Mini sadno drevje

Diskusija o sadnem drevju.
Jablana, Hruška, Sliva, Limona, Figa, Kivi, Breskva, Marelica, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Mini sadno drevje

OdgovorNapisal/-a Entuziast » 27 sep 2008, 21:16

Mene pa zanima, če ima kdo doma posajeno kakšno mini, duo in strebričasto sadno drevje. Ali so ti sadeži enako veliki kot pri navadni recimo jablani iste vrste in koliko sadežev ima recimo takšna mini, duo ali stebričasta jablana. Težko verjamem, da jih je gor toliko kot prikazujejo na slikah. Zanima me tudi, kako se obrezuje recimo duo jablana.

Vprašal bi še, kako nizko lahko držiš recimo navadno sadno drevje? Ali ga lahko z obrezovanjem držiš na 2 m?

Še eno vprašanje imam in sicer, katera marelica, jablana in hruška je za naše notranjske razmere najbolj optimalna. Zbegala so me namreč vsa ta imena, ki jih ima to drevje in pri vsakem je nekaj dobrega in nekaj slabega. Če je sadež okusen in sladek, je drevo dovzetno za bolezni in obratno ter podobne stvari.

Vesel bom vsakršne izkušnje in nasveta.
Lep pozdrav,

Entuziast
Uporabniški avatar
Entuziast
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 30 nov 2007, 11:31
Kraj: Litija

OdgovorNapisal/-a Kalypsa » 30 sep 2008, 16:00

Seveda lahko z obrezovanjem obdržiš sadno drevje na 2eh metrih.
Kalypsa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 29 nov 2003, 23:15

OdgovorNapisal/-a Entuziast » 30 sep 2008, 22:40

katere marelice, jabolka in hruška pa se najbolje obnese. Hočem reči, katera od tega sadja imate doma in mi priporočate.

Hvala že vnaprej.
Lep pozdrav,

Entuziast
Uporabniški avatar
Entuziast
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 30 nov 2007, 11:31
Kraj: Litija

OdgovorNapisal/-a linana » 01 okt 2008, 07:14

Tudi mene zanima - predvsem jabolke, ker bomo ta stare morali vreči ven. Imamo pa prostor pred hišo, širok 3 m in dolg 9 m. Zdaj smo imeli napeljane na žico, po novem pa biimeli take male. :D
Vse kar cveti diši. Lahko lepo ali ...
Pozdravček Lina

http://picasaweb.google.si/home
Uporabniški avatar
linana
Guru
Guru
 
Prispevkov: 338
Pridružen: 01 maj 2004, 12:15
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a quo_vadis » 01 okt 2008, 19:28

Stebričasto sadno drevje je zadnje čase v trgovskih ponudbah postalo kar pogosto. Za malo prostora na vrtu je takšna rast dobra rešitev. Trgovci obljubljajo dober pridelek in je vredno poskusiti.Pri nas smo se poskusno
odločili za jagodičevje. Kmalu bi morala prispeti pošiljka s stebrno robido in Tayberry. O njuni rasti bom poročala, če bo koga zanimalo.

V trgovskih ponudbah je kar veliko vrst stebrnih sadnih dreves: jablana, marelica, hruška, malina, češnja, sliva.
Drevesca rastejo lepo vitka v obliki stebra in so prilagojena za saditev v lonce in za postavitev na terase, balkon ali vrt. Obrezujemo jih spomladi, poleti pa opravimo letno rez (odvisno od vrste). Z obrezovanjem drevesa več let obdržijo svoj dekorativen izgled stebra. Zrastejo pa kar visoko. Koščičarji, na primer, 2-3,5m. Tako razlagajo trgovci, praktične izkušnje pa bomo nabirali sami, kajne?
Želim vam prijazen dan.
http://quovadis.moj-album.com/
quo_vadis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 155
Slike: 0
Pridružen: 15 dec 2007, 20:13
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a rok.k » 01 okt 2008, 21:18

kako pa izgleda stebelna robida in taybery. Sam imam doma obe rastlini, pa prvič slišim, da je to mogoče, saj se star nerodni les vsako leto izrezuje, iz tal pa poganjajo novi rodni poganjki.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a quo_vadis » 01 okt 2008, 22:50

Nikakor mi ni uspelo prenesti slik iz prodajalčevega kataloga, zato spodaj navajam njegov spletni naslov.
www.baldur-garten.de
šifra artikla (Suche): Robida = 4791
" Tayberry = 4595

Robida je sorte Navaho in je brez trnja. Plodovi so zdravilni in aromatični, rast rastline pa zelo pokončna in zmerna (ne pa taka kot divja robida). Plodovi zorijo skoraj čez celo poletje. Višina cca 180 cm. Lonec mora biti postavljen na sončnem do polsenčnem mestu. V širino rabi 100 cm prostora ter oporo (je dokaj robustna posodovka).

Tayberry ima podobno rast. Rodi od junija do konca julija. V višino zraste do 120 cm. Je prezimna trajnica. Okus plodov je mešanica med malino in robido.

Mislim, da Baldur rastlin še ne dobavlja v Slovenijo. Treba je iti ponje v Nemčijo.
Želim vam prijazen dan.
http://quovadis.moj-album.com/
quo_vadis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 155
Slike: 0
Pridružen: 15 dec 2007, 20:13
Kraj: Maribor

SADIKE

OdgovorNapisal/-a barbika » 02 okt 2008, 13:46

Jaz sem na ta naslov pisala že pred kakimi 3 meseci, pa so mi odpisali, da v tujino ne pošiljajo katalogov in tudi njihovih produktov ne, tako, da je res ubrati pod pod noge.
barbika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 12 avg 2008, 20:04


Vrni se na Drevesa - sadna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov