A je kje kak ljubitelj/zbiralec agapanthusov?

Diskusija o gomoljnicah.
Ingver, Begonije, Perunike, Arašidi, Kana, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

A je kje kak ljubitelj/zbiralec agapanthusov?

OdgovorNapisal/-a bik_si » 10 jul 2006, 18:44

Pred tremi leti sem začel z vrečko žagovine in nekaj napol posušenimi koreninami nečesa kar se je prodajalo pod imenom Agapanthus blau XXL. Zraslo je nekaj M! Ampak dovolj, da sem se rahlo zatreskal v te elegantne lepotice. Medtem sem nabavil tudi dva krasna primerka bele in modre barve v velikosti XL (takole približno moje višine), našel sem pa tudi XXL, samo prišel še nisem do teh orjaških lepotcev.

Kakorkoli, če afriške lilije zanimajo še koga, če jih kdo ima in jih je pripravljen deliti/menjati/se pogovarjati/ipd me bo zelo veselilo!
Jah takle mamo!
bik_si
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 10 jul 2006, 18:36
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a nadi » 17 jul 2006, 10:05

Čudovita rastlina! Že nekaj let sem jo občudovala v knjigah, letos pa sem jo naročila pri bakkerju. Spomladi sem posadila korenine in do sedaj so mi zrasli ~ 20cm dolgi listi. Zdaj se mi zdi, da sploh ne raste več. Ali je to običajno?

Koliko časa bom morala čakati na prve cvetove? Je tebi agapanthus cvetel že prvo leto? Kako ga prezimuješ? Ali mu listi odpadejo?
nadi
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 17 jul 2006, 09:46
Kraj: štajerska

OdgovorNapisal/-a bik_si » 17 jul 2006, 16:31

živjo Nadi!

ja, na cvetove boš najbrž morala počakati do naslednjega leta, čeprav se lahko kakšen pojavi že prvo leto. Razlog za to je, da zelo sovraži presajanje! Najbolj bujno cveti tretje leto po presajanju, četrto leto po presajanju pa ga je po cvetenju spet potrebno presaditi, ker začne število cvetov upadati. takrat jih lahko tudi množiš z delitvijo na manjše skupinice s po tremi poganjki. Očitno je cvetenje povezano z prekoreninjenostjo zemlje v loncu. Radi imajo velike lonce v katerih se lepo razrastejo in z močnimi koreninami prepletejo ves substrat. Cvetijo večinoma med junijem in septembrom, po tem času pa začnejo počivati. Takrat se tudi ustavi rast, zato ga lahko od sedaj naprej zalivaš manj, pa tudi dognojevanje ni več potrebno do naslednje spomladi.

Če je zimzelen ali odvrže liste boš videla jeseni. Zimzelene moraš prezimiti kje na hladnem in vsaj nekoliko svetlem, medtem ko ostale prezimiš na hladnem v kakšni kleti. Svetloba ni pogoj za uspešno prezimitev saj listje odpade in spomladi požene novo. Med počitkom skoraj ne zalivaš, če pa že pa zelo, zelo malo.

Če si ga dobila v vrečki je velika verjetnost, da je bil vzgojen iz semena in da spada med manj občutljive na mraz. Ko bo nekoliko večji, ga lahko poskušaš prezimiti v gredi. Pred začetkom zime mu odrežeš liste in ga krepko pokriješ z zastirko vsaj 30 cm na debelo in pokriješ s črno folijo. Pa nikar ne hiti s tem, pusti raje naj ga prva slana malo posmodi. Uspešno bo le če je zemlja dovolj odcedna, ker ne bo prestal nobene mokre zmrzali.

Na cvetenje boš morala še nekoliko počakati, bo pa zato veselje ob prvih nastavkih cvetnih stebelc toliko večje.
Jah takle mamo!
bik_si
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 10 jul 2006, 18:36
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a nadi » 17 jul 2006, 17:09

Hvala za hiter in izčrpen odgovor! Se pa res spoznaš.

Sploh nisem vedela, da lahko tudi pri nas prezimi na prostem. S tem še ne bom eksperimentirala kar nekaj let, ker imam občutek, da bi bile T - 20°C ali še manj, ne glede na zastirko, usodne zanj.
nadi
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 17 jul 2006, 09:46
Kraj: štajerska

OdgovorNapisal/-a bik_si » 19 jul 2006, 14:22

Tudi meni se zdi malo neverjetno, je pa za poskusit! Na nizozemskem
komercialno gojijo agapantuse za rezano cvetje na prostem in jih čez zimo zaščitijo tako kot sem ti opisal. Tam imajo tudi precej hude zime, čeprav so minimalne temperature pozimi vendarle nekaj višje kot pri nas.

Naslednji mesec bom razdelil enega od listopadnih ker je že čisto prerasel lonec. Nekaj sadik bom vsadil v dvignjeno gredo. Upam, da se bodo do zime dobro ukoreninili. Bo poročal o uspehu naslednjo pomlad.
Jah takle mamo!
bik_si
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 10 jul 2006, 18:36
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a bik_si » 19 jul 2006, 14:22

Tudi meni se zdi malo neverjetno, je pa za poskusit! Na nizozemskem
komercialno gojijo agapantuse za rezano cvetje na prostem in jih čez zimo zaščitijo tako kot sem ti opisal. Tam imajo tudi precej hude zime, čeprav so minimalne temperature pozimi vendarle nekaj višje kot pri nas.

Naslednji mesec bom razdelil enega od listopadnih ker je že čisto prerasel lonec. Nekaj sadik bom vsadil v dvignjeno gredo. Upam, da se bodo do zime dobro ukoreninili. Bo poročal o uspehu naslednjo pomlad.
Jah takle mamo!
bik_si
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 10 jul 2006, 18:36
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a INES.REBEKA » 14 avg 2006, 22:24

Pozdravljeni.

Pred dnevi sem gledala oddajo o vrtu, in sem zasledila ime rože, ki jo že nekaj časa gledam pri sosedovih vrtovih-)- To je afriška lilija..

Zelo rada bi jo imela...nisem pa vedela da obstajajo tudi bele,..

Če imate kakšno čebulico odveč se lepo priporočam

Ines, Sežana
INES.REBEKA
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 04 avg 2006, 21:02
Kraj: sežana

OdgovorNapisal/-a nessie » 02 maj 2007, 20:08

bik_si
živijo a bi se dalo dobiti kakšen potaknjenec ali mlado rastlino afriške lilije?
nessie
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: 18 apr 2007, 22:03

OdgovorNapisal/-a Skala » 27 maj 2007, 22:01

Dragi ljubitelji ter zbiralci afriških lilij, menim, da vam bo tale link v pomoč......

http://www.mailorderplants4me.com/

Mislim, da prodajajo asortiman 50-ih sort Agapanthusov.....


Lep pozdrav
Redke rastline...moja največja strast

http://album.email.si/momiji/
Skala
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 25 okt 2006, 20:54
Kraj: onkraj meja


Vrni se na Gomoljnice

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov