Amanita muscaria

Diskusija o gobah, ki jih lahko vzgajamo.
Šampinjoni, Ostrigarji, Šitake,..

Moderatorji: dusanh, ljzavodrib5

Amanita muscaria

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 25 mar 2004, 00:12

Zeronio, zanima me če tvoja mušnica tudi takole zgleda?
Tale je toliko zrastla od septembra do zdaj.

Andrej
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a belladonna » 25 mar 2004, 00:22

Zdravo,ta tema je drugače že odprta :? ...ampak ...ali mi lahko razložiš malo to sliko,ki si jo objavil? :?: hvala hvala
belladonna
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 56
Pridružen: 20 okt 2003, 19:27
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a zeronio » 25 mar 2004, 09:21

belladonna:
To kar vidis je micelij rdece musnice na mikrobioloskem hranljivem gojiscu (agarju). Andrej in jaz sva poskusala klonirati rdeco musnico, kar velja za zelo tezko, ker so musnice mikorizne glive in za svoje zivljenje potrebujejo rastlinskega partnerja. Kolikor vem, je se nikomur ni uspelo vzgojiti v umetnih pogojih.

Andrej:
Tvoja kultura zgleda super v primerjavi z mojo, ki je zrasla se precej manj v priblizno istem casu. Drugace pa sta si precej podobni - mislim, da je to skoraj gotovo micelij visje glive. Kaksen medij pa si uporabil? (Jaz sem jo dal na standarni PDYA)
Mikorizne glive zahtevajo precej bolj kompleksne medije in sestavine je kar tezko dobiti, sem pa pred kratkim ugotovil, da prah, ki se uporablja za pospesevanje tvorjenja korenin pri podtaknjencih (rastni hormon) vsebuje nekaj tega, kar se uporablja v mikoriznih medijih. Jaz jo bom v kratkem poskusil prenesti na crn agar z dodatkom tega hormona, da bom videl, ce bo rasla kaj hitreje.

Tukaj je formula za modificiran Friesov medij (MFM) in pa Murashige & Skoog medij (MS), ki se uporabljata za gojenje mikoriznih gliv:

MFM
D (+) glucose 2.20 g
D (-) fructose 2.00 g
NH4Cl 0.58 g
Succinic acid 0.59 g
Meso-inosit 10 mg
Macrostock 1a 50 ml
Eriksson microstock2 1 ml
Fries vitamine stock3 5 ml
Total volume 1000 ml pH 5.5

MS
Sucrose 20 g
Meso-inosit 100 mg
Macrostock 1b 100 ml
Eriksson microstock2 1 ml
Fries vitamine stock3 5 ml

Total volume 1000 ml pH 4.2

Composition of macrostock (g/1000 ml):
1a:
KH2PO4 4.00
MgSO4 7H2O 2.00
NaCl 0.40
CaCl2 2H2O 0.52

1b:
KH2PO4 1.7
MgSO4 7H2O 3.7
CaCl2 2H2O 4.4
NH4NO3 16.5
KNO3 19.0

2 Eriksson microstock (200 ml):

EDTA Titriplex III 1.90 g
FeSO4 7H2O 1.40 g

MnSO4 H2O 170 mg
H3BO3 63 mg
ZnSO4 7H2O 287 mg
KI 75 mg
NaMoO4 2H2O 2.50 mg
CuSO4 5H2O 0.25 mg
CoCl2 6H2O 0.25 mg

3 Fries vitaminestock (mg/250 ml):

Thiamine 5.0
Pyridoxine 5.0
Riboflavine 5.0
Biotine 1.25
Nicotinamide 5.0
P-aminobenzoic acid 5.0
Panthotenic acid 5.0
zeronio
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 02 mar 2004, 13:33
Kraj: Kras

OdgovorNapisal/-a Quincunx » 25 mar 2004, 19:50

Uh. Andrej tole si pa super izoliral. Se nikoli nisem videl mikorize na agarju. Noben ni niti probaval. Kapo dol.

Ma ja, skoda ker je amanita muscaria mikorizna. Bila bi namrec super okrasna gobica. No ja... Zato pa vec v naravo hodimo...

Zeronio:
Tisti tvoj crni agar je pa smash-hit. Sem ti dal pet gobic na Shroomery.
Sicer pa ti nekaj eksperimentiras z mikorizami v umetnem okolju, ne? Ce ti to rata (in Andreju) sta pa carja vseh carjev.
Quincunx
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: 05 mar 2004, 23:02
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a zeronio » 26 mar 2004, 13:18

Jaz sem bom se poskusal igrat s tem. Moj glavni cilj pa je gojenje Amanita cesarea (Karzelj), ki je na robu izumrtja. Samo imam obcutek, da bo to kar zivljenjski hobby. :D

Se pa kar precej znanstvenikov ukvarja z mikorizo. Trenutno so sposobni pripravljati sadike dreves z mikorizo npr. gomoljik. Gojenje in-vitro pa je se precej v povojih.
zeronio
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 02 mar 2004, 13:33
Kraj: Kras

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 26 mar 2004, 18:40

Jaz sem poskusil izolirat cca 20 mikoriznig gob vklučno s karželnom pa je zgornja mušnica edina, ki je pokazala znake življenja-zdi se mi, da sem uporabil polentin agar-nisem zihr.

Andrej
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a gregor » 23 apr 2004, 18:07

[quote="zeronio"]belladonna:
To kar vidis je micelij rdece musnice na mikrobioloskem hranljivem gojiscu (agarju). Andrej in jaz sva poskusala klonirati rdeco musnico, kar velja za zelo tezko, ker so musnice mikorizne glive in za svoje zivljenje potrebujejo rastlinskega partnerja. Kolikor vem, je se nikomur ni uspelo vzgojiti v umetnih pogojih.

Pozdravljena,

no ja ... prijatelj iz Torina je tudi ze skoraj vzgojil jurcke v kulturi , ampak le do dolocene faze, potem se pa proces ustavi.me prav zanima, kako bo z mušnico.

Verjetno v kulturi manjkajo doloceni encimi???

Veliko uspeha!
gregor
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 04 mar 2004, 12:33

OdgovorNapisal/-a gregor » 23 apr 2004, 18:14

zeronio je napisal/-a:Se pa kar precej znanstvenikov ukvarja z mikorizo. Trenutno so sposobni pripravljati sadike dreves z mikorizo npr. gomoljik. Gojenje in-vitro pa je se precej v povojih.


O inokulaciji dreves z gomoljikami pa nam Andrej ti lahko kaj poves. :wink:
gregor
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 04 mar 2004, 12:33

OdgovorNapisal/-a belladonna » 24 apr 2004, 18:21

Sej se nočem nekaj delat pametne,ampak se mi zdi,da tukaj malo preveč v zvezde kujete gojenje mikoriznih gob v umetnih pogojih. Sicer sama ne vem dosti o tem,vem pa, da to ni nič nevsakdanjega in,da se mnogo ljudi ukvarja s tem. Sem se malo pozanimala na biološkem središču... 8)
belladonna
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 56
Pridružen: 20 okt 2003, 19:27
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 24 apr 2004, 22:19

Res je da se ogromno ljudi UKVARJA s tem vendar se nikomur ni prav zares uspelo.

Zanimanje za te gobe je veliko in tisti kateremu bi uspelo bi bil po domace receno Cari.
Zamisli si, da bi lahko gojili tartufe doma v kleti?

Zadeva je izredno zamotana, zato je o tem toliko govora.

Me pa prav zanima od kje ti informacije da se mnogo ljudi pri nas ukvarja s to temo????? Kolikor jaz vem se veliko dela na raziskavah mikorize ne pa na gojenju mikoriznih gob.
Mikoriza je prisotna pri velikem stevilu rastlin (od regrada do bukve v gozdu) vendar je gojenje mikoriznih gob cisto drugo podrocje.
Ce se kdo ukvarja s tem, bi ti bil izredno hvalezen za kakrsnokoli informacijo.

:D :D :D Hvala,

Andrej
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a belladonna » 25 apr 2004, 00:09

Jaz sem ravno zaradi tega foruma malo vprašala na našem faksu-biologiji razne mikrobiologe,če je to nekaj zelo zakompliciranega glede na to, da ste o tem tako pisali pa so mi rekli,da pravzaprav ne in da tudi pri nas gojimo mikorizne glive. Se bom pa še pozanimala, da ne bom govorila kakih neumnosti... :oops:
belladonna
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 56
Pridružen: 20 okt 2003, 19:27
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a gregor » 25 apr 2004, 15:40

belladonna je napisal/-a:Jaz sem ravno zaradi tega foruma malo vprašala na našem faksu-biologiji razne mikrobiologe,če je to nekaj zelo zakompliciranega glede na to, da ste o tem tako pisali pa so mi rekli,da pravzaprav ne in da tudi pri nas gojimo mikorizne glive. Se bom pa še pozanimala, da ne bom govorila kakih neumnosti... :oops:


Za belladonno....

- avtoriteta na podrocju biologije, ekologije gomoljik je Prof.dr.Franci Pohleven, zato sem izzval Andreja, da bi kaj vec povedal?Jaz sem govoril s prof.Pohlevnom pred letom ravno o problematiki gojenja gomoljik, in sicer z inokuliranimi sadikami.

-mikorize - ektomikorize proucuje prijatelj, sicer MR (skoraj Dr.) na Gozdarskem inštitutu - GIS.Ravno tako na GISu so edina inštitucija ,ki ima znanstvene projekt v zvezi z ekologijo višjih gliv(VG) , sedaj pa pospešeno ustanavljajo mikoteko( fungarij , ali po domače herbarij gliv).

Na Biologiji rastlinski fiziologi ukvarjajo z arbuskularnimi mikorizami, edino nek projekt imajo v "Dolini smrti"( Žerjav),kjer so VG vkljucili.Pa na FFA , farmakologi delajo na sekundarnih metabolitih VG.

Ostala podrocja, sistematika, genetika, citologija VG pa so zapostavljena.Mogoce v bodoce ko bo vec ustreznega kadra in se bo na UL ustanovila Katedra za Mikologijo....
P.S.
Prilagam eno povezavo:
http://www.botanik.biologie.uni-muenche ... o-why.html
gregor
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 04 mar 2004, 12:33

OdgovorNapisal/-a belladonna » 25 apr 2004, 16:20

No,ja...kakorkoli. Sem samo posredovala kar sem slišala... :? Pa lep pozdrav!
belladonna
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 56
Pridružen: 20 okt 2003, 19:27
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 26 apr 2004, 14:33

Za inokulirane sadike (sadike korenine katerih imajo vzpostavljeno simbiozo-mikorizo z glivo) sem tudi jaz slišal. Baje jih celo prodajajo v tujini in garantirajo obrod.
Sem pa tudi zvedel, da ima firma, katera jih prodaja vsakih par let drugo ime zato, da stranke ne morejo uveljavljati reklamacij glede le-teh sadik.
Se pravi, da je vse skupaj zaenkrat nateg, ker nihce ne more zagotoviti, da bojo gobe res zrastle.

O tej temi je ogromno za napisat in mislim, da bi bilo priporocljivo ce zacnemo pri konkretnih vprasanjih.

Da bi pri nas kdo gojil mikorizne gobe pa se nisem slisal, jih je pa veliko, ki to poskusajo.


Andrej
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a gregor » 26 apr 2004, 15:57

ljzavodrib5 je napisal/-a:Za inokulirane sadike (sadike korenine katerih imajo vzpostavljeno simbiozo-mikorizo z glivo) sem tudi jaz slišal. Baje jih celo prodajajo v tujini in garantirajo obrod.
Sem pa tudi zvedel, da ima firma, katera jih prodaja vsakih par let drugo ime zato, da stranke ne morejo uveljavljati reklamacij glede le-teh sadik.
Se pravi, da je vse skupaj zaenkrat nateg, ker nihce ne more zagotoviti, da bojo gobe res zrastle.


To je vse res, in o tem sem se pogovarjal s Prof.Pohlevnom.

Kupovati inokulirane sadike je maček v žaklju!!!Med drugim sadike niso ustrezno certificirane, kar bi potrjevalo ustrezno kvaliteto.

Konec koncev gomoljik je pri nas bistveno več kot vemo, samo prav nos je treba imeti.... :D
Črn trg pa veselo deluje v Slovenski istri, kljub temu da so zavarovane vrste.
P.S.
V predlogu novelacije uredbe je , da se vrste gomoljik(Tuber sp.) črta iz seznama zavarovanih vrst.
gregor
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 04 mar 2004, 12:33

OdgovorNapisal/-a zeronio » 28 apr 2004, 10:44

Ljudje so preveč mahnjeni na gomoljike, ki rabijo 10 let življenja v simbiozi, da obrodijo. Nihče ne more garantirat, da bo mikoriza uspešno prestala tako dolgo obdobje.
Druge vrste so bolj preproste za gojenje. Recimo lisičke so vzgojili v rastlinjaku po enem letu sožitja z mlado smrekco.
zeronio
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 02 mar 2004, 13:33
Kraj: Kras

OdgovorNapisal/-a peteršilj » 27 mar 2006, 17:17

No mene izredno zanima biotehnologija in njene aplikacije, zato me je pritegnila ta tema o poskušanju gojenja mikoriznih gob. Sicer se šele lotevam tega področja, zato bi vas vprašal kakšno strokovno literaturo uporabljate, če jo? In sploh kako začeti, nisem poskušal gojiti kakšnih enostavnih gob, ker verjetno postopki niso podobni kot pri ˝višjih˝ glivah. Me pa zanima Amanita muscaria, pa tudi nekatere druge vrste mušnic.
Hvala za kakršenkoli nasvet. :)
peteršilj
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 27 mar 2006, 15:58

OdgovorNapisal/-a zmeda » 28 mar 2006, 10:18

Najboljš ti je v NL skočit po KIT za mušnico in ga mal raziskat,pa
mogoče je na njem tut proizvajalc napisan, al se pa obrni na

http://www.drogart.org/ubbthreads/ubbthreads.php

tam bi mogoče kdo kaj vedel....
DEMOKRACIJA VARA
zmeda
Guru
Guru
 
Prispevkov: 197
Pridružen: 23 maj 2005, 22:49


Vrni se na Gojenje gob

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron