Semena sončnice

Diskusija o enoletnicah.
Aster, Exacum, Gerbera, Impatiens, Pelargonium, Abutilon, ...

Moderatorji: dusanh, tomi, Moderatorji

Semena sončnice

OdgovorNapisal/-a metulj » 10 sep 2007, 13:19

Rada bi zaščitila nekaj cvetov sončnic pred ptički, da bi spravila semena za drugo leto. Na misel mi pride polivinilasta vrečka a se bojim, da bi zrna zgnila, ker ne bi bilo zračno.
Zagotovo imate kakšno rešitev (tako kot vedno) :wink:
Lep sončen dan
Petra
metulj
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 25 nov 2005, 12:44
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a felidae » 10 sep 2007, 13:25

Ponavadi cez dajejo kaksno mrezo (kot naprimer tista proti komarjem za cez okno napeti). Vrecke pa res raje ne dajati ker ti bo vse zgnilo :wink:
felidae
Guru
Guru
 
Prispevkov: 286
Pridružen: 21 okt 2005, 22:35
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a bush81 » 10 sep 2007, 15:04

Jaz dam na sončnice mrežasto "vrečko". Take ki se uporabljajo npr. za pakiranje čebule.
bush81
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 31 mar 2007, 14:46
Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a kiki » 10 sep 2007, 15:56

saj če boš naslednje leto na isto mesto sadila se ti ne splača šparat seme ker ti bodo tak naslednje leto zrastle. nekateri majo problem s tem.
kiki
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 09 jun 2006, 12:52
Kraj: njiverce (štajerska)

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 10 sep 2007, 20:41

saj če boš naslednje leto na isto mesto sadila se ti ne splača šparat seme ker ti bodo tak naslednje leto zrastle.
- iz česa ? Iz korenin ? A potem samo odrežem nadzemni del, korenine pustim v zemlji, in iz korenine zraste novo ?
Jaz sejem sončnice vsako leto in ptiči jih vsako leto oberejo do 100%.
Ne vidim pa nekega razloga za shranjevanje semena, ker sejem kar tiste iz 2-kilske vrečke ptičje hrane. Mogoče so tiste od metulj kaj posebnega.
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a jan24 » 10 sep 2007, 20:48

Sončnice vsekakor ne poženejo iz korenin. Načeloma ko ptiči "napadejo" zrela semena sončnic vsaj kakšno seme pade na tla in prezimi. Letos tudi jaz nisem sejal na zgornjem delu vrta niti ene sončnice, pa jih je pognalo toliko, da sem jih moral rečit. Sicer je pa to bolj izjema kot pravilo in ti priporočam da si shraniš vsaj kakšno seme sončnice katere cvet ti je bil vsšeč ali posebej velik. Seveda so tudi semena iz vrečke lahko v pomoč, vendar v tem primeru se ne ve za točno barvo in velikost. Možnost je pa tudi da kupiš malenkost dražja semena, za katere veš točno obliko in barvo cvetov ali kakšne mešanice semen različnih sončnic.

Lep pozdrav
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a metulj » 10 sep 2007, 21:46

Sončnice sadim zaradi čebel, ki jih imamo doma. Pri tem je pomembno, da cvetijo kar se da dolgo v jesen, da si čebele za zimo naberejo čim več cvetnega prahu. Tiste sončnice iz paketa za ptičke naredijo le en velik cvet in potem je z njimi zelo kmalu konec. Zelo rade se mi tudi prevračajo. Zato sem letos kupila zavojček mešanice sončničnih semen Semenarne Ljubljana in sedaj bi si semena tistih, ki so se najbolje izkazale, spravila.
Naravna selekcija :lol:
Tudi lani so bile na tem mestu posajene sončnice (ptičje), pa letos ni pognala nobena.
Sončnice so že zaščitene. Danes popoldan sem okoli nekaterih privezala žakelj od čebule.
V imenu čebel se vam zahvaljujem za pomoč. bzzzzzzzzzzz :D
Lep večer
Petra
metulj
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 25 nov 2005, 12:44
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 10 sep 2007, 22:19

jaz čebel nimam, se mi je pa zdelo zanimivo, ko se je po fasadi hiše plazila divja trta (ali nekaj takega) , in to na tisti strani, kjer je vhod v hišo. Ko je to začelo cveteti, si slišal samo še ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ od malega milijona čebel. Ko je kdo prišel k hiši, je šel čisto za škarpo na drugi strani, kot da imamo hudega psa obešenega na zid. Oče je vedno sedel in/ali dremal pod to trto, pa ga nobena čebela še pogledala ni. Nekaj takega bom poskušal narediti še enkrat, tokrat malce stran od hiše, z grmom evodija. Hvalijo jo kot nekaj najboljšega za čebele, ker bi naj cvetela avgusta, ko je drugih cvetov bolj malo. Imel sem deset sadik, tri ali štiri še živijo. Ti še nisi slišala za evodijo, ali pač in imaš s tem grmom drugačne izkušnje ?
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a metulj » 10 sep 2007, 22:47

Divja trta močno privablja čebele in takrat jih je res na milijone. Je pa pri čebelah tako, da te, ki hodijo na pašo niso napadalne. Pičijo te stražarke pri vhodu v panj, ker je to njihova služba in te lahko kar dolgo lovijo. :shock: Ostale pa so zelo miroljubne. Nabiralka bi te pičila le, če bi jo po nesreči stisnil, pohodil, drugače pa jo lahko tudi pobožaš ali daš na dlan in ne piči. Preverjeno.
Evodijo čebelarji zelo hvalijo, ker cveti v brezpašnem obdobju in naj bi bilo na njej res ogromno čebel. Je drevo in ne grm, zraste tudi do 8 metrov visoko. Sama je še nimam. Ker imamo čebele šele 4 leta, postopno sadim medonosne rastline. Zagotovo bo enkrat prišla na vrsto tudi evodija.
Je pa razlika med evodijo in sončnicami v tem, da evodija nudi medičino iz katere čebele pridelajo med, sončnice pa cvetni prah, ki ga uporabljajo kot hrano za mladiče. Medičino čebele posrkajo in je kot opazovalec ne vidiš, cvetni prah pa so tiste rumen bunkice, ki jih imajo na nogah.
Ja zanimive so te čebelce, lepo jih je opazovati in poslušati, pa še rastline nam oplodijo. :lol:
Lep pozdrav
metulj
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 25 nov 2005, 12:44
Kraj: Črnomelj


Vrni se na Enoletnice

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Sončnice
    Pripete datoteke Napisal/-a Buld » 20 avg 2005, 10:53
    2 Odgovori
    3891 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a muha Poglej zadnji prispevek
    20 avg 2005, 14:25
  • SONČNICE
    Napisal/-a SAVINJČANKA » 07 feb 2008, 14:02
    14 Odgovori
    21338 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a jan24 Poglej zadnji prispevek
    09 avg 2009, 18:19
  • Sončnice
    Napisal/-a Pepe » 04 jul 2009, 12:29
    1 Odgovori
    9864 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a jan24 Poglej zadnji prispevek
    04 jul 2009, 13:18
  • sončnice že cvetijo
    Pripete datoteke Napisal/-a jan24 » 01 jun 2006, 17:28
    10 Odgovori
    9153 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a BlAzNiK Poglej zadnji prispevek
    13 jun 2007, 20:54
  • Kdaj sejat sončnice?
    Napisal/-a mihela » 28 feb 2006, 08:26
    2 Odgovori
    6565 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a jan24 Poglej zadnji prispevek
    04 jun 2006, 20:56

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron