaja močan sladko grenak vonj, ki še najbolj spominja na s hlevskim gnojem sveže pognojeno travo!
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
LP, N
Nemesis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 14 feb 2004, 11:04
Kraj: Lj.

OdgovorNapisal/-a Nemesis » 06 apr 2005, 20:30

Še ena slika...
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
LP, N
Nemesis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 14 feb 2004, 11:04
Kraj: Lj.

OdgovorNapisal/-a caramela » 06 apr 2005, 21:34

TUdi jaz sem imela to rastlino. Najprej sem dobila le en gomolj, ki je ob cvetenju tako smrdel po crkovini, da smo ga morali prestaviti izven bivalnih prostorov. Gomolj sem imela samo na krožničku brez zemlje, niti ga nisem škropila z vodo, pa je vseeno pognal čudovit cvet. Spomladi sem gomolj posadila na vrt in do jeseni je bilo v zemlji že kar nekaj mladih gomoljev. Vsako leto sem jih nekaj pustila čez zimo zunaj, pa niso propadli.
caramela
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 58
Pridružen: 06 feb 2005, 16:37
Kraj: slov. bistrica

OdgovorNapisal/-a Nemesis » 06 apr 2005, 21:39

Hmm... Zanimivo :wink: Mi lahko še kaj poveš o tejn rastlini, kajti jaz jo imam prvič, pa se mi zdi fascinantna! Kako globoko si jo pa posadila? mogoče si tudi iz bolj toplih predelov Slovenije. Se že veselim novih gomoljčkov! A pa ti je vsako leto cvetel? Kako dolgo časa pa cveti? Ima slovensko ime? Če ga nima, ga lahko izberemo! Jaz sem za Smrdljivi kačnik ali pa Smrdljiva kala :lol: Kaj pa ostali mislite? Pišite o svojih izkušnjah s to rastlino. :wink:
LP, N
Nemesis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 14 feb 2004, 11:04
Kraj: Lj.

OdgovorNapisal/-a davidoff » 07 apr 2005, 08:39

s to rastlino nimam izkušenj, se mi pa zdi zelo lepa. kje ste kupili te gomolje(v SLO)? koliko stanejo?
LP
David
davidoff
Expert
Expert
 
Prispevkov: 109
Pridružen: 09 mar 2005, 12:58
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a caramela » 07 apr 2005, 10:05

Gomolj sem posadila kot ostale čebulnice, toliko, da je bil pokrit z zemljo (cca 10 cm). Doma sem iz severovzhodne Slovenije, kjer so zime lahko precej mrzle. Povedati moram, da poleti požene privlačno steblo in liste (steblo je lisasto), tako, da je rastlina zanimiva tako poleti, kot pozimi, ko cveti.
Kje bi se jo dalo kupiti ne vem, ker sem gomolj dobila, kasneje pa tudi precej razdelila, tako, da sem sama sedaj brez njih.

Pa lep pozdrav!
caramela
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 58
Pridružen: 06 feb 2005, 16:37
Kraj: slov. bistrica

OdgovorNapisal/-a Nemesis » 07 apr 2005, 13:12

Če jih bo meni kaj naredila, jih lahko naslednje leto ali pa že v jeseni dobite pri meni, drugače sem ga pa kupil na cvetličnem sejmu v Italiji za 3€.
LP, N
Nemesis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 14 feb 2004, 11:04
Kraj: Lj.

OdgovorNapisal/-a Nemesis » 09 apr 2005, 15:25

Khem, khem...

Meni je pa tale Arum "dišal" samo 24 ur, potem pa je kar nehal? A je to običajno? Caramela, koliko časa je pri tebi oddajal vonj?
Mejte se! 8)
LP, N
Nemesis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 14 feb 2004, 11:04
Kraj: Lj.

Arum cornutum

OdgovorNapisal/-a caramela » 02 apr 2006, 20:57

Pri meni je "dišal" vsaj dva dni v stanovanju, kasneje pa smo ga preselili v klet, ki je še tudi nekaj dni smrdela, dokler se ni prezračila. Sam cvet ni ne vem kako obstojen.
Lani, ko sem pisala o gomolju sem mislila, da sem jih izgubila, pa jih je na vrtu kar nekaj pognalo iz zemlje. Tako tista teorija, da niso prezimno trdni gomolji vsaj pri meni ne drži. Izgleda, da jih tudi voluharji ne marajo, saj jih pustijo. Ker smo lani nekaj preurejali vrt me prav zanima, ali bodo gomolji tudi letos pognali zelenje.
Gomolje sem videla tudi pri nas, vendar se ne morem spomniti kje. Zdi se mi, da je bilo v vrtnem centru Kalia.
caramela
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 58
Pridružen: 06 feb 2005, 16:37
Kraj: slov. bistrica

OdgovorNapisal/-a Jerix » 17 apr 2006, 14:51

[quote="Nemesis"]Hmm... Zanimivo :wink: Mi lahko še kaj poveš o tejn rastlini, kajti jaz jo imam prvič, pa se mi zdi fascinantna! Kako globoko si jo pa posadila? mogoče si tudi iz bolj toplih predelov Slovenije. Se že veselim novih gomoljčkov! A pa ti je vsako leto cvetel? Kako dolgo časa pa cveti? Ima slovensko ime? Če ga nima, ga lahko izberemo! Jaz sem za Smrdljivi kačnik ali pa Smrdljiva kala :lol: Kaj pa ostali mislite? Pišite o svojih izkušnjah s to rastlino. :wink:[/quote]
Pravzaprav ta rastlina ima slovensko ime KUŠČARJEV KOREN. To sem zasledil v Vrtnarski enclikopediji rastlin in cvetlic. LP
Jerix
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 04 dec 2005, 16:17
Kraj: Vipava

OdgovorNapisal/-a fruto » 17 apr 2006, 19:13

zivjo

ali bi se nasel kdo, ki bi imel za (pro)dat en gomolcek te rastline.

v botanicnem vrtu v minhnu imajo gomolj velik kot kroznik, in je pognal meter in pol visok cvet
samo se kar ne znam slikc pomansat :(

lp
fruto
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 21 feb 2005, 11:21

OdgovorNapisal/-a Jure » 18 apr 2006, 08:12

Zanimivo, da je tako povpraševanje za kuščarjev koren. V DPKS smo ga delili zastonj, pred nekako 10 leti pa ga ni več nihče maral.
Rastlina je enostavna za vzgojo. Najbolje uspeva v vrtu zraven solate, fižola in konoplje. Iz zemlje požene precej pozno, običajno šele sredi maja.
Če želimo, da cveti, je treba jeseni gomolj vzeti iz zemlje in ga imeti nekje na toplem in normalno vlažnem, svetlem mestu. Vode ne potrebuje. Zacveti februarja. Vonj je tako močan, da prebudi vse muhe v okolici.
Če bi kdo rad kak gomoljček, ga lahko dobi zastonj na sestanku društva v maju. (Po pošti ne pošiljam.)
v botanicnem vrtu v minhnu imajo gomolj velik kot kroznik, in je pognal meter in pol visok cvet
tisto ni Sauromatum ampak Amorphophalus .
Več o rastlinah tega tipa najdeš z geslom voodoo lily.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a Jerix » 27 avg 2006, 14:44

Moj kuščarjev koren je zdaj odvrgel svoj edini list in pognal 7 gomolčkov premira 1-1.5 cm sedaj sem ga dal v žagovino in na temen in hladen prostor.

Zanima me kako vi prezimite svoje gomolčke? :)
Jerix
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 04 dec 2005, 16:17
Kraj: Vipava

OdgovorNapisal/-a palicnjak11 » 10 sep 2009, 18:01

Zelo zanimiva rastlina. Njeno novo znanstveno ime je Typhonium venosum.
Slika
Opraševalci:
Slika
lp palicnjak111

Cycas ni palma! :)
palicnjak11
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 88
Pridružen: 10 maj 2009, 15:00
Kraj: Ljubljana

Re: Arum cornutum (Sauromatum venosum)

OdgovorNapisal/-a KATJAMATKO5 » 03 maj 2011, 20:54

JAZ JO IMAM PRVIČ, ŠE NE CVETI. JAZ SEM JO NAROČILA PRI BAKKERJU IN V KATALOGU KI PRIDE VSAK MESEC PIŠE DA JE NJENO IME V SLOVENŠČINI VOODOO LILIJA.IMA VELIK GOMOLJ IN VELIKIM CVETOM OZ. BETIČASTO CVETJE Z VIJOLČNIMI LISAMI, KI MU SLEDI PROGAST LIST, PA JE SUHA CVETLICA IN CVETI BEJE MAJA-JULIJ. JE TO TA ROŽA V KATERI GOVORITE? :| :?:
KATJAMATKO5
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 07 apr 2011, 19:28

Re: Arum cornutum (Sauromatum venosum)

OdgovorNapisal/-a KATJAMATKO5 » 06 maj 2011, 20:32

KAKO JO RAZMNOŽIŠ?LEPO PROSIM NAPIŠITE MI, SAJ ME SKRBI ČE BI JO POSADILA V VRT, DA BI POTEM ZGNILA ALI KAJ TAKEGA, SAJ SEM JO KUPILA PRI BAKRU ZA VELIKO DENARJA.
KATJAMATKO5
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 07 apr 2011, 19:28


Vrni se na Gomoljnice

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov