Mushroom days-Nizozemska 2004

Diskusija o gobah, ki jih lahko vzgajamo.
Šampinjoni, Ostrigarji, Šitake,..

Moderatorji: dusanh, ljzavodrib5

Mushroom days-Nizozemska 2004

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 13 jun 2004, 22:52

Nekaj slikic z letošnjega izleta na Nizozemsko (der Hertogenbosch).
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 13 jun 2004, 22:54

Mljask!!!!!!!!!!!!!!!
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a zeronio » 15 jun 2004, 09:52

Je bilo opaziti tudi kakšno zanimivo novost, kot recimo nov način gojenja, nove vrste ali načini uporabe gob?

Na 4 sliki so tiste vrečke z filtrom po celi dolžini o katerih sem ti enkrat pravil in se precej bolje obnesejo kot klasične. Na žalost so tudi precej dražje.
zeronio
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 02 mar 2004, 13:33
Kraj: Kras

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 15 jun 2004, 23:06

Za moje pojme je bil sejem malo dolgočasen saj sem pričakoval veliko več. Ogromno je šampinjonov in njim namenjene opreme. Nekaj računalniških sistemov za vodenje gobarn, vlažilcev, mehčalcev vode....

Nisem opazil ničesar presenetljivo novega, najbolj mi je bil všeč štant od Mycelie na katerem so prodajali kulture, pp vrečke in pp posodice. Baje organizirajo tečaje za izdelavo micelija itd..mislim, da se bom udeležil.

Sem gledal te vrečke in je kar zanimiva zadeva. Jih imam nekaj doma, vendar nimam varilca, da bi jih zaprl (veš za kakšno alternativo?).

V glavnem sem pobral vse prospekte z naslovi in nafehtal ene par primerkov gob za izolirat kulture. Najbolj se veselim šitak za na slamo, katere sem dobil od nekih špancev.

Na sliki so ppskatlice katere se mi zdijo primerne za vzpostavljanje kakšnih mikoriz ali testiranje sevov.
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 15 jun 2004, 23:07

To so te škatlice
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a zeronio » 16 jun 2004, 08:27

Nisem opazil ničesar presenetljivo novega, najbolj mi je bil všeč štant od Mycelie na katerem so prodajali kulture, pp vrečke in pp posodice. Baje organizirajo tečaje za izdelavo micelija itd..mislim, da se bom udeležil.

Ja oni so kar v redu - samo cene so rahlo zasoljene. 500 evrov za dan tecaja je zame prevec. Ta njihov (oziroma od sestrske SacO2) sistem filtrov na vreckah in skatlicah zelo dobro funkcionira, brez varilca pa se jih za silo da zapirati s sirokim lepilnim trakom.
zeronio
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 02 mar 2004, 13:33
Kraj: Kras

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 16 jun 2004, 15:26

Bom poskusil tole s trakom. 500 eurov se tudi meni zdi preveč, a kej veš če majo za študente kkšn popust?
Mislim, da bom ostal samouk in porabil ta $ za popravljanje napak. Bo sigurno ceneje.

A micelij v teh vrečkah raste hitreje (po čem si sklepal, da dobro funkcionirajo?)?
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a zeronio » 17 jun 2004, 08:54

a kej veš če majo za študente kkšn popust


Mocno dvomim. Njim ni v interesu, da si za majhen denar ustvarijo konkurenco. To je zanimivo za velika podjetja, ki postavljajo velikoserijsko proizvodnjo.

A micelij v teh vrečkah raste hitreje (po čem si sklepal, da dobro funkcionirajo?)?


Po tem kar sem sedaj preizkusil se micelij prerasca hitreje in tudi okuzb je manj kot pri tistih vreckah, ki jim sam rocno lepim filtre. Ne vem pa ce se splaca. A poznas se koga, ki dela (strojno) filter vrecke?
zeronio
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 02 mar 2004, 13:33
Kraj: Kras

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 17 jun 2004, 10:25

Ne poznam nikogar ki bi jih delal za prodajat, ampak jih tako kot ti delajo za lastne potrebe. Mislim da tudi niso pripravljeni jih prodajat, ker bi s tem podpirali konkurenco (klasika). Kje pa se dobi filtre za na vrečke?

Jaz trenutno delam z navadnimi čepki iz vate in zadeva super funkcionira (brez okužb) samo mal me zajebava čas sterilizacije pri večjih vrečkah z večjo količino zrnja.
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a zeronio » 18 jun 2004, 10:25

Kje pa se dobi filtre za na vrečke?


Tyvek - paroprepustna izolacijska folija, ki jo dobiš v Merkurju za okoli 350sit/m2.
Gojitelji stare garde sicer skrbno skrivajo take informacije, samo v teh internetnih časih lahko take skrivnosti itak najdeš že po 5 minutah surfanja po googlu. 8)

Mimogrede... to si ze vidu? :shock:
http://scribbles.funrx.com/TMC.pdf
zeronio
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 02 mar 2004, 13:33
Kraj: Kras

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 21 jun 2004, 18:03

Sem za mislil, da je stran 'nedosegljiva' je pa tolk gor, da se nalaga par minut.
Zdaj mi je žal, da sem kupil to buklo. Stamets bi popenil, če bi tole vidu (zanima me kdo je imel toliko potrplenja, da je celo poskeniral).

Tyvek praviš. Ali si že kdaj poskusil ta Tyvek zalimat na pokrovčke od kozarčkov za vlaganje? Mislim da bi bilo vredno poskusit.
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a zeronio » 22 jun 2004, 08:16

Tyvek se dobro obese na kozarcih za vlaganje. Jaz ga uporabljam že od vsega začetka. Dokler ga nisem našel mi itak ni skoraj nič uspevalo.
zeronio
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 02 mar 2004, 13:33
Kraj: Kras

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 22 jun 2004, 08:29

Jaz naredim z luknjačem za pločevino luknjo v pokrovček in zkoznjo natlačim vato. Zadeva funkcionira prav super in imam prav lepe rezultate. Včasih gobe naselijo še vato, kar ni prav super, ker se zmanjša njena prepustnost.
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a mazi3 » 17 jun 2007, 01:07

Uporabljam MicroPore lepilni trak (za obliže) in se odlično obnese. imam pa agar s peroksidom.

v pokrovček za vlaganje naredim luknjico, prelepim s tem trakom, vse skupaj v lonec prekuhat, ko se ohladi pa nahitro odprem kozarec, notri malo predhodnje okuženega žita, dobro pretresem in v inkubator.

ni velikih težav z okužbami.... večji problem je kakovost kakšnega tkiva za kloniranje :)
mazi3
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 28 maj 2007, 21:40

OdgovorNapisal/-a mazi3 » 08 jul 2007, 01:14

kot začetnik imam očitno pri gojenju gob kar dober uspeh. od 14 -tih petrijevk, je bila okužena s plesnijo le ena, šest jih je uspešno zrastlo.

največja težava je bila velikost tkiva za kloniranje. namreč, če je bil košček premajhen, je potonil v agarju. to ga je bolj ali manj ubilo.
vsi koščki, ki so bili večji, so uspešno zrastli. očitno mora biti po najmanjši dimenziji večje od okoli 3mm.

kot zanimivost naj povem, da recimo košček tkiva na mešanici: agar + krompirjev škrob + med + kvas + peroksid, potrebuje kak mesec, da sploh začne rasti :)


LP
mazi3
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 28 maj 2007, 21:40

OdgovorNapisal/-a mymoon » 06 maj 2008, 17:32

zeronio je napisal/-a:
Kje pa se dobi filtre za na vrečke?

Mimogrede... to si ze vidu? :shock:
http://scribbles.funrx.com/TMC.pdf



si je to zadevo kdo shranil na disk, ker zal vec ne obstaja na tej strani..
bi se priporocal ce mi jo lahko kdo poslje
mymoon
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 06 dec 2006, 00:24
Kraj: Gorenjska, ~550 n.m.


Vrni se na Gojenje gob

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost