Kako pravilno posaditi figo

Diskusija o sadnem drevju.
Jablana, Hruška, Sliva, Limona, Figa, Kivi, Breskva, Marelica, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Kako pravilno posaditi figo

OdgovorNapisal/-a lovro » 28 jul 2007, 16:30

Razveselila me je prijetna novica. Tri mesece prepozno sem namreč izvedel, da je figo potrebno posaditi tako, da ji korenine ne "zdivjajo" na vse strani, ampak gredo v globino.
Ko imaš pred sabo vsaj pol metra globoko jamo, katero si skopal in majhno rastlinico ob njej, ki jo nameravaš položiti vanjo, moraš jamo najprej "pozidat" z opeko ali strešniki (verjetno tu ni potrebno opozarjat, naj to ne bodo salonitke iz azbesta), dno jame pa pustiti pri miru. Nekateri odbijejo dno večjega kovinskega vedra in ga položijo v jamo. Možnosti je veliko. Na tak način se figa počuti bolj doma, rezultat tega prijetnega občutka utesnjenosti pa je veliko več plodov.
Tako sem slišal. Zdaj pa me zanima, koliko od vas tako sadi fige in če je res veliko manj plodov na tistih, ki niso bile posajene na tak način.
lovro
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 61
Slike: 1
Pridružen: 22 maj 2007, 22:49
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a primozc » 31 avg 2007, 13:44

Moja ni bila posajena na tak način, stara je 4 leta slabo raste in ni še nikoli rodila. Imela je že majhne plodove, ki so kasneje odpadli. Jo pa moram sedaj zaradi urejanja okolice prestaviti in se mi ta rešitev zdi zanimiva in smiselna. Sadiko sem dobil od nekoga, ki ima fige že dalj časa in jih tudi zagotovo ni sadil na tak način, rodijo mu pa tako, da jih ne morejo pojesti in jih dajejo svinjam.

LP
Primoz
primozc
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 29 mar 2007, 13:33
Kraj: Laško

OdgovorNapisal/-a bush81 » 31 avg 2007, 14:02

Figo posadit je najbolj enostavna zadeva. Ne potrebuješ nobenih posebnih postopkov. Od kje to???? Pri nas rastejo fige kot nore in jih presadiš tako, da v okolici večje fige zriješ mladiko in jo daš v zemljo. In že raste in dobro obrodi. Mislim, da manj občutljive rastline kot je figa, težko dobiš. Raste kot robida in doma imamo probleme kako se jih znebit!
bush81
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 31 mar 2007, 14:46
Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a tamika » 31 avg 2007, 15:03

Škoda, da si tako daleč stran od mene - jst bi z veseljem vzela kakšno sadiko fige!
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

malo za res in malo za šalo

OdgovorNapisal/-a Igy » 24 mar 2009, 16:58

Se strinjam: figa glede sajenja sploh ni zahtevna.
Narobe bi bilo le, če bi korenine bile na vrhu in vrh v zemlji.
Res pa je, da boljše pogoje ima bolje starta, po nekaj letih pa bistvene razlike ni, da le ne pomrzne.
LP
zbiram sadne rastline (eksotične), da le uspevajo-rodijo na Gorenjskem
Igy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 11 mar 2009, 16:22
Kraj: gorenjska

OdgovorNapisal/-a Igy » 06 apr 2009, 10:23

V petek sem nabavil Bavarsko figo Violeta.
Posadil sem jo kot vsako drugo drevo.
Kjjub vsemu pa sem ji postavil šotor iz koprene.
LP
zbiram sadne rastline (eksotične), da le uspevajo-rodijo na Gorenjskem
Igy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 11 mar 2009, 16:22
Kraj: gorenjska

OdgovorNapisal/-a Kaka » 06 apr 2009, 17:29

Jaz sem mojima figama včeraj odstranila zaščito, saj je bilo pod kopreno vroče. Prav tako sem jo odstranila kakiju (na Dolenjskem). Ali jim bo morebitni mraz škodil in bi bilo bolje, da jih konec tedna spet prekrijem?
Zdravka
Kaka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 03 avg 2006, 18:42
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a solinar » 06 apr 2009, 17:57

bush81 je napisal/-a:Figo posadit je najbolj enostavna zadeva. Ne potrebuješ nobenih posebnih postopkov. Od kje to???? Pri nas rastejo fige kot nore in jih presadiš tako, da v okolici večje fige zriješ mladiko in jo daš v zemljo. In že raste in dobro obrodi. Mislim, da manj občutljive rastline kot je figa, težko dobiš. Raste kot robida in doma imamo probleme kako se jih znebit!

Se strinjam s Teboj in obenem povem, da Tvoje sadike niso pomrznile, no letos še ne, upam pa, da kmalu probam njihov sad.
Da ne bo pomote.
Na vinogradniški legi imam nekaj različnih fig in z nobeno nisem kompliciral pri sajenju.
solinar
Expert
Expert
 
Prispevkov: 112
Pridružen: 04 nov 2007, 18:52
Kraj: Ob Savi

OdgovorNapisal/-a uroš » 10 apr 2009, 19:00

Pozdravljeni

Sem nov na forumu in kot že mnogo drugih ljudi imam tudi sam vprašanja na katere žal nimam odgovorov.

Začel sem se posvečati mojemu vrtu kateri pa je na Krasu in zemlje kot veste nimamo veliko. Na njem imam prelepo figo katera se je v zadnjih letih povečala da skoraj ne morem verjet.

Figa mi obrodi zelo malo sadov in tej so zelo majhni in od časa do časa zelo suhi v notranjosti. Ena oz. dve veji segata dolžine več kot meter v stran in iščeta najbrž več svetlobe saj to figo rahlo senči ogromen 100 let star oreh.

Sedaj pa vprašanje. Kako je s obrezovanjem fige? Želim si več plodov nisem pa nikakršen poznavalec kmetijstva. Kaj mi je storiti?

Za vse odgovore vam bom hvaležen.

lp
uroš
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 10 apr 2009, 18:51
Kraj: Kras

OdgovorNapisal/-a solinar » 10 apr 2009, 19:48

San obrežem le tiste veje, ki so mi v napoto pri košnji in to zgodaj pomladi.
Primorci to bolj poznajo!
Lp
solinar
Expert
Expert
 
Prispevkov: 112
Pridružen: 04 nov 2007, 18:52
Kraj: Ob Savi

OdgovorNapisal/-a solinar » 10 apr 2009, 19:54

solinar je napisal/-a:San obrežem le tiste veje, ki so mi v napoto pri košnji in to zgodaj pomladi.
Primorci to bolj poznajo!
Lp
solinar
Expert
Expert
 
Prispevkov: 112
Pridružen: 04 nov 2007, 18:52
Kraj: Ob Savi

OdgovorNapisal/-a uroš » 11 apr 2009, 13:12

Kako oz. kje je najboljše rezati vejo. Ob steblu, popku,...? Ali ima potem rastlinca možnost okužbe? Bom prilimal kako sliko te moje podivjane fige.

Slika
uroš
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 10 apr 2009, 18:51
Kraj: Kras

OdgovorNapisal/-a lovro » 14 apr 2009, 10:22

No, da še jaz vstanem od mrtvih...
Pri punci na vikendu sem na zgoraj opisan način posadil figo - se pravi, da sem naredil obzidje in jo vtaknil not. Od takrat sta minili dve leti. Visoka je okrog 40 cm, moja, ki ni bila "pozidana" pa je več kot 2 m in le 1 leto starejša. Mogoče je to samo naključje. Je tudi na čisto drugem koncu Štajerske, sonca pa ima več tista pozidana.
Drugače pa imajo tam ogromno češnjo, velike jablane, hruške in slive.
Bomo videli...
lovro
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 61
Slike: 1
Pridružen: 22 maj 2007, 22:49
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a Igy » 14 apr 2009, 15:06

Uroš!
NA obrezovanje fige se sicer ne spoznam; biji a odrezal vejo oz.deblo , ki skoraj leži. Krošnjo bi razredčil po občutku.
Kar se tiče rezanja vej, pa se veje reže blizu debla in sicer ne preveč v živo-pač pa toliko da je rana optimalna in da se izkoristi sistem čim hitrejšega zaraščanja ran. Strokovno to ne znam najbolje razložiti, praksa mi ne del večjih težav.
LP
zbiram sadne rastline (eksotične), da le uspevajo-rodijo na Gorenjskem
Igy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 11 mar 2009, 16:22
Kraj: gorenjska

Re: Kako pravilno posaditi figo

OdgovorNapisal/-a SIMONSIME » 18 feb 2013, 11:07

Živjo

Zanima me samo kdaj je najbolj primeren čas za presaditev fige. Figa mi raste na severni strani hiše ob škarpi in jo moram presadit. Enkrat sem jo že presadil in mi je uspelo, vendar je znova pognalo, verjetno zaradi dolgih korenin. Fige uspevajo drugač zelo dobro vendar želim točen letni čas jesen ali pomlad.
SIMONSIME
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 18 feb 2013, 11:01

Re:

OdgovorNapisal/-a SIMONSIME » 18 feb 2013, 11:08

lovro je napisal/-a:No, da še jaz vstanem od mrtvih...
Pri punci na vikendu sem na zgoraj opisan način posadil figo - se pravi, da sem naredil obzidje in jo vtaknil not. Od takrat sta minili dve leti. Visoka je okrog 40 cm, moja, ki ni bila "pozidana" pa je več kot 2 m in le 1 leto starejša. Mogoče je to samo naključje. Je tudi na čisto drugem koncu Štajerske, sonca pa ima več tista pozidana.
Drugače pa imajo tam ogromno češnjo, velike jablane, hruške in slive.
Bomo videli...


Priporočam da jo posadiš samo stran od škarpe
SIMONSIME
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 18 feb 2013, 11:01


Vrni se na Drevesa - sadna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov