opraševanje.

Diskusija o sadnem drevju.
Jablana, Hruška, Sliva, Limona, Figa, Kivi, Breskva, Marelica, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

opraševanje.

OdgovorNapisal/-a sadjar » 12 feb 2004, 15:49

Lep pozdrav.

Imam težave z opraševanjem. Nekateri cvetovi ostanejo neoprašeni. Opažam tudi, da je zelo malo čebel in drugih žuželk za opraševanje.

Zanima me kako bi lahko naredil panj ali kaj podobnega za žuželke kot so ose, čmrlje ali čebele.

Hvala za odgovore.
sadjar
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 26 nov 2003, 21:46
Kraj: lj

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 12 feb 2004, 19:39

Ojla,

kaj pa če jih privabiš z sirupom ali pa sladkorjem zmešanem v malo vode. Ponavadi čebel ni če se v sadovnjaku veliko šprica z kemikalijami, ki ne uničujejo samo zajedalce ampak tudi čebele.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a sadjar » 13 feb 2004, 22:02

Hvala za idejo. Vendar čebel enostavno ni. Verjetno bi jih moral od kod prinesti. Škropiv pa ne uporabljam, saj je potem vseeno, če bi kupil sadje v trgovini. Pridelovanje je smiselno le če je pridelek zdrav.
Če to bere kakšen, ki se ukvarja s čebelarstvom, naj mi da kakšno idejo. Ali pa če kdo ve za njihov forum, naj napiše link.

Hvala!
sadjar
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 26 nov 2003, 21:46
Kraj: lj

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 14 feb 2004, 00:59

Ojla,

iz kerga konca pa si? A divjih čebel ali pa vsaj os nimate?

Moj tast je sicer čebelar, tako da če kaj pametnega zvem ti sporočim.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a romunov » 14 feb 2004, 10:24

Čisto divje ugibanje, ampak čebel mogoče zato ni, ker je zunaj okoli 0°C?
romunov
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 89
Pridružen: 30 jan 2004, 10:12
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a sadjar » 14 feb 2004, 19:41

Se razume, da čebel zdaj ni. Govorim za takrat ko bi mogle biti. V glavnem me zanimajo takrat, ko stvari cvetijo.

Divjih čebel in os je zelo malo. Tudi slive, ki jih nisem pobral, jih niso
pojedle ose, ampak so zginile, ali se posušile.

Včasih je bilo polno čebel, sedaj pa jih je zelo malo.

Verjetno si bom mogu kakšen panj omislit. Zato bi rad informacije o tem.

Hvala za odgovore.
sadjar
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 26 nov 2003, 21:46
Kraj: lj

OdgovorNapisal/-a sadjar » 10 maj 2004, 22:20

Letos je še hujši problem. Sploh ni nobene čebele. Nekateri pravijo, da jih je veliko čez zimo pomrlo. A kdo pozna rešitev za opraševanje?
sadjar
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 26 nov 2003, 21:46
Kraj: lj

samooplodne sorte sadja

OdgovorNapisal/-a Roman » 12 maj 2004, 12:27

Ker vidim da si velik ljubitelj češenj, ena (manjša-slabša) rešitev tudi ta da sadiš samooplodne - avtoferilne sorte sadja (češnje, marelice,višnje,breskve, oreh,slive), uspeh ni tako velik kot pri opraševanju z čebelami in ostalimi žuželkami, vendar je včasih zadosti tudi veter, ali tvoja sadjarska roka z čopičem in malo igranja. Češnje na niskih podlagah (gisela, weiroth), ti bodo hitro zarodile, so niske in jih lahko na gosto sadiš (2m) zrastejo pa do 3m, samooplodne sorte so isabela, celeste, suburst, lapins, slive so tudi samooplodne, nekatere delno samooplodne (stanley), višnje so tudi samooplodne,...Ne vem ali imaš knjigico sadni izbor 2003, ki jo je izdala revija SAD, v njej imaš opise sort zelo potanko, kje jih boš pa kupil je pa druga reč. LP Roman
Po radiu sem slišal da v drevesnici Breskvar cepijo tudi doma vzgojene divjake agrumov (limone,mandarine,grenivke,..), kdaj in kako pa se boste morali kar na njih obrnit
Roman
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 32
Pridružen: 07 maj 2004, 12:47
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 12 maj 2004, 12:49

Ojla Sadjar,

sem se pri tastu pozanimala (pomrlo in izginilo mu je 12 družin), baje so ugotovili, da je jesensko škropivo (nekaj v zvezi z koruzo) vsebovalo usoden strup oz. so čebele potem tako zmedene, da jih to pokonča. Baje je nekaj novega na tržičšu in je to usodno za čebele.
A veš, da tud pod naše češnjo ne brenči tako glasno kot je še lani! :cry:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a sadjar » 12 maj 2004, 18:40

Roman hvala za odgovor. Tole s čopičem si mi nekako ni obneslo. Bolju učinkovito je drgnjenje cveta ob cvet. A mi je škoda cvetov, saj moraš odtrgati cvet, da ga lahko prineseš do druge rastline. Imam tudi nekaj samooplodnih a žal še niso zacvetele. Še čakam.
Z nizkimi podlagami sem začel letos. Bomo videli kaj bo. Imaš pa z nizkimi podlagami več dela, saj moraš posaditi več dreves, potem jih imaš pa tudi več za okopavati.
Knjigo sadni izbor imam, a je malo starejša. Me zanima, če so opisane novosti, zato bom knjigo vsekakor preučil. A mi lahko zaupaš še avtorja.
Če se zanimaš za nakup, jih imajo dosti v Biljah pri Novi Gorici. Veliko večino teh, ki si jih napisal so imeli na zalogi jeseni.

Lp.
sadjar
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 26 nov 2003, 21:46
Kraj: lj

OdgovorNapisal/-a marko100 » 13 maj 2004, 08:32

res je to kar je napisala klavdija glede strupa. problem pa je malo večji zaradi tega, ker ponavdi z strupom razkužujejo seme koruze pred setvijo ( tako,da ga pomočijo vanj) in zaradi tega ostane ta v zemlji tudi do 5 let in ne pomaga nič če drugo leto tam posadiš druge rastline.

p.s.
pri nas imamo srečo saj se niso sosedi očitno nič igračkali s tem strupom, tako da nismo izgubili nobene čebelje družine.
L.P. Marko
marko100
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 33
Pridružen: 28 apr 2004, 08:11

OdgovorNapisal/-a jeger » 04 jun 2004, 17:20

No če se gre za opraševanje češenj, oz se je šlo :lol:

na drevo lahko obesiš vedro, naliješ v njega nekaj vode, potem pa iz gozda prineseš cvetoče češnjeve veje , in jih daš v vedro. vsake toliko časa potem malo odrežeš konce vejic, tako da lahko vlečejo vodod v sebe iz vedra in na ta način dlje časa cvetijo. Tako bo tudi opraševanje boljše.
huh, če pa ni čebel, pa če imaš čas, navdušenje, pa si omisli mali čebelnjak - ne rabiš imeti ute ali male hišice. Recimo da se dobit take škatle 40cm x 60 cmx 50-100 cm ( govorim na pamet, ker se spomnim, da je moj stari ata mel tako). In tako se lahko greš čebelarja :wink: S tem pa se mi zdi, da tudi to ni hec, ampak da je treba skozi nekaj pazit pa davat hrano ali vodo ali.... nevem :cry:
pridni bodite :)
jeger
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 03 jun 2004, 21:41
Kraj: Oplotnica

OdgovorNapisal/-a jeger » 04 jun 2004, 17:23

No ko smo ravno pri žuželkah; pri nas jih ne manjka, ampak jih je preveč. Ta naša zemlja je ob gozdu, tu pa nam vedno neke žuželke navrtajo zelene češnje, ko so še čisto male - in potem to odpade. Tako da včasih ni nič! No zaj pa jaz to špricam in so rezultati že tukaj
pridni bodite :)
jeger
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 03 jun 2004, 21:41
Kraj: Oplotnica

OdgovorNapisal/-a sadjar » 05 jun 2004, 13:33

Hvala za odgovor.
Ravno to je mene zanimalo. Sam bi imel čebele, a ne vem kako je treba z njimi ravnati. Če bi mi kdo napisal osnove, bi si omislil tudi kakšen panj. Problematična je predvsem zima in neka bolezen.
sadjar
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 26 nov 2003, 21:46
Kraj: lj

OdgovorNapisal/-a marko100 » 08 jun 2004, 08:51

ja stvar je taka s čebelami je kar nekaj dela. Vsaj enkrat na teden jih moraš pregledat za en panj cca. 30min. potem moraš še med točit iz satov 2x letno. Pa za zimo jih moreš po točenju spet nahhranit s sldkorjem raztopljenim v vodi da si naredijo zalogo. Potrebno jih je tudi zaščititi pred mrazom. Zate bi bil najbolj primeren nakladalni panj. Ta stoji zunaj kjerkoli brez strehe. Potrebuješ še nekaj obveznega čebelarskega orodja in to je to. Ena čebelja družina te stanetam okrog 25000 sit razen če ti kdo ne da roja zastonj + panj in orodje. Drugače pa je delo z čebelami zelo zanimivo. Morda pa si lahko omisliš tak panj da ji boš gledal med delom pa še za okras bo. Za več informacijpa pojdi na čebelarsko zvezo slovenije imajo tudi internetno stran ali pa napiši kaj te še zanima.

p.s.
možmo je imeti tudi čmrlji panj, samo potem ne boš imel meda.
Pozanimaj se kaj pri kakšnem bližjem čebelarju ti bo zagotovo rad pokazal in razložil , seveda če je pravi ljubitelj čebel oz.čebelar!
L.P. Marko
marko100
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 33
Pridružen: 28 apr 2004, 08:11


Vrni se na Drevesa - sadna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron