Citrusi-kaj je kaj

Diskusija o sadnem drevju.
Jablana, Hruška, Sliva, Limona, Figa, Kivi, Breskva, Marelica, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Citrusi-kaj je kaj

OdgovorNapisal/-a Zeleni Janez » 08 dec 2010, 21:55

Mi lahko kdo pove,če posadim seme od limone kaj bo zrastlo s kakšnimi plodovi. Če posadim seme od pomaranče,grenivke,pomela,mandarine,limete, kakšne odrasle rastline bom dobil? Drevesa z pravimi sadeži mandarin in pomel ali samo kakšne divje plodove ki nebodo za jest? Vem da treba cepiti,da dobiš določene sorte ampak jaz nimam nikjer za najt takšnih rastlin da bi cepiče naredu.
Zeleni Janez
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 apr 2010, 10:20

Re: Citrusi-kaj je kaj

OdgovorNapisal/-a Zeleni Janez » 13 dec 2010, 13:33

A dejte no! A res noben ne ve???
Zeleni Janez
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 apr 2010, 10:20

Re: Citrusi-kaj je kaj

OdgovorNapisal/-a sadjarvid » 14 dec 2010, 08:18

Posadi peške in potem imaš še dovolj časa, da si priskrbiš cepiče.Za limono lahko dobiš cepič pri meni, upam da mi do takrat ne bo šla rakom žvižgat, smo pač na celini in nimajo citrusi najboljših pogojev. LP Vido.
sadjarvid
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 26 jan 2008, 09:16

Re: Citrusi-kaj je kaj

OdgovorNapisal/-a Zeleni Janez » 15 dec 2010, 00:28

Vsi moji citrusi so že 3 leta stari. Še zmer me bol ko cepiči zanima kaj mi bo zrastlo iz teh necepljenih rastlin. Pa mi noben ne pove!
Zeleni Janez
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 apr 2010, 10:20

Re: Citrusi-kaj je kaj

OdgovorNapisal/-a kloko » 15 dec 2010, 17:35

Moram ti reči, da imaš čisto premalo potrpljenja za vrtnarske eksperimente. Moja limona, vzgojena iz semena, raste npr. že več kot petnajst (15) let in še ni cvetela...
Za te tvoje rastline ti nihče ne more natančno povedati, kaj bo iz njih, če bodo kdaj cvetele. Sigurno je samo to, da morebitni sadeži ne bodo enaki tistemu, iz katerega si vzel seme.

L.p., Kloko
kloko
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 39
Pridružen: 23 nov 2005, 08:24

Re: Citrusi-kaj je kaj

OdgovorNapisal/-a Zeleni Janez » 16 dec 2010, 16:34

Kako mi noben ne more povedati? Sej najbrž rastejo divje limone in pomaranče kje v divjini. Pa noben neve kako zgledajo in če so zajest? Če posadimo seme ene sorto jablane in česnje dobr vemo da bo skor sigurn iz njih zrastla divja jablana in češnja. Te dve pa se da zelo dobr opisat in kako se razlikujeta od sort.
Zeleni Janez
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 apr 2010, 10:20

Re: Citrusi-kaj je kaj

OdgovorNapisal/-a majdra » 17 dec 2010, 15:46

Zeleni Janez je napisal/-a:A si mal živčen,kaj? Živčki živčki...
Uporabniški avatar
majdra
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 63
Slike: 11
Pridružen: 13 avg 2006, 04:11
Kraj: Dolenjska

Re: Citrusi-kaj je kaj

OdgovorNapisal/-a Zeleni Janez » 17 dec 2010, 16:54

Ha ha :-D Dober spomin :-)
Zeleni Janez
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 apr 2010, 10:20

Re: Citrusi-kaj je kaj

OdgovorNapisal/-a Sakuteiki » 17 dec 2010, 21:57

Pozdravljen!

Najbolje bo tako da seme poseješ in boš videl kaj bo zraslo iz njega.

Sicer je pa mati vseh citrusev Poncirus trifoliata (podlaga za cepiče citrusev), ki uspeva tudi v celinskem podnebju. Najbolje v zavetrni južni legi.
Sakuteiki
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 17 dec 2010, 21:34

Re: Citrusi-kaj je kaj

OdgovorNapisal/-a Zeleni Janez » 18 dec 2010, 01:03

Hjoj, a res tega noben ne ve?! To se prav je tvoj načrt da počakam 15 let in vidim kaj zraste. Ja res fajn, se slišmo čez 15 let. Če me prej tovornjak ne povoz.
Zeleni Janez
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 apr 2010, 10:20

Re: Citrusi-kaj je kaj

OdgovorNapisal/-a urče » 20 dec 2010, 22:31

Če posadiš seme limone, iz njega dobiš sadiko limone, če posadiš seme grenivke, dobiš iz njega grenivko. Le da ta ne bo takšna kot jo vidimo v trgovini ampak bo manjša, če je limona bolj kisla, če je grenivka pa bolj grenka. Cepiš jo ko ima olesenelo steblo in je nekaj let stara. V tem primeru (če jo cepiš) bo ta hitreje zacvetela in ti ne bo potrebno čakati 15 let da proizvede 2 cvetka.
rad imam vse vrste rastlin
urče
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 28 avg 2009, 20:27
Kraj: Ilirska Bistrica

Re: Citrusi-kaj je kaj

OdgovorNapisal/-a Zeleni Janez » 20 dec 2010, 23:48

Ampak kokr sem nekje prebral GRENIVKA ni vrsta. MANDARINA je vrsta. Iz nje so se razvile sorte mandarin,pomaranč in grenivk. Tako da po moji logiki iz semena grenivke zraste mandarina. Ali ni tako? In doma gledam da grenivka in pomaranča ki sem ju posadu izgledata identični, med tem ko je limona hitrejša v rasti in ima večje liste.
Zeleni Janez
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 apr 2010, 10:20

Re: Citrusi-kaj je kaj

OdgovorNapisal/-a Zeleni Janez » 20 dec 2010, 23:49

Ampak kokr sem nekje prebral GRENIVKA ni vrsta. MANDARINA je vrsta. Iz nje so se razvile sorte mandarin,pomaranč in grenivk. Tako da po moji logiki iz semena grenivke zraste mandarina. Ali ni tako? In doma gledam da grenivka in pomaranča ki sem ju posadu izgledata identični, med tem ko je limona hitrejša v rasti in ima večje liste.
Zeleni Janez
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 apr 2010, 10:20

Re: Citrusi-kaj je kaj

OdgovorNapisal/-a geocalyx » 22 dec 2010, 11:13

Ni res. Če jih ne križaš, iz pečke mandarin zraste mandarina, iz pečke grenivke grenivka in iz limone limona. Z nekaj drobnega teksta:

Grenivka je križanec pomela (Citrus maxima) in pomaranče (Citrus x sinensis), pomaranča pa naj bi bila križanec med pomelom in mandarino (Citrus reticulata). Iz semen grenivke bo bolj težko zrasla mandarina oziroma kaj, kar bi ji bilo v odrasli podobi močno podobno...seveda je pri vseh možnih genskih permutacijah tudi to mogoče...le bolj malo verjetno. Ne gre za isto stvar kot pri npr. jablani; od jabolk gojimo eno samo vrsto in z izborom nadziramo njene lastnosti skozi generacije ter tako dobivamo sorte...citrusi pa predstavljajo več vrst (občasno v paketih - križancih) in so zato nekoliko bolj nepredvidljivi (iz pomaranče sicer ponavadi dobimo pomarančo ... lahko pa dobimo nekaj, kar je podobno bodisi pomelu, bodisi mandarini, bodisi pomaranči...ali pa je nekje vmes med vsemi tremi ali poljubnima dvema...morda bo imelo orjaške plodove in raslo hitro, morda majhne in raslo počasi...ali obratno...ali pa se plodovi sploh ne bodo razvili, tudi po petnajstih letih ne).

Limona je hec zase; nekje sem zasledil, da gre za samostojno vrsto (Citrus limon), spet drugje da gre za križanec (Citrus x limon). Vem samo to, da ima bolj priostrene liste od mandarine in da mi po treh letih ni preživela zime. :(

Skratka, agrumi + potrpljenje = obilo zabave. (Trenutno navijam za svoj Poncirus trifoliata, ki je ravno prejšnji teden pogledal iz pečke in raste neverjetno hitro.)
geocalyx
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 38
Pridružen: 03 apr 2008, 15:32

Re: Citrusi-kaj je kaj

OdgovorNapisal/-a Zeleni Janez » 22 dec 2010, 15:53

ALELUJA! Končno en ki je napisal to kar me je zanimal. Vredu, zdaj vem kaj mam. Trilisti limonovec pa bo tud pri men začel rasti letos. Upam. Peške so kr v lončku zunaj da spomladi vzkljijejo,če nebojo zmrznile. Nekaj pa jih na toplem čaka.
Zeleni Janez
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 apr 2010, 10:20

Re: Citrusi-kaj je kaj

OdgovorNapisal/-a Zeleni Janez » 22 dec 2010, 15:54

ALELUJA! Končno en ki je napisal to kar me je zanimal. Vredu, zdaj vem kaj mam. Trilisti limonovec pa bo tud pri men začel rasti letos. Upam. Peške so kr v lončku zunaj da spomladi vzkljijejo,če nebojo zmrznile. Nekaj pa jih na toplem čaka.
Zeleni Janez
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 apr 2010, 10:20


Vrni se na Drevesa - sadna

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron