Setev mačeh-nasvet

Diskusija o enoletnicah.
Aster, Exacum, Gerbera, Impatiens, Pelargonium, Abutilon, ...

Moderatorji: dusanh, tomi, Moderatorji

Setev mačeh-nasvet

OdgovorNapisal/-a DEF » 27 maj 2010, 13:45

Pozdravljeni,

ker bi letos prvič probala vzgojiti mačehe ,bi vas prosila za nasvet.
Ali bi lahko seme posejala kar v lončke,da bi se izognila pikiranju?
Kdaj bi bil pravi čas,za setev?

Najlepša hvala za odgovor
DEF
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 14 mar 2010, 22:32

OdgovorNapisal/-a MARIJAV » 27 maj 2010, 21:46

Joj, sem vpisala celo disertacijo, kako sem vzgajala mačehe, pa me je vrglo ven, da sem mogoče predolgo pisala. Napisanega nikjer niveč, če želiš, ti napišem na ZS, tam pa upam , da me nebo vrglo ven....
Imejte se lepo!
MARIJAV
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 23 nov 2008, 22:36
Kraj: ŠTAJERSKA

OdgovorNapisal/-a fresia » 28 maj 2010, 12:55

MARIJAV
Napiši si v wordu pa prekopiraj sem, tako bo ziher šlo :)
fresia
Guru
Guru
 
Prispevkov: 201
Pridružen: 17 jun 2008, 13:34

Re: Setev mačeh-nasvet

OdgovorNapisal/-a barbika » 28 maj 2010, 13:42

DEF je napisal/-a:Pozdravljeni,

ker bi letos prvič probala vzgojiti mačehe ,bi vas prosila za nasvet.
Ali bi lahko seme posejala kar v lončke,da bi se izognila pikiranju?
Kdaj bi bil pravi čas,za setev?

Najlepša hvala za odgovor


Jsz sejem semena mačehe v začetku julija v leseno, nizko gajbico (od Spara), seveda v zemljo za sejančke. Potem jo postavim v prostor zunaj, kjer ni polžev. Imam izkušnjo, da so mi tisti sivi, mali polži vse mlade liste poglodali in to počnejo ponoči. Nekaj časa mora biti gajbica pokrita s kakšnim časopisnim papirjem. Večkrat pa pokukaš,če so že vzklili. Čim opaziš, da so vzklili, odstraniš papir in gajbico hraniš bolj v senčnem
prostoru in seveda zalivaš. Tam nekje koncem avgusta jih prepikiraš, ko imajo že 4 liste. V oktobru so že velike in jih lahko sadiš na poljudna mesta, tudi grobove. Vmes jih zalij s Cvetalom ali kakšnim drugim gnojilom za cvetlice. Nekateri jih 2 krat prepikirajo, ker baje imajo večje cvete.

Direktno v lončke jih pa ne sej, ker če jih ne boš vsaj enkrat pikirala, bodo cveti majhni.
barbika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 12 avg 2008, 20:04

OdgovorNapisal/-a DEF » 31 maj 2010, 12:45

Barbika najlepša hvala za odgovor. Zanima pa me še,če semena kaj pobrusite z brusnim papirjem. Namreč brala sem,da je treba semena pomešati z mivko,ali pa jih z brusnim papirjem pobrusiti. Ali to prakticirate.Hvala
DEF
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 14 mar 2010, 22:32

OdgovorNapisal/-a MARIJAV » 31 maj 2010, 20:34

Ja, sem jih že brusila s smirkovim papirjem, pa moram reč, da kaj posebej hitreje niso skalile. Dobro in hitro kaljivost dosežeš najbolj s primerno vlažno setvenico in seveda s pokrivanjem, da kalijo v temi. Meni se je najbolj obneslo, da sem čez setev dala loke in čez napela črno folijo, da dosežeš čisto temo na posevku - ampak samo do takrat, ko vidiš komaj milimetrski poganjek, sicer se ti v temi hitro pretegnejo.
Imejte se lepo!
MARIJAV
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 23 nov 2008, 22:36
Kraj: ŠTAJERSKA


Vrni se na Enoletnice

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov