cepljenje limon

Diskusija o sadnem drevju.
Jablana, Hruška, Sliva, Limona, Figa, Kivi, Breskva, Marelica, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

cepljenje limon

OdgovorNapisal/-a hoc » 26 feb 2004, 19:00

Lp

Zanima me kdaj se cepijo limone,v kateri starosti in v katerem letnem času.

Robert
hoc
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 16 feb 2004, 12:26

OdgovorNapisal/-a sadjar » 26 feb 2004, 21:44

Drevesa se ponavadi cepi, ko se začnejo odpirati prvi popki. To je začetku maja. Na primorskem pa malo prej. Do 10 februarja pa bi moral nabrati cepiče. V tem času namreč rastlina miruje, zato je to najprimernejši čas. Najboljša starost je dve leti. Lahko je tudi starejša, a je uspeh v tem primeru slabši.

Upam, da ti je zdaj kaj bolj jasno.
sadjar
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 26 nov 2003, 21:46
Kraj: lj

OdgovorNapisal/-a marko100 » 06 maj 2004, 13:50

kam pa jih cepiš na oko, pod kožo,..?
L.P. Marko
marko100
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 33
Pridružen: 28 apr 2004, 08:11

OdgovorNapisal/-a sadjar » 06 maj 2004, 19:35

Limon nisem cepil še nikoli. Pri drugih rastlinah pa se mi najbolj obnese cepljenje za lub, pa tudi na razcep se dosti prime. Na oko naj bi se cepilo avgusta. Ker je takrat drugih opravil dosti, nisem dostikrat poskušal, zato tudi o rezultatih ne morem poročati. Letos sem vse že pocepil. Če še nisi cepil, pohiti, saj mora imeti rastlina po cepitvi še dosti soka. Tega pa je največ spomladi.

lp
sadjar
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 26 nov 2003, 21:46
Kraj: lj

OdgovorNapisal/-a marko100 » 07 maj 2004, 08:52

hvala za informacijo, kaj pa če bi hotel narediti še kakšen potaknjenec a bi se dalo?
L.P. Marko
marko100
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 33
Pridružen: 28 apr 2004, 08:11

OdgovorNapisal/-a Igy » 02 apr 2009, 14:34

Predlagam , da cepiš avgusta na speče oko.
Prej jo izdatno zalij.
LP
zbiram sadne rastline (eksotične), da le uspevajo-rodijo na Gorenjskem
Igy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 11 mar 2009, 16:22
Kraj: gorenjska

OdgovorNapisal/-a palicnjak111 » 02 apr 2009, 15:00

Igy je napisal/-a:Predlagam , da cepiš avgusta na speče oko.
Prej jo izdatno zalij.
LP


Kako se to dela?
Lep pozdrav

palicnjak111
palicnjak111
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 31 dec 2007, 22:20

OdgovorNapisal/-a solinar » 02 apr 2009, 19:52

Morda Ti bo tole pomagalo!
8. AVGUSTOVSKA OKULACIJA
V avgustu je čas za cepljenje sadnega drevja (cepljenje na speče oko).
Uporabljamo dva načina: T-okulacijo in ploščično okulacijo
http://drevesnica.lj.kgzs.si/arhiv.htm

Okulacija je način cepljenja z brstom. Opravimo jo sredi poletja. Podlaga bi morala biti debela vsaj 1cm. Cepič za brst odrežemo iz zrelega poganjka tekočega leta. Skrbno odrežemo brst. Pri tem moramo paziti, da ne poškodujemo kambijske plasti. V podlago naredimo dve zarezi v obliki črke T. To omogoča, da lubje podlage nekoliko odmaknemo in porinemo brst cepiča za lubje. Pecelj odstranimo, preden brst privežemo k podlagi. Vrh podlage odrežemo v naslednji jeseni. Cepljenje je uspešno če je lubje podlage gladko. V suhem vremenu moramo podlago zalivati vsaj dva tedna pred okulacijo.

Angleška kopulacija je splošna metoda za cepljenje sadnega drevja. Navadno je uspešnejša pri peškarjih kot pri koščičarjih. Uporabljamo dobro utrjene podlage, ki so bile sajene bodisi v prejšnji zimi ali dve zimi pred cepljenjem. Cepiče, ki naj imajo najmanj tri brste, jemljemo sredi zime od zdravega poganjka iz prejšnje letne rasti. Če še ni čas za cepljenje, jih damo v zasip. Pozno pozimi ali zgodaj spomladi pripravimo podlago, tako da ji odrežemo vrh debla in odstranimo vse stranske poganjke. S poševno rezjo odrežemo majhen kos skorje od vrha preostalega debla podlage. Naredimo še eno plitko zarezo v izpostavljeno kambijsko plast, da nastane jeziček. Cepič razrežemo na dolžino treh ali štirih brstov, nato s poševno rezjo odrežemo majhen kos skorje prav blizu brsta na nasprotni strani. Naredimo še eno plitko zarezo, da se ujema z zarezo v podlagi in porinemo nastali jeziček med tistega v podlagi. Prepričamo se, ali sta obe kambijski plasti v tesnem stiku in brst dobro privežemo. Ko se na cepljenem mestu začne oblikovati kalus, skrbno odstranimo vezivo.
solinar
Expert
Expert
 
Prispevkov: 112
Pridružen: 04 nov 2007, 18:52
Kraj: Ob Savi

OdgovorNapisal/-a Igy » 03 apr 2009, 10:16

Solinar to je bilo pa izdatno. Tudi sam sem se nekaj naučil .
Hvala in LP
zbiram sadne rastline (eksotične), da le uspevajo-rodijo na Gorenjskem
Igy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 11 mar 2009, 16:22
Kraj: gorenjska

OdgovorNapisal/-a palicnjak111 » 03 apr 2009, 17:53

Igy je napisal/-a:Solinar to je bilo pa izdatno. Tudi sam sem se nekaj naučil .
Hvala in LP


Res, hvala.
Lep pozdrav

palicnjak111
palicnjak111
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 31 dec 2007, 22:20

Re: cepljenje limon

OdgovorNapisal/-a urče » 25 maj 2011, 16:01

Kaj pa potem? Cepič zraste in ali naj pustim da raste samo cepič in vse drugo odstranim ali pustim da vse raste naprej?
rad imam vse vrste rastlin
urče
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 28 avg 2009, 20:27
Kraj: Ilirska Bistrica

Re: cepljenje limon

OdgovorNapisal/-a bush81 » 30 maj 2011, 10:34

Ko cepič požene, se del nad njim odstrani. Odstraniti je potrebno vse poganjke, razen cepiča.
bush81
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 31 mar 2007, 14:46
Kraj: Nova Gorica

Re: cepljenje limon

OdgovorNapisal/-a S_ara » 07 jul 2011, 15:09

Najprej lepo pozdravljeni!

Sem nova na tem forumu. Pred tremi tedni sem dala klit limonine pečke, kar tistega limoninega sadeža ki ga dobiš v trgovini.
To sem storila tako kot smo počeli s fižolom v osnovni šoli: v prozoren plastičen lonček daš kose vlažne vate in dodaš pečke, tako da slonijo na stenah lončka.

Na moje veliko presenečenje so pečke vskalile. Sedaj sem jih dala v manjše lončke z zemljo (vsako pečko posebej).Sedaj sem pa v dilemi. Kako naj kalčke sedaj gojim da bodo zrasle v prava limonhina drevesca?

Vsak nasvet je dobrodošel. Hvala in LP
S_ara
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 07 jul 2011, 15:00

Re: cepljenje limon

OdgovorNapisal/-a Anže Jazbinšek » 07 jul 2011, 22:33

huuuh, jaz sem storil isto..ampak sem jih kar podtaknil v cverlično korito.....tako se jih je čez celoo zimo nabrako kr nekaj,...sedaj jih imam pb. 20 :)) stebla so velika 10-15 cm., saj so letošnji :) imamo pa tudi eno starejšo 7 let staro, če ne kaj več(leto gor al pa dol) in vsako leto cvetiii...da je celo gnezdo čebel na njej,...od tega preide le enih 5 plodov limone na njej........me pa res nekaj zannima,...limono so napadle mravlje,...na steblih je polnoo enih takoh bibik, kki se s celim telesom prilepijo na steblo in ga 'žrejo' ker se mo limona zelo smili, saj je že cela poraščena s temo luskinarji al kaj pač so , me zanima, kako se jih znebiti? :arrow: :shock:
Uporabniški avatar
Anže Jazbinšek
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 54
Slike: 5
Pridružen: 03 jul 2011, 21:57

Re: cepljenje limon

OdgovorNapisal/-a kloko » 08 jul 2011, 10:52

Anže, na tvoji limoni je kapar. To lahko odstraniš "na roke" s kakšno paličico, ali poškropiš s primernim kemičnim pripravkom. Kakšno kemijo uporabiti za uničenje kaparja, je najbolje da vprašaš prodajalca v lokalni trgovini za te pripomočke.

L.p., Kloko
kloko
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 39
Pridružen: 23 nov 2005, 08:24

Re: cepljenje limon

OdgovorNapisal/-a urče » 08 jul 2011, 19:02

Kaparja je najbolje odstraniti pozno spomladi ali zgodaj poleti, ko so nekateri še mladi in se premikajo po rastlini ter iščejo svoje mesto na rastlini. V tem času ko smo sedaj pa se pritrdi na drevo in naredi '' ščit '' . V kakšni kaliji ali kateri drugi vrtnarski trgovini povprašaj kaj je dobro za jih ubit. Meni se zdi da bi bil bio kill že vredu za ubijat kaparje vendar raje povprašaj.
rad imam vse vrste rastlin
urče
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 28 avg 2009, 20:27
Kraj: Ilirska Bistrica

Re: cepljenje limon

OdgovorNapisal/-a Anže Jazbinšek » 08 jul 2011, 19:49

uf,....hvalaaa obemaa :) 'na roke'smo ga že večkrat odstranili in je potem zopet se hitro razmnožil, verjetno bom moral se zapeljati v celje zanj, saj v sevnici nimajo nič takšnega , ki bi uničilo kaparja :)
Uporabniški avatar
Anže Jazbinšek
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 54
Slike: 5
Pridružen: 03 jul 2011, 21:57


Vrni se na Drevesa - sadna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost