Sajenje oreha

Diskusija o sadnem drevju.
Jablana, Hruška, Sliva, Limona, Figa, Kivi, Breskva, Marelica, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Sajenje oreha

OdgovorNapisal/-a VrtnarkaJoza » 01 sep 2009, 07:59

Rada bi posadila oreh, ki ima velike plodove z mehko lupino. Zelela bi vedeti, kdaj se posadi, v kaksno zemljo, na kaksen prostor in kje se kupi sadiko.

Hvala za odgovore,
VrtnarkaJoza
VrtnarkaJoza
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 01 sep 2009, 07:50

OdgovorNapisal/-a bonsaj » 01 sep 2009, 20:01

jaz sem ga kar vrgu na travnik pa mi je čez nevem kuk cajta zrasu :D
bonsaj
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 32
Pridružen: 18 mar 2009, 18:25

Re: Sajenje oreha

OdgovorNapisal/-a andrej9 » 19 okt 2010, 09:43

Sajenje oreha je zelo preprosto. Ko oreh dozori in pade iz drevesa ga enostavno posadiš na določeno mesto. Ni priporočlivo preveč globoko cca 5cm. Naslednje leto (spomladi) bo oreh skoraj zagotovo zrasel. Če hočeš bit zelo sigurna, da bo zrasel, posadiš več orehov in si pustiš najlepšega.
andrej9
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 19 okt 2010, 09:26

Re: Sajenje oreha

OdgovorNapisal/-a barbika » 19 okt 2010, 12:41

A ga lahko kar sedaj pred zimo daš v zemljo - mislim na plod oreha? Mu zima ne bo škodila?

Sem pa nekje prebrala, da je dobro oreh malo odpreti, da lažje in prej pride kalček ven. Je to preizkušeno???
barbika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 12 avg 2008, 20:04

Re: Sajenje oreha

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 19 okt 2010, 14:14

Oreh enostavno položiš nekam v humusno zemljo, malo prekriješ z listjem in bo odgnal. Seveda lahko to storiš pred zimo, saj tudi iz drevesa pade jeseni in če ga ne oiberemo, ostane tam.
Vendar bi pripomnila, da sadika morda ne bo podobna matičnemu drevesu po debelini plodov. Tu gre namreč za razmnoževanje iz semena, naslednik lahko podeduje drugačne lastnosti. Enake si lahko le obetamo le z vegetativnim razmnoževanjem (pri kaki drugi rastlini seveda, za oreh še nisem slišala) oz. cepljenjem sejanca. lp
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

Re: Sajenje oreha

OdgovorNapisal/-a urče » 19 okt 2010, 17:26

JAST SEM VZEL OREH KO JE BIL ŠE ZELEN, GA POSADIL JESENI V LONČEK, GA ZALIL IN POČAKAL NA SPOMLAD. KO SE JE OGRELO JE VZKLIL IN POSADIL SEM GA NA VRT
rad imam vse vrste rastlin
urče
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 28 avg 2009, 20:27
Kraj: Ilirska Bistrica

Re: Sajenje oreha

OdgovorNapisal/-a barbika » 20 okt 2010, 09:45

stara postaja je napisal/-a:Oreh enostavno položiš nekam v humusno zemljo, malo prekriješ z listjem in bo odgnal. Seveda lahko to storiš pred zimo, saj tudi iz drevesa pade jeseni in če ga ne oiberemo, ostane tam.
Vendar bi pripomnila, da sadika morda ne bo podobna matičnemu drevesu po debelini plodov. Tu gre namreč za razmnoževanje iz semena, naslednik lahko podeduje drugačne lastnosti. Enake si lahko le obetamo le z vegetativnim razmnoževanjem (pri kaki drugi rastlini seveda, za oreh še nisem slišala) oz. cepljenjem sejanca. lp


Res je tako kot praviš, da naslednik podeduje drugačne lastnosti. meni je znanec zatrjeval, da to ni res in ko mi je podaril sadiko iz debelega oreha, se je izkazalo, da je oreh rodil drobne in strašno trde orehe, neuporabne.
barbika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 12 avg 2008, 20:04


Vrni se na Drevesa - sadna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost