mikorizne glive

Nasveti pri gnojenju rastlin.

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

mikorizne glive

OdgovorNapisal/-a ninja_man » 21 avg 2009, 21:09

Živijo!

Zanima me, če kdo od vas uporablja preparate mikoriznih gliv, ki rastlinam pomagajo pri črpanju vode in mineralnih snovi? Kakšne so vaše izkušnje?

Jih sploh poznate, glede na to, da jih v sloveniji ne prodajajo?Kje bi jih lahko dobil?

lep pozdrav, m
ninja_man
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 04 apr 2006, 13:28

OdgovorNapisal/-a greeny » 21 avg 2009, 23:11

Kako bi se pa naj uporabljali preparati teh gliv, oz. za kaj naj bi se? Z mikorizo sem v splošnem seznanjen, zato tudi vem, da velik delež rastlin (okrog 90 % se mi zdi) v sožitju z glivami po naravni poti.
Verde, que te quiero verde
Uporabniški avatar
greeny
Guru
Guru
 
Prispevkov: 166
Pridružen: 08 apr 2008, 19:53
Kraj: MS-LJ

Mikorizne glive

OdgovorNapisal/-a matevzl » 22 avg 2009, 07:40

Za katere rastline pa bi uporabljal mikorizne glive? In katere?

lp, Matevž
Okrasni vrt
www.okrasnivrt.com
matevzl
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 28 jul 2005, 12:41

OdgovorNapisal/-a ninja_man » 22 avg 2009, 21:49

Uporabljale naj bi se za večino rastlin, tudi za iglavce. Ti pripravki so narejeni za uporabo v vrtu, za žive meje, za travo...

Prednost pa je, da lahko manj, oz. skoraj nič gnojiš pa tudi zalivanja je manj...

Glede vrst pa nevem, vem samo, da se za iglavce uporablja ektomikorizne glive...
ninja_man
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 04 apr 2006, 13:28

Mikorizne glive

OdgovorNapisal/-a matevzl » 23 avg 2009, 14:10

Ne ne, mislil sem za kaj bi jih ti uporabljal. S temi glivami se raziskovalno ukvarjam že 10 let in ostalo mi je precej jasno :)

Mikoriznih gliv je več skupin, med katerimi sta najpogostejši dve:
- arbuskularno mikorizne glive, ki so pri nas večinoma na zelnatih rastlinah in
- ektomikorizne, ki so pri nas večinoma na lesnih predstavnikih.

Izbira je torej močno pogojena s tem, za katero rastlino bi jih potreboval, saj drugače ne bo prišlo do kolonizacije in učinka. Slednji je odvisen od kombinacije med vrsto glive in rastline ter okoljskih dejavnikov, zaradi česar je priporočljivo komercialno zadevo najprej preizkusiti na lokaciji, preden se jo na veliko kupuje.

lp, Matevž
Okrasni vrt
www.okrasnivrt.com
matevzl
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 28 jul 2005, 12:41

OdgovorNapisal/-a ninja_man » 23 avg 2009, 22:07

aja, ups, se opravičujem. sem narobe razumel vprašanje, oz. sem ga površno prebral:)

Hm, doma želimo zasejati travo na malo večjem kosu zemlje, ki dobi bolj malo padavin in je na senčnem delu vrta, ker je delno pod streho, pa sem razmišljal, da bi to morda bila rešitev... Vem, da v avstriji v nekaterih vrtnih centrih to prodajajo, a moram še raziskati kakšna je cena...

Misliš, da bi zadeva delovala?

lp,m
ninja_man
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 04 apr 2006, 13:28

mikorizne glive

OdgovorNapisal/-a matevzl » 24 avg 2009, 09:50

V prvi fazi je pomembna rastlina. Potrebno je izbrati mešanico trav za sušo in senco, potem pa se lahko poskusi še z glivo, ki bo izboljšala uspevanje rastlin. Če rastlina ne bo uspevala na nekem rastišču, ji tudi glive ne morejo dosti pomagati, ker gre pri mikorizi za izmenjavo snovi - gliva da rastlini vodo in minerale, prejme pa ogljikove hidrate. Če si npr. rastlina ne more privoščiti mikorize, ker je v tako slabem stanju, je možnost, da rezultata ne bo.
Če cena ni previsoka, se vsekakor splača poskusiti, saj je zadeva povsem naravna.

lp, Matevž
Okrasni vrt
www.okrasnivrt.com
matevzl
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 28 jul 2005, 12:41

OdgovorNapisal/-a ninja_man » 17 nov 2009, 20:35

Hej. Matevž, glede na to, da se s temi glivami ukvarjaš raziskovalno. Ali je kaj strahu, če recimo naročim po internetu glive iz nizozemske, da bi bile notri kakšne invazivne vrste, ki bi jih vnesel v okolje? Ali je edina škoda lahko ta, da pač preparat ne bo deloval, ker glive in rastline ne bodo kompatibilne in se simbioza ne bo vzpostavila.

lp,m
ninja_man
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 04 apr 2006, 13:28

Mikorizne glive

OdgovorNapisal/-a matevzl » 17 nov 2009, 20:46

Če jih boš potreboval za domače rastline, so po mojem kar enake našim glivam. V vsakem primeru možnost, da ne bodo delovale obstaja. Je pomembna ustrezna kombinacija rastline in glive, velik vpliv pa imajo tudi lastnosti tal (npr. pregnojena tla - rastlina ne potrebuje mineralov in omeji mikorizo).
A piše kaj kakšne glive so v inokulumu iz Nizozemske? Za katere rastline pa bi jih uporabil?

Lp, Matevž
Okrasni vrt
www.okrasnivrt.com
matevzl
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 28 jul 2005, 12:41

OdgovorNapisal/-a ninja_man » 21 nov 2009, 01:05

Glede vrst ne piše, je napisano samo da so 3 vrste gliv. Imel bi jih pa doma na vrtu, bolj za firbec, da sprobam... Paprika, kumare,... pač te standardne...
ninja_man
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 04 apr 2006, 13:28

OdgovorNapisal/-a peaceful » 23 dec 2009, 21:44

matevzl, jaz sem interesiran, da naredim sam tale inokulum. Imaš kakšen info?! Vzel bom malo gozdne zemlje iz različnih lokacij, krtine, v korito s to mešanco posejal žita, črno deteljo in lucerno... Pustil da raste, porezal rastline, pustil, da se izsuši in tak inokulum uporabljal za setev zelenjave, v zelenjavnih loncih in na vrtu... Imaš kakšne dodatne informacije in nasvete?

mimogrede, katero vrsto rastline bi lahko uporabil namesto bahiagrass, če bi delal po temle receptu?
On-farm inoculum production in temperate climates
General procedure

We have developed a method for the on-farm production of AM fungus inoculum in temperate climates that requires no input of synthetic chemicals or fumigation (Douds et al., 2005, 2006). Bahiagrass (Paspalum notatum Flugge) seedlings, colonized by AM fungi, are transplanted into black plastic bags containing a mixture of compost and vermiculite. The plants are tended over the growing season (weeded and watered as needed) and the AM fungi proliferate as roots spread throughout the compost and vermiculite mixture. Frost then kills the bahiagrass. The AM fungi naturally overwinter in the media and the inocula are ready for use the following spring. This system has successfully propagated all AM fungi tested, and produced hundreds of propagules cm-3 in a 1:4 [v/v] mixture of yard clippings compost and vermiculite (Douds et al., 2005).
peaceful
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 79
Pridružen: 01 nov 2007, 22:18

Mikorizne glive

OdgovorNapisal/-a matevzl » 23 dec 2009, 22:55

Se mi zdi v redu za domačo proizvodnjo. Samo namesto gozdnih tal bi raje vzel travniška, ker so pri nas zelnate rastline bolj mikorizne z glivami, ki kolonizirajo tudi zelenjavnice, lesne rastline pa imajo drugo vrsto mikorize.

lp, Matevž
Okrasni vrt
www.okrasnivrt.com
matevzl
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 28 jul 2005, 12:41

OdgovorNapisal/-a peaceful » 06 feb 2010, 15:48

Na travniku sem poiskal krtine in zmešal s čisto malo komposta. Malo mi je žal, ker nisem poleg krtin vzel tudi zgornjo plast ruše travnika. No potem sem posejal pšenico, lucerno in par semen koruze in eno seme soje. Zdaj vse zelo dobro raste, sicer se malo preteguje vse skupaj a nasplošno kar dobro raste. Zalivam zelo malo.

Zdaj bom še pustil čim dlje rasti, kasneje pa populil rastline in pustil substrat da se popolnoma izsuši. Kasneje pa to uporabljal za okuževanje pri setvi in sajenju.

Vprašanje je pa takšno. Kako lahko vidim, da so korenine oz ta substrat kolonizirane? S prostim očesom mislim. V čem se vidi? In kako lahko kasneje vidim, da ta stvar okuži korenine rastlin? Uporabljal bom predvsem za rastline v loncih, koritih itd.
peaceful
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 79
Pridružen: 01 nov 2007, 22:18

Mikorizne glive

OdgovorNapisal/-a matevzl » 06 feb 2010, 20:38

žal se s prostim očesom ne da opazovati kolonizacije z AM glivami. Za pregled bi bil potreben vsaj osnoven mikroskop in enostavno barvanje korenin s tinto.

lp, Matevž
Okrasni vrt
www.okrasnivrt.com
matevzl
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 28 jul 2005, 12:41

OdgovorNapisal/-a ninja_man » 08 feb 2010, 13:03

Matevž, veš slučajno kako je z invazivnimi vrstami. če bi npr. kupil v avstriji ta pripravek? Al so te gljive slične po celi evropi/svetu?
ninja_man
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 04 apr 2006, 13:28

Mikorizne glive

OdgovorNapisal/-a matevzl » 08 feb 2010, 14:39

Hja, o invazivnosti teh gliv pa se po mojem ne ve še nič, ker jih je zelo težko sistematsko uvrstiti tudi z molekularnimi tehnikami in če težko ločiš že vrste, potem imaš težave tudi pri vseh drugih raziskavah. Verjetno so tiste iz Avstralije drugačne od naših, vendar ne toliko, da ne bi delovale na naše vrste rastlin. Sigurno pa je bolj sigurno za okolje, če je proizvajalec iz Evrope.

lp, Matevž
Okrasni vrt
www.okrasnivrt.com
matevzl
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 28 jul 2005, 12:41


Vrni se na Gnojila

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

cron