OBREZOVANJE SADNEGA DREVJA

Diskusija o sadnem drevju.
Jablana, Hruška, Sliva, Limona, Figa, Kivi, Breskva, Marelica, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

OBREZOVANJE SADNEGA DREVJA

OdgovorNapisal/-a januska » 29 sep 2008, 22:55

Pozdravljeni,
zanima me , kdaj je primeren cas za obrezovanje sadnega drevja,spomladi ali jeseni.Imamo star sadovnjak, jabolka, hruske, cesnje, visnje, breskve in vse je potrebno posteno obrezati.Lahko to storimo sedaj pred zimo ali je bolje spomladi.
Lep pozdrav JANUSKA
JANUSKA
januska
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: 18 jan 2007, 16:15

OdgovorNapisal/-a sadjarvid » 30 sep 2008, 07:06

Nisi napisal od kje si.Povsod , razen morda ob morju, pa še to je bolje obrezat spomladi. Sadno drevje se praviloma obrezuje spomladi, razen izjem )češnja ,marelca ,oreh).Oglej si literaturo.Lep pozdrav Vid.
sadjarvid
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 26 jan 2008, 09:16

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 30 sep 2008, 16:52

za oreh sem nekje prebral, da julija - a je to možno ? Zakaj bi drevje obrezoval takrat, ko so na njem sadeži ? Najbolj logično bi bilo spomladi, tik preden se začne nova "sezona", da lahko (vsako) drevo s polno močjo celi rane... Sadjar Vid, informacijo za oreh, prosim 8)
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

obrezovanje

OdgovorNapisal/-a vrtiček » 25 jan 2009, 12:34

Orehe obrezujemo poleti, kajti če ga obrežemo spomladi, les "joka", sokovi tečejo ven in je veliko bolj dovzeten za napad bolezni, ker se težko celi. Poleti les že dozori in ni teh problemov.
vrtiček
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 07 jan 2009, 19:06

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 25 jan 2009, 14:45

Po starih teorijah se obrezuje vse pozno pozimi, po zadnjih pozebah, po novih pa vse bolj poleti, predvsem koščičarje. Založba, ki oglasuje v Mojem malem svetu, ima eno fajn knjigo o obrezovanju. Avtorja se ne spomnim, vem pa, da je Slovenec.
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 25 jan 2009, 17:03

Orehe obrezujemo poleti
- torej od sredine julija do sredine avgusta, ko je največja vročina ?
___
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a vrtiček » 26 jan 2009, 13:23

Mi smo se učili v šoli, da orehe obrezujemo avgusta, ker takrat ne solzi več. No mi jih nekaj obrezujemo tudi spomladi in ni ravno hude krize, sicer so še bolj mladi. V knjigi od Štamparja (sadjarstvo) pa piše tudi, da opravljamo tudi zimsko rez in sicer v času do pet tednov pred brstenjem.
vrtiček
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 07 jan 2009, 19:06

OdgovorNapisal/-a Rak » 29 jan 2009, 22:07

Iz literature o obrezovanju sadnih dreves in okrasnega grmičevja sem se pričel učiti pred osmimi leti. S potrebno prakso v svojem sadovnjaku sem si ustvaril kar nekaj znaja o tem. Ampak češnje, te so mi zaradi pomanjkljive razlage v učbenikih še vedno problem. Pa naj gre za avtofertilne ali avtosterilne. Lapins-ko na podlagi Gisela sem zaradi nepravilne rezi prav zamoril. :evil: Edino (neznano) staro in visoko že obvladam, prilagajam rez moji starosti in režem predolge veje in vrhove takoj po obiranju. Rodi pa vsako leto prav noro. :D
Rak
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 30 nov 2008, 16:56
Kraj: Kranj / okolica Brežic


Vrni se na Drevesa - sadna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov