breskve -sejanje in saditev

Diskusija o sadnem drevju.
Jablana, Hruška, Sliva, Limona, Figa, Kivi, Breskva, Marelica, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

breskve -sejanje in saditev

OdgovorNapisal/-a veera » 27 sep 2004, 08:36

imam dve vprašanji in ker več glav več ve, vas sprašujem dvoje:

ali je bolje koščice breskve (vinogradniška, rdečeplodna) sejati sedaj - jeseni, ali jih je bolje sejati pomladi...kakšne posebne zahteve okrog kislosti zemlje,...

in

sadila bi nekaj sadik breskve...prebrala sem, da je zemljo potrebno predhodno "pripraviti", pa se mi zdi nelogično iti na breg s traktorjem, da mi zorje eno ali dve brazdi in potem na to sejati deteljo,...če bi pa rada samo 5 dreves, ki bi če bomo pridno negovali, rodile sadež za domačo uporabo... naaa pomoč!!!


hvala za pomoč
veera
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 27 sep 2004, 08:26
Kraj: maribor

Re: breskve -sejanje in saditev

OdgovorNapisal/-a jeger » 04 okt 2004, 16:07

veera je napisal/-a:imam dve vprašanji in ker več glav več ve, vas sprašujem dvoje:

ali je bolje koščice breskve (vinogradniška, rdečeplodna) sejati sedaj - jeseni, ali jih je bolje sejati pomladi...kakšne posebne zahteve okrog kislosti zemlje,...

in

sadila bi nekaj sadik breskve...prebrala sem, da je zemljo potrebno predhodno "pripraviti", pa se mi zdi nelogično iti na breg s traktorjem, da mi zorje eno ali dve brazdi in potem na to sejati deteljo,...če bi pa rada samo 5 dreves, ki bi če bomo pridno negovali, rodile sadež za domačo uporabo... naaa pomoč!!!


hvala za pomoč



"pripraviti zemljo" verjetno pomeni, da jo razkužiš! Možno je z različnimi herbicidi... drugače mene tudi zanima, če je bolje zdaj???? jeseni???

Glej najbolj važno je, da če imaš koščice, da jih moraš STRATIFICIRATI. To pomeni, da morajo biti koščice izpostavljene nizkim temperaturam vsaj dva meseca, T= 3-5 stopinj C; je pa še bolje, še nižje. Brez tega ti ne bodo zrasla drevesca iz koščic.
Koščice se morajo pravtako napiti vlage.

!!!! aja, če si jedla ene lepše breskve, pa vzela njihove koščice, pa bi zdaj rada, da bi ti doma zrasla drevesa z enakimi plodovi, ti moram povedati, da ne bo nič iz tega. Zraslo ti bo drevo z drobnimi plodovi... zato je potem obvezno cepljenje - vegetativno.

Jaz jih stratificiram tako, da jih kar pustim na tleh pod vinogradniško breskvo. Sneg najbolje opravi stratifikacijo, je pa tako, prvo leto so kalile mnoge koščice, letos pa mi ni ratalo najbolje.


Ti lepo pripravi zemljo, zrahljaj jo, pa posadi koščice kar jeseni, potem spomladi pa populi travo, da bodo rastlinice lahko prišle ven
DIJO JEGER
pridni bodite :)
jeger
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 03 jun 2004, 21:41
Kraj: Oplotnica

OdgovorNapisal/-a veera » 05 okt 2004, 10:36

hvala za odgovor,hmm sem že skoraj obupala, ...

sem bila na tem, da koščice "obvarujem" pred mrazom,...jih dobro posušim in potem bi na pomlad čakala na mlade rastline :)


lp

veera
veera
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 27 sep 2004, 08:26
Kraj: maribor


Vrni se na Drevesa - sadna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron