Gobe

Diskusija o gobah, ki jih lahko vzgajamo.
Šampinjoni, Ostrigarji, Šitake,..

Moderatorji: dusanh, ljzavodrib5

Gobe

OdgovorNapisal/-a MANDELJ » 13 feb 2004, 11:40

Pred leti sem prebral, da je možno kupiti nekakšne patrone, ki jih potisneš v slamo in iz tega zrase neka vrsta gobe. Če kdo ve kaj o tem, se zahvaljujem za odgovor.
LP TONE
MANDELJ
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 05 feb 2004, 13:18
Kraj: LJUBLJANA

gojenje gob

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 14 feb 2004, 22:02

prav ste slišali :D

'patroni' so prekuhana pšenična zrna ali koščki lesa preraščeni z micelijem (podgobjem).
Primešamo jih prekuhani slami, komposto ali jih enostavno zabijemo v svež hlod ali štor (podlaga je odvisna od gobe).
Počakamo, da podgobje prereste substrat (slamo, les...) kar traja cca 30 dni(odvisno od čistoče podlage, temperature, vlage in količine dodanega micelija). Po tem času začnejo iz podlage izraščati gobe (iz 10 kg podlage zraste cca 3 kg gob).
Rastejo lahko par tednov, pri štorih v gozdu pa lahko tudi par let.

andrej
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a sadjar » 14 feb 2004, 23:46

Zanimivo. Mene pa zanima, kje se dobijo ti patroni. In kakšne pogoje je potrebno imeti, da ti gobe uspevajo. Ali je potrebno, da imajo gobe sončno svetlobo. Ali lahko opišeš malo, kako se jih goji, ali pa napiši kakšen lik o tej temi.

Hvala.
sadjar
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 26 nov 2003, 21:46
Kraj: lj

patroni-micelij

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 15 feb 2004, 13:41

Vzgoja gob na hlodih

1.v SVEŽE; NE TRHLE hlode (trd les listavce, redko iglavci, ne aromatičen les) zvrtamo luknje in vanje vstavimo z micelijem preraščene moznike(lesene palčke), luknje naj bodo cca 1-1,5 mm širše kot so palčke. Luknje navrtamo po celem obodu (okoli in okoli)hloda cca 10-20 cm narazen (bolj so skupaj hitreje bo štor preraščen in manjša bo možnost okužbe)

2. Luknje in oba odrezana konca hloda zamažemo z voskom ali parafinom, da preprečimo izhlapevanje (sušenje) in preprečimo vstop svinjariji

3. hlode postavimo v rahlo vlažen prostor- s tem preprečimo sušenje, temperatura naj bo do 24 stopinj (24 stopinj je idealna za večino gob)
preraščanje traja od štirih tednov do parih mesecev, zrak okoli hlodov naj rahlo kroži, da se izognemo plesnenju

4. za obrod rabijo gobe visoko zračno vlago in ponavadi nižjo temperaturo kot je bila temperatura preraščanja (večina jih potrebuje vsaj temperaturni šok-znižanje temperature za nekaj stopinj za cca24 ur) tako mislijo da je prišla jesen in da je čas za poganjanje. Večina jih rabi difuzno svetlobo (toliko svetlobe, da pri njej še lahko beremo knjigo), rabijo jo po večini zato, da vedo v katero smer morajo rasti

5. s takega hloda lahko pobiramo gobe par mesecev do par let (odvisno od gobe, pogojev in velikosti hloda)

komentar k slikam: Hlode sem inokuliral z micelijem jeseni, do sedaj so stali v rastlinjaku kjer je cca 10 stopinj. Opazi se, da je micelij že na nekaterih delih prirastel skozi les do odžaganega dela hloda. Spomladi jih bom položil na senčnat del vrta, nekatere bom postavil pokonci in jih cca20 cm zakopal v zemljo(tako jim omogočim da iz zemlje vlečejo vlago). Paziti moram da niso na prepihu ali direktnem soncu(da se čimmanj izsušijo). Ob veliki vročini jih bom škropil z vodo. Gobe pričakujem proti jeseni ali že spomladi če se bo temperatura ob deževnih dnevih dovolj spustila.
Če bi imel klet v katero bi jih lahko dal bi se že spomladi mastil z bio-vzgojenimi gobami lastne pridelave.

Slike so v obratnem vrstnem redu, ker trenutno še ne znam z računalnikom.

gobarski pozdrav

Andrej

poleg tega, da ljubiteljsko gojim gobe, gojim tudi micelij nekaterih od njih
gregori_andrej@hotmail.com
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a sadjar » 15 feb 2004, 20:36

Hvala za tako izčrpen odgovor. Zdaj rabim samo še patrone. Kje pa te dobim?

Potem pa na delo. Za gobovo juho upam, da jih bo dosti.
sadjar
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 26 nov 2003, 21:46
Kraj: lj

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 15 feb 2004, 22:52

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: za nekaj vrst gob vam jih lahko priskrbim jaz

gregori_andrej@hotmail.com

:P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

Gobe

OdgovorNapisal/-a MANDELJ » 16 feb 2004, 07:51

Andrej, to pa je bilo več od pričakovanega, čeprav so bili patroni za katere sem jaz pred leti slišal kupleni nekje v Avstriji in si jih potisnil v balo slame in potem ravnotako imel v senci in pazil, da se ni izsušila.
Se ti bom oglasil, da narediva kakšno kupčijo.
LP TONE
MANDELJ
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 05 feb 2004, 13:18
Kraj: LJUBLJANA

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 16 feb 2004, 08:36

:wink: :wink: :wink:

OK!

Andrej

:wink: :wink: :wink:
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

mozniki

OdgovorNapisal/-a zeronio » 02 mar 2004, 14:23

Jaz sem poskušal z nekaterimi vrstami a mi jih večina to jesen ni obrodila - verjetno zaradi 6 mesečne suše. Tale Trametes ochracea pa je lepo zrasla na bezgovem deblu.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
zeronio
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 02 mar 2004, 13:33
Kraj: Kras

DOBRODOŠEL ZERONIO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 02 mar 2004, 15:43

Pa ima ta Trametes tudi kakšne zdravilne lastnosti ?

Za T.versicolor se govori, da naj bi imel skoraj čudežne-ali to velja tudi za tega?

Andrej
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a zeronio » 02 mar 2004, 16:33

Kdo bi vedel.
Jaz sem hotel vzgojiti Trametes versicolor a sem jo napacno dolocil. :lol:
Tudi to se zgodi... Sem pa vsaj prvi, ki je vzgojil to bolj redko vrsto. 8)
zeronio
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 02 mar 2004, 13:33
Kraj: Kras

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 02 mar 2004, 23:56

In koliko je star primerek na sliki?

Andrej
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a zeronio » 03 mar 2004, 12:04

Hlod je bil okuzen marca, prvi znaki zivljenja so se pojavili novembra, slika pa je bila posneta decembra.
Zal si nisem zapisoval bolj natancnih datumov - primerek je star kak mesec.
zeronio
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 02 mar 2004, 13:33
Kraj: Kras

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 03 mar 2004, 18:24

Nisem nikoli takih ta 'lesnatih' gob gojil, sem pa mislil, da rastejo izredno počasi, pa sedaj vidim , da to sploh ni res.Za to na sliki sem mislil da je stara par let.

Andrej
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a zeronio » 04 mar 2004, 10:17

Ja saj so precej bolj počasne kot običajne gobe. Sicer pa sem že vzgojil tudi svetlikavo pološčenko (Reishi, Ganoderma lucidum), ki tudi dozori v kakšnem mesecu.
5 let pa boš verjetno porabil za vzgojit lekarniško macesnovko (Fomitopsis officianlis) in podobne lesne gobe. Prav počasnost rasti in dolga obstojnost je dober znak za zdravilne značilnosti gobe, ker pomeni, da ima zelo dobre obrambne mehanizme proti bakterijam, virusom in mutacijam (rak). Po nekaterih raziskavah kar 75% preiskanih vrst lesnih gob vsebuje močne antibiotike.
Trametes versicolor, ki sem jo hotel vzgojiti (a sem se zmotil pri kloniranju) pa vsebuje zanimiv polisaharid PSK iz katerega izdelujejo zdravilo za raka Krestin, ki se uporablja po operaciji in kemoterapiji ter močno zmanjša možnost ponovitve bolezni.
zeronio
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 02 mar 2004, 13:33
Kraj: Kras


Vrni se na Gojenje gob

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Gobe v vrecah
    Napisal/-a izu » 11 jan 2004, 16:53
    4 Odgovori
    8250 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a patrioti Poglej zadnji prispevek
    19 feb 2004, 12:55
  • NORE GOBE!!!
    Napisal/-a doctor » 14 dec 2004, 16:02
    7 Odgovori
    29769 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Miško Poglej zadnji prispevek
    15 jul 2012, 13:29

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost