ARAŠIDI

Diskusija o gomoljnicah.
Ingver, Begonije, Perunike, Arašidi, Kana, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

ARAŠIDI

OdgovorNapisal/-a herbi » 02 jan 2008, 18:45

Pozdravljeni.

Poleti sem v oddaji NA VRTU gledala kako se vzgajajo arašidi.Ker so zelo slabo opisali ves postopek ne vem kako in kaj.

Sedaj pa me zanima ali ima že kdo kaj več izkušenj glede vzgoje teh arašidov.Baje niso zahtevni glede vsega zemlje,lege in ...



LP Alenka
herbi
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 21 okt 2006, 13:53
Kraj: Dobrna

OdgovorNapisal/-a izu » 02 jan 2008, 18:48

Oi!

Dobiš arašide ki bodo kalili, jih posadiš v zemljo, dosti zalivaš. Ko zacveti mogoče nasuješ okoli mehko zemljo, to je pa to! Jaz sem jih mel zunaj in jih je dež dosti zalil! Pobral sem pa samo ene par plodov!

Lp
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a Pepe » 02 jan 2008, 19:48

Pa pazi na polže, meni so jih čisto oglodali. Sicer pa če bi se jih splačalo gojiti v našem podnebju, bi jih kmetje gojili na njivah namesto krompirja :D .
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a izu » 02 jan 2008, 19:56

Sem bral na tem forumu, da je menda en poskušal malo večjo količino gojit, pa je vse voluhar al en glodalec pojedel! Samo nvm če bi se res splačalo =)

Lp
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a herbi » 03 jan 2008, 09:11

Haj.
Hvala vsem za pomoč.

Sedaj mi ve vzgoja tega jasna.Kot ste opisali se vzgaja podobno kot krompir.Jaz sem se odločila da jih bom nekaj posadila kar v večjo korito pred hišo in šele drugo leto dala v vrt če se bo obneslo.Bomo videli kako bo.



LP Alenka
herbi
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 21 okt 2006, 13:53
Kraj: Dobrna

OdgovorNapisal/-a Pepe » 03 jan 2008, 09:36

Herbi, nikjer ni napisano, da se vzgaja kot krompir, preberi še enkrat. Pa ne ga lomit s koriti in podobnim. Enostavno jih posadi začetek maja v vrt, to je enoletnica. V koritih ti ne bodo rodili, ker se cvet upogne proti zemlji in naredi plod pod zemljo, kar pa je v koritu težko izvedljivo.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a sparco » 20 jan 2008, 04:22

kje pa dobiš semena?
sparco
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 47
Pridružen: 15 dec 2007, 18:57

arašidi

OdgovorNapisal/-a potonka » 25 feb 2008, 20:15

Jaz sem kupila pred 3 leti aršide(rastline )v semenarni v Ljubljani, posadila sem jih v vrt in so kar v redu delali.Ne vem pa če se dobijo v semenarni tudi semena, telefon v roke in vprašaj.
potonka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 04 okt 2007, 21:33
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a LINDA » 25 feb 2008, 22:26

Mene pa zanima,če bi kalili arašidi,ki so za pražit oziroma niso praženi?
LINDA
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 39
Pridružen: 18 jan 2008, 20:26

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 26 feb 2008, 06:46

Nepraženi arašidi bi morali kaliti brez problema, če le niso poškodovani (pač izbereš najlepše).
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a emkey » 01 dec 2008, 14:39

Pred kratkim so v taisti oddaji (na vrtu) ponovno zalaufali arašide - izkop (na hitrco je izgledalo kar OK), sušenje, praženje. Postopki so bili bolj skopo opisani. Sem pa pozabil od kje je bil posnetek... neka vrtnarska šola/zavod, Celje?, a se kdo spomni/je gledal?

Zanima me, če kdo razpolaga s kakšnim primerkom semena? Nepraženo, neslano, se razume :lol:
emkey
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 56
Pridružen: 04 jun 2007, 08:56
Kraj: Spodnji F*kovci

OdgovorNapisal/-a macasa » 05 jan 2009, 15:01

Haj, tudi jaz iščem seme arašidov in sem našla vaš forum.Moji starši so jih nekoč gojili,tako za svojo dušo,ampak je bila letina zelo mokra, pa so vsi segnili, tako da so bili tudi ob seme.Zdaj pa me zanima, kje bi se jih dalo dobiti, ker bi jih radi ponovno vzgojili.
Aha še o vaši razpravi, arašidi imajo radi peščeno,odtočno zemljo, raste kot krompir, gomolji v zemlji so užitni, cvetovi in vsa rastlina zgoraj nad zemljo pa zgleda kot grah.
Javite kje ste našli semena, jih bom kupila.Mi smo jih takrat dobili v semenarni nekje v tujini :(
macasa
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 05 jan 2009, 14:50

OdgovorNapisal/-a emkey » 05 jan 2009, 16:49

Na ebayu se jih najde kar nekaj, kaj 'bližjega'/domačega še nisem našel.
Posnetek o arašidih iz tote oddaje (glej moj prejšnji post) pa je bil iz Šole za hortikulturo in vizualne umetnosti Celje.
emkey
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 56
Pridružen: 04 jun 2007, 08:56
Kraj: Spodnji F*kovci

OdgovorNapisal/-a fresia » 05 jan 2009, 18:11

emkey je napisal/-a:Pred kratkim so v taisti oddaji (na vrtu) ponovno zalaufali arašide - izkop (na hitrco je izgledalo kar OK), sušenje, praženje. Postopki so bili bolj skopo opisani. Sem pa pozabil od kje je bil posnetek... neka vrtnarska šola/zavod, Celje?, a se kdo spomni/je gledal?

Zanima me, če kdo razpolaga s kakšnim primerkom semena? Nepraženo, neslano, se razume :lol:


To delajo na bivši Vrtnarski šoli Celje oz. po novem na šoli za hortikulturo in vizualno umetnost. To pa dela gospod Trajče Nikoloski, pa tudi na paradižnik je cepil tobak ip. Je zelo v redu gospod, če hočeš ti posredujem njegov mail. Z veseljem ti bo odgovoril na vsa vprašanja (ga poznam, ker sem imela predavanja pri njemu :D )

Lp
fresia
Guru
Guru
 
Prispevkov: 201
Pridružen: 17 jun 2008, 13:34


Vrni se na Gomoljnice

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov