nekaj vprašanj začetnika -- novo vprašanje 2.10.2009

Diskusija o sadnem drevju.
Jablana, Hruška, Sliva, Limona, Figa, Kivi, Breskva, Marelica, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

nekaj vprašanj začetnika -- novo vprašanje 2.10.2009

OdgovorNapisal/-a bluex » 06 sep 2009, 23:21

lep pozdrav!

v kratkem si nameravam omisliti nekaj strokovne literature pa vendar:


1) včeraj sem presadil 3 divjake breskve (okoli 1m visoke), od tega sta se 2 lepo prijele pri tretji pa sem dokaj dobro poškodoval eno od glavnih treh korenin (splet zelo slabega terena in moje nerodnosti). ta drevešček je sedaj bolj ovenel kot ostale 2 in me zanima, če bi pomagalo, da bi ga nekoliko obrezal in ga stem razbremenil? v vsakem primeru ga nameravam spomladi...

2) imamo zelo veliko staro češnjo (v prejšni sezoni že nekoliko obžagana) in ta češnja ima 2 vrha. eden od vrhov je praktično popolnoma suh in me zanima ali je potrebno gledati na ravnovesje češnje (sneg, veter), če bi suhega odžagal). je komu kdaj drevo prevrnilo?
Zadnjič spremenil bluex, dne 02 okt 2009, 11:45, skupaj popravljeno 1 krat.
bluex
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 06 sep 2009, 23:09

OdgovorNapisal/-a bluex » 07 sep 2009, 21:45

breskev sem malce obrezal in upam na najboljše!

mi zna kdo svetovati glede češnje?

aja vrha sta približno enako velika, torej, bi jo skoraj polovico odstranil...
bluex
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 06 sep 2009, 23:09

OdgovorNapisal/-a bush81 » 08 sep 2009, 07:36

Odžagaj suh vrh saj z njim nimaš kaj počet. Pozimi na drevesu ni listov, tko da ne vem kako bi sneg ostal na drevu. Meni se še ni zgodilo, da bi mi zaradi nesimetrije drevo "zvrnilo".
LP
bush81
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 31 mar 2007, 14:46
Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a Kajser » 08 sep 2009, 12:31

bush81 je napisal/-a:Odžagaj suh vrh saj z njim nimaš kaj počet. Pozimi na drevesu ni listov, tko da ne vem kako bi sneg ostal na drevu. Meni se še ni zgodilo, da bi mi zaradi nesimetrije drevo "zvrnilo".
LP


Verjetno se ti tud še ni zgodil sneg tam doli :P
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a bush81 » 08 sep 2009, 13:32

Ja sneg se "zgodi" bolj malokrat. Zato imamo pa burjo, ki zna bit hujša od snega, verjemi. :)
bush81
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 31 mar 2007, 14:46
Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a bluex » 02 okt 2009, 11:45

na vrtu je tudi nekaj starejših dreves, pri katerih ni nihče razpiral krošnje in so zrasla predvsem v višino, kar predstavlja problem predvsem pri obiranju.

v literaturi sem zasledil, da lahko speče popke NA DEBLU (ki so prekriti z lubjem) vzpodbudim k rasti s prečnim rezom nad popkom.

zanima me kdaj je primerno delati te zareze (med mirovanjem?), ter kako globoki naj bodo rezi. (do kambijske plasti?)

ali je ta metoda sploh uspešna? ker nočem brezveze škodovati drevesu če se ne obnese.

pač vprašanja začetnika;)

LP, Boštjan
bluex
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 06 sep 2009, 23:09


Vrni se na Drevesa - sadna

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost