G(N)OJENJE BRŠLJANK OZ. VISEČIH PELARGONIJ

Nasveti pri gnojenju rastlin.

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

G(N)OJENJE BRŠLJANK OZ. VISEČIH PELARGONIJ

OdgovorNapisal/-a kanglica » 09 maj 2003, 12:00

Za balkon ponavadi kupim eno od zgoraj naštetih rastlin. Balkon ima zahodno lego in popoldan prav lepo pripeka sonce.

Včasih vzamem kupljeno zemljo in jo pomešam s polovico zemlje z vrta, včasih pa uporabim samo kupljeno.
Zanima me, kako pogosto je potrebno gnojiti, da bodo rože obilno cvetele.
Do sedaj sem gnojila s tekočim pripravkom enkrat na teden, zadnjič pa sem po televiziji slišala nasvet neke vrtnarije, ki pravi, da je potrebno v času cvetenja (julij in avgust) gnojiti kar VSAK DAN!!! Ni to malo preveč?

Ne vem, če se je že kdaj zgodilo, da bi imela poln balkon rož, saj je vsako leto nekaj, kar mi prekriža načrte :cry: :

- listje se suši (izgleda kot ena plesen na listih) ali
- rastline enostavno ne rastejo s takšno hitrostjo, kot bi morale
- cvetovi so redki in se zelo hitro posušijo (čeprav posušene obiram)
kanglica
kanglica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 08 maj 2003, 12:02
Kraj: zreče

OdgovorNapisal/-a kaja » 15 maj 2003, 13:06

Ojla,
tudi sama imam balkon na zahodno stran, pa mi bršljinke delajo še najman težav (surfinije, verbene-to pa je že druga pesem), saj so od vseh še najbolj potrpežljive in prilagodljive. Vsakodnevno gnojenje je preverjeno dobra zadeva, VENDAR količina gnojila je enaka, kot tista za enkrat tedensko gnojenje, le količina vode je večja. Sama zmešam gnojilo kot piše na embalaži (en pokrovček na 1 ali 2l vode), pri vsakodnevnem zalivanju prvo zalijem z navadno vodo potem pa dodam za žlico ali dve vode z gnojilom (skratka en pljunk). Gledati je treba, da v enem tednu porabimo približno toliko vode z gnojilom, kot jo ponavadi pri enkratedenskem gnojenju.
Lp vsem! Kaja
kaja
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 08 maj 2003, 17:39

gnojenje in zalivanje

OdgovorNapisal/-a vodar » 09 jun 2004, 11:00

Ali zmešaš gnojilo z vodo(predpisano količino) in ga pustiš stati ,ker potem dodajaš za eno žlico te vode? Ali to vodo z gnojilom kar poliješ, ali dodaš npr. 1 l navadne vode? Ali pa kar po občutku dodaš par kapljic?
lp
darja
vodar
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 21 maj 2004, 09:46

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 09 jun 2004, 14:12

Ojla,

naj ti razložim:
Za zalivanje vseh rož na balkonu porabim recimo 14l vode. Če bi jih gnojila vsake 14 dni bi porabila 7 pokrovčkov gnojila (Substral), zalivam jih vsak dan v celotno količino vode (jo imam v 15 l čebru) pa dam vsak dan 1/2 žamaška gnojila.
Koncentracija gnojila je sicer manjša, zato pa rože gnojilo vsak dan črpajo in ga ne dobivajo na zalogo.
Vsake 14 dni pa jih "utapljam" (korito potopim do roba v vodo, da se celotna zemlja dobro napije), kar jim tudi zelo paše, takret jih tudi obtrgam (odcvetele cvetove, posušene liste, zlomljene poganjke).
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a klavdija80 » 07 mar 2006, 19:50

živjo

tudi jaz zalivam rože enkrat tedensko in bom letos probala vsak dan zanimljivo. jaz upo. gnojilo humko in je fajni.
klavdija80
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 23 feb 2006, 22:53
Kraj: šoštanj

OdgovorNapisal/-a URBAN » 11 mar 2006, 11:54

Zivjo,

Tudi jaz ponavadi zalivam pelargonije ( v času cvetenje)vsak dan, ce le cas dopušča:) Seveda, kot je bilo ze omenjeno se vodi doda manj gnojila, kot pa bi ga dali pri tedenskem gnojenju. Menim, da je "šok" pri gnojenju manjši, če to delamo dosledno vsak dan. Sam uporabljam specialno gnojilo za pelargonije AGROLIT in sem z njim res zadovoljen.
Lp

Urban
URBAN
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 03 feb 2004, 17:14

OdgovorNapisal/-a muha » 11 mar 2006, 12:43

Jaz pa včasih uporabim tudi katerega od gnojil z daljšim delovanjem - palčke, zrnca itd. Zlasti lani mi je bilo to dobrodošlo, ko je venomer padal dež, balkon pa je izpostavljen dežju. Če bi čakala na zalivanje, bi bilo gnojenje kaj pičlo ali vsaj zelo neenakomerno.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica


Vrni se na Gnojila

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov