Shi-take

Diskusija o gobah, ki jih lahko vzgajamo.
Šampinjoni, Ostrigarji, Šitake,..

Moderatorji: dusanh, ljzavodrib5

Shi-take

OdgovorNapisal/-a k4bf0276 » 13 apr 2004, 17:32

Pred kratkim sem se prijavil na ta enkraten forum. Moje vprasanje pa se glasi: v kaksni obliki in kje v sloveniji je pravzaprav sploh mogoce kupiti komercialno pripravljeni micelij za gojenje gob, predvsem vrsto ostrigarja: shi take. Na kaj je potrebno paziti pri nabavi micelija in zanima me tudi ali je resnicno mozno shi take gojiti brez nekih posebnih zahtev po vlagi in toploti kot to reklamirajo nekateri proizvajalci micelija?.
Za morebitne poznavalce vzgoje te gobe pa se konkretno vprasanje: ali je temna soba stare kamnite primorske hise primeren kraj za ljubiteljsko vzgojo in predvsem kaj je potrebno vedeti pri gojenju shi take v vrecah, namrec gojenje na storu se mi zdi morda malce prevec arhaicno oziroma problematicno ce ni na razpolago primernih storov. Najlepsa hvala.
k4bf0276
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 13 apr 2004, 17:23
Kraj: Ljubljana

Re: Shi-take

OdgovorNapisal/-a zeronio » 14 apr 2004, 09:00

k4bf0276 je napisal/-a:Moje vprasanje pa se glasi: v kaksni obliki in kje v sloveniji je pravzaprav sploh mogoce kupiti komercialno pripravljeni micelij za gojenje gob, predvsem vrsto ostrigarja: shi take. Na kaj je potrebno paziti pri nabavi micelija in zanima me tudi ali je resnicno mozno shi take gojiti brez nekih posebnih zahtev po vlagi in toploti kot to reklamirajo nekateri proizvajalci micelija?.


Šitake (Shiitake, Lentinus edodes) ni vrsta ostrigarja ampak je precej drugačna goba. Ime izvira iz Japonske: Shii = hrast, take = goba. Večina japonskih imen gob ima "take" v končnici (maitake, enokitake, kuritake, ...)
Na žalost nimam izkušenj z nabavo micelija. Jaz si ga za svoje potrebe delam sam, prvi soj pa sem kloniral iz gob, ki sem jih kupil na Ljubljanski tržnici. To, da lahko gobe gojiš brez nekih posebnih zahtev še kar drži, je pa bolje, če ni pretoplo in presuho. Sicer pa tudi, če pogoji niso pravi dobiš pri dobro pripravljenem miceliju, ki vsebuje precej vlage, vsaj nek minimalen pridelek.

k4bf0276 je napisal/-a:ali je temna soba stare kamnite primorske hise primeren kraj za ljubiteljsko vzgojo in predvsem kaj je potrebno vedeti pri gojenju shi take v vrecah


Jaz počnem to v stari kamniti kraški hiši. :D

Mišljenje, da gobe rastejo v temi je zmotno. Edina vrsta, ki ne rabi svetlobe so kukmaki (šampinjoni), pri ostalih pa je rahla osvetljenost nujno potrebna.
Če lahko priskrbiš osnovne pogoje: temp. 15-20C in vlaga >80% potem ti skoraj ne more spodleteti. Če je zrak presuh si lahko kupiš vlažilnik zraka ali pa gobe dovolj pogosto špricaš z ročnim pršilcem.




zeronio@email.si
zeronio
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 02 mar 2004, 13:33
Kraj: Kras

OdgovorNapisal/-a patrioti » 14 apr 2004, 09:08

Preberi si topic Gobe v vrečah.

V kratkem bom v KP peljal nekaj stebričkov substrata za shii take. Če te zanima me kontaktiraj pod privat.

LP
patrioti
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 11 feb 2004, 11:01
Kraj: kk

OdgovorNapisal/-a zeronio » 14 apr 2004, 10:16

A ti je naredil micelij za šitake Nenad?
zeronio
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 02 mar 2004, 13:33
Kraj: Kras

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 14 apr 2004, 12:02

Jaz pri večjih gojiteljih šitak nisem opazil nobene dodatne razsvetljave. Dovolj svetlobe naj bi dobile, ko vsak dan pogledamo če je vse OK in pri tem prižgemo luč (ali pri obiranju).

Micelij vam lahko tudi jaz zrihtam, stebričke za šitake, ostrigarje ali katerekoli gobe, bom začel izdelovati čez nekaj mesecev.

Andrej
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a patrioti » 14 apr 2004, 12:15

zeronio je napisal/-a:A ti je naredil micelij za šitake Nenad?


Jap :?
Ne moreš verjet, kako je svet majhen, kajne?
patrioti
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 11 feb 2004, 11:01
Kraj: kk

OdgovorNapisal/-a miha1 » 14 apr 2004, 12:16

Zadnjič sem bil pri gospodu, kateri goji gobe že 25 let (se pravi, da ima izkušnje) in včasih iz stebričkov, katere izdeluje g. Nenad ne dobi skoraj nobene šitake.
:cry: :cry: :cry:
miha1
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 14 apr 2004, 12:04

OdgovorNapisal/-a patrioti » 14 apr 2004, 12:34

Miha1

To mi je pa malo čudno, ker s proizvodnjo ne dohaja povpraševanja...
patrioti
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 11 feb 2004, 11:01
Kraj: kk

OdgovorNapisal/-a zeronio » 14 apr 2004, 15:37

ljzavodrib5 je napisal/-a:Jaz pri večjih gojiteljih šitak nisem opazil nobene dodatne razsvetljave. Dovolj svetlobe naj bi dobile, ko vsak dan pogledamo če je vse OK in pri tem prižgemo luč (ali pri obiranju).


V popolni temi vseeno ne bi uspevali. Trenutno nimam pri sebi literature, ampak za optimalen pridelek je predpisana določena osvetljenost v luxih in celo valovna dolžina svetlobe. Če prostor nima naravne svetlobe priporočajo 12 urne cikluse svetlobe in teme.

miha1 je napisal/-a:Zadnjič sem bil pri gospodu, kateri goji gobe že 25 let (se pravi, da ima izkušnje) in včasih iz stebričkov, katere izdeluje g. Nenad ne dobi skoraj nobene šitake.


Pri tem ne moreš bit nikoli 100%. Kolikor vem Nenad zagotavlja določen povprečen pridelek na stebriček - torej nekateri obrodijo slabše, drugi pa boljše. Sicer pa ima ogromno znanja in izkušenj in jaz lahko potrdim, da so njegovi stebrički zelo v redu.
zeronio
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 02 mar 2004, 13:33
Kraj: Kras

tema ja-tema ne??????

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 14 apr 2004, 19:52

Ja res je, v literaturi je navedenih 500-2000 luxov in temperatura 16-18 stopinj celzija za rast gob. Mislim, da so navedbe precej relativne saj so meni rastle v kleti v kateri temperatura ni presegla 9 stopinj, kar po literaturi ni možno.
Še vedno mislim, da jih je mogoče gojiti skoraj v popolni temi, saj gojitelj (eden največjih v sloveniji) nima razloga, da bi mi lagal (ko sem stopil v gojitveni prostor je bila v njem tema, dočim je imel luči pri šampinjonih prižgane).

Mogoče je vse skupaj odvisno od seva (sev katerega sem jaz videl je bil kot jaz vem od Somycela), bi bilo potrebno kakšen poskus naredit?


Andrej
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a miha1 » 14 apr 2004, 19:55

Mene gobe ne zanimajo preveč, sem samo povedal kar sem sem slišal. Mogoče pa gospod res nima pojma o gojenju.
miha1
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 14 apr 2004, 12:04

Re: tema ja-tema ne??????

OdgovorNapisal/-a zeronio » 15 apr 2004, 08:57

ljzavodrib5 je napisal/-a:... v literaturi je navedenih 500-2000 luxov in temperatura 16-18 stopinj celzija za rast gob.


Ti parametri so res zelo variabilni. Recimo rdeči ostrigarji, ki sem jih slikal v enem od prejšnjih postov so mi zrasli pri 10C. Priporočene pa so precej visoke temperature, mislim da celo do 25C.
Glede gojenja šitakov v temi pa nimam izkušenj, ker sem jih gojil samo pri luči.

miha1 je napisal/-a: Mene gobe ne zanimajo preveč, sem samo povedal kar sem sem slišal. Mogoče pa gospod res nima pojma o gojenju.


Jaz težko presodim, kako je v resnici in sem samo povedal kakšne so moje izkušnje. Je pa dobro malo pomisliti preden javno objaviš take rekla/videla obtožbe. Lahko, da so stebrički res slabi, lahko da gospod nima pojma ali pa gospod samo hoče nekomu škodovati zaradi osebne zamere. Kdo bi vedel... :roll:
zeronio
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 02 mar 2004, 13:33
Kraj: Kras

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 02 jun 2004, 11:00

Tole so slike šitak, katere so rastle v kleti pri 9stopinjah letošnjo zimo. Hlodke sem okužil (inokuliral) z micelijem že pred štirimi leti. Ves ta čas so počivali in čakali da se jih usmilim.
Ko sem jih po štirih letih za 24ur namočil v vodo so čez cca 14dni pognale šitake.

Največja napaka, ki sem jo naredil je bila ta, da sem hlodke v času preraščanja pustil ležati na zemlji. Zaradi tega se je vanje zažrlo še nekaj nezaželjenih plesni, katere so ovirale šitake.
Kaj čmo, človek se uči na napakah.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a askaja1111 » 14 apr 2009, 19:01

ljzavodrib5 je napisal/-a:Tole so slike šitak, katere so rastle v kleti pri 9stopinjah letošnjo zimo. Hlodke sem okužil (inokuliral) z micelijem že pred štirimi leti. Ves ta čas so počivali in čakali da se jih usmilim.
Ko sem jih po štirih letih za 24ur namočil v vodo so čez cca 14dni pognale šitake.

Največja napaka, ki sem jo naredil je bila ta, da sem hlodke v času preraščanja pustil ležati na zemlji. Zaradi tega se je vanje zažrlo še nekaj nezaželjenih plesni, katere so ovirale šitake.
Kaj čmo, človek se uči na napakah.


jaz pa sem komaj začela z gojenjem, ampak ko so se pojavile prve šitake, se je na njih že razvila plesen :cry: pogoji naj bi bili ok, so v vedru...ali ima kdo kakšen nasvet kaj storiti, da se znebim plesni?
askaja1111
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 21 jan 2008, 12:11
Kraj: Ljubjlana

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 05 maj 2009, 22:53

pri nas je najučinkovitejša metoda znižati vlago do te mere, da se posuši površina substrata, na suhi površini plesen ne more več rasti,
kasneje kar s tušem ali bolj mehko krtačo očistite substrat plesni :wink:
Zavod za naravoslovje
mycolab.eu@gmail.com
http://www.zanaravo.com
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

Re: Shi-take

OdgovorNapisal/-a nejevernež1 » 22 jan 2011, 11:04

Jaz bom na zanaravo.com nabavil 2 ali 3 vrste micelija .
Katere vrste mi priporočate in ali naj kupim micelij na zrnju ali na molznikih? :oops:
Zagotovo bom nabavil bukovega ostrigarja , šitake, mogoče bi topolovko ali reiši ali pa belega ostrigarja. :?:

Hvala.


Primož
nejevernež1
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: 20 jan 2011, 20:48


Vrni se na Gojenje gob

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron