Samozasejan oreh

Diskusija o sadnem drevju.
Jablana, Hruška, Sliva, Limona, Figa, Kivi, Breskva, Marelica, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Samozasejan oreh

OdgovorNapisal/-a matjaz0502 » 01 maj 2006, 10:03

Pozdravljeni!
Mene pa zanima, kaj storiti z orehom, ki se mi je sam zasadil? Ali bo imel kaj plodov in kakšne, ali ga je potrebno cepiti. Hvala za odgovor.

LP Matjaž
vrt in sadovnjak, to je moj bivak
matjaz0502
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 27 apr 2006, 08:44
Kraj: ljubljana

Samozasejan oreh

OdgovorNapisal/-a muha » 01 maj 2006, 13:46

Najbrž kar večina orehov v Sloveniji izvira iz samozasejanih in necepljenih sejancev. Oreha ni nujno cepiti, da bi obrodil. Cepiš ga le, če hočeš bolj žlahtne plodove. Plod oreha pa je dokaj odvisen od zemlje, na kateri raste. Na skromnih peščeno-skalnatih tleh bo imel močno lupino in manjša vrasla jedrca, ki jih je težko izluščiti iz lupine. Če taisti oreh posadimo na dobro gnojno zemljo, bo lupina mehkejša in jedrca bo brez težav možno ločiti.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

Še enkrat OREH

OdgovorNapisal/-a matjaz0502 » 01 maj 2006, 17:16

Pozdravlejni!
Najlepša hvala za informacijo!! Zanima pa me še ena stvar okoli orehov; kdaj in do katere starosti lahko presadim orehovo drevo, ker imam več mladih drevesc...
Hvala za odgovor.

LP Matjaž
vrt in sadovnjak, to je moj bivak
matjaz0502
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 27 apr 2006, 08:44
Kraj: ljubljana

Presajanje orehov

OdgovorNapisal/-a muha » 01 maj 2006, 20:04

Ne bom rekla, da imam posebne izkušnje s presajanjem - doslej sem presajala le do pol metra visoka orehova drevesca. Menim pa, da ga lahko presajaš do velikosti, ko je to fizično še mogoče storiti.
Če imaš več drevesc, ne bo hudega, tudi če ti pri katerem ne bo uspelo. Večje kot je drevesce, širšo koreninsko grudo moraš odkopati in prestaviti. To pomlad si čas za presajanje že zamudil, ker so pričeli zeleneti. Počakaj do jeseni, ko bo odvrgel liste.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a Igy » 02 apr 2009, 14:26

Večje kot je drevo dlje časa traja, da se sadika vkorenini in normalno raste.
Velike rane na koreninah so lahko usodne, lahko tudi po nekaj letih.
Z večje orehe razmislite ali je vredno truda ob predpostavki, da tako drevo lahko tudi propade.
Če pa že res hočete presaditi večje drevo, naredite to v dvh letih: 1.leto skopljite okoli kanalček, ki ga napolnite z dobro zemljo in preležanim gnojem, da se obrezane korenine razrastejo in nato presadite naslednje leto v jeseni.
Na ta način imate več možnosti, da drevo preživi in čimprej spet pride v normalno rast.
LP
zbiram sadne rastline (eksotične), da le uspevajo-rodijo na Gorenjskem
Igy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 11 mar 2009, 16:22
Kraj: gorenjska


Vrni se na Drevesa - sadna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost