breskev

Diskusija o sadnem drevju.
Jablana, Hruška, Sliva, Limona, Figa, Kivi, Breskva, Marelica, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

breskev

OdgovorNapisal/-a snifer » 05 feb 2004, 21:48

Na vrtu imam več breskev na deblih so se pojavile rane, prikazane so na naslednji sliki.

Kako naj ukrepam

LP snifer
Priponke
breskev.jpg
(42.55 KiB) Prenešeno 2169 krat
snifer
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 04 nov 2003, 19:36
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a MaTi » 05 feb 2004, 23:02

To je videti kot mehanska poškodba, ki se je ob lubju že zarasla.
MaTi
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 30 dec 2003, 10:53

OdgovorNapisal/-a zoyba » 06 feb 2004, 10:07

Živjo!

Zadeva je povsem običajna - vsaj pri meni je tako. Spomladi, ko je toplo breskev vase potegne sok, ob pozni zmrzali pa lubje poči in nastane podobna poškodba. Ne skrbi meni breskva normalno raste in vsako leto obilno rodi. Še nasvet, čim prej jo poškropi proti kodravosti.

Lp
Robert
zoyba
Expert
Expert
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 14 sep 2003, 11:12
Kraj: Zgornja Besnica

OdgovorNapisal/-a renee » 06 feb 2004, 11:30

:lol:
Zadnjič spremenil renee, dne 02 dec 2007, 08:08, skupaj popravljeno 1 krat.
renee
Guru
Guru
 
Prispevkov: 421
Pridružen: 12 sep 2003, 08:50
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a snifer » 06 feb 2004, 22:20

Proti kodravosti še nisem škropil prebral sem, da je pravi čas škropljenja, ko se začnejo brsti odpirati.

Glede razpok sem pa naredil še nekaj slik vseh stadijev
Priponke
breskev 3.jpg
(34.49 KiB) Prenešeno 2017 krat
breskev 2.jpg
(18.38 KiB) Prenešeno 2275 krat
breskev 1.jpg
(27.9 KiB) Prenešeno 2343 krat
snifer
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 04 nov 2003, 19:36
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a agronom » 12 mar 2004, 13:33

Kaj se tiče kodravosti je potrebno škropit v času ko se brsti odpro, vendar pa pred prvim dežjem, ko so brsti že odprti!
Glede teh razpok pa je možno, da jih je povzročil Bivolček, ki spada med škržate! Te razpoke se pojavljajo predvsem na enoletnem lesu, pri tebi pa je to vidno na starem lesu!
Poglej v knjigo Vinogradništvo Dr. Vršič, Dr. Lešnik.
Upam, da sem ti vsaj malo pomagal!
Lp.
agronom
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 17 feb 2004, 12:14

OdgovorNapisal/-a Zarjan » 13 apr 2004, 21:02

Zanima me, kako se pridobi podlago za cepljenje breskev in kdaj je pravi čas za pridobitev podlage?
Zahvaljujem se za odgovor!
Lep pozdrav! Zarjan
Zarjan
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 13 apr 2004, 20:57
Kraj: Goriška brda

halo

OdgovorNapisal/-a jeger » 03 jun 2004, 21:54

[quote="Zarjan"]Zanima me, kako se pridobi podlago za cepljenje breskev in kdaj je pravi čas za pridobitev podlage?
Zahvaljujem se za odgovor![/quotPri breskvah še niso pogruntali šibkih podlag, tako da se vse dela na sejancih; če pa mogoče razmnožujejo s potaknjenci ali čem podobnim, to pa ne vem.

Če ti uspe najti kje kako, ki se je sama zasadila, si na njo cepi žlahtno sorto, in tako boš dobil sadiko.

Uporabiš pa lahko za podlage recimo koščice vinogradniških breskev, ali pa če ti upse, pa da si cepiš na slivo. Koščoce je najbokje, da pustiš nekje zunaj, da sama narava naredi stratifikacijo ( meni osebno ni ratalo, ko sem jih hranil v hladilniku), s tem, da pazi, da ti jih kaj ne izmakne. Potem pa jih daš v zemljo, 3-5 cm, pa čakaš da zrastejo toliko, da lahko cepiš.

Glede celjenja ti lahko povem, da je zame najlažje, najbolj hitro in najbolj učinkovito cepljenje jeseni (breskve septembra; če jih prej, recimo avgusta, rade odženejo že tisto leto, kar pa ni dobro, ker ne preživi zime); cepim na speće oko;
pridni bodite :)
jeger
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 03 jun 2004, 21:41
Kraj: Oplotnica

OdgovorNapisal/-a jeger » 03 jun 2004, 22:13

agronom je napisal/-a:Kaj se tiče kodravosti je potrebno škropit v času ko se brsti odpro, vendar pa pred prvim dežjem, ko so brsti že odprti!
Glede teh razpok pa je možno, da jih je povzročil Bivolček, ki spada med .


Ja škropit je treba prvič, ko se začno brsti napenjati, dvomim da škropljenje jeseni pomaga. Drugo škropljenje pa opravimo, ko se začno brsti odpirati, in sicer je baje najbolj učinkovito, ko so listki 2 mm iz brsta. No jaz sem letos zamudi, in mam napad kodravosti. Prejšnja leta nisem imel. grrrrrrrrrrrrrrrrrr znebit pa ne vem če se bo dalo- na agrokom-u so mi svetovali, liste dol potrgat, pa odnest ven iz sadovnjaka. Potem pa poškropit s PROLIFERT (pospešuje rast novih listov) .
pridni bodite :)
jeger
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 03 jun 2004, 21:41
Kraj: Oplotnica

OdgovorNapisal/-a jeger » 03 jun 2004, 22:17

Aja, jaz bi pa vprašal, kaj je za naredit. Mam dve nektarini, in eno mi je letos zelo napadlo. Večina enoletnega lesa ni odgnala, so bile suhe vejice, tak da sem že skoraj mislil odrezati na deblo, pa da bi tako potem kaj pognalo ven iz njega, in bi iz tega oblikoval novo krošnjo. No tega nisem naredil, tako da je zdaj zraslo nekaj poganjkov iz vej, ampak je drevo zelo oguljeno.
Ve mogoče kdo, za kakšno bolezen gre, je virusna ali kaj podobnega. Ali pa je samo fora, da je večina vejic pomrznila? Samo dvomim da je to :roll: :P
pridni bodite :)
jeger
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 03 jun 2004, 21:41
Kraj: Oplotnica

OdgovorNapisal/-a lunca » 27 jun 2007, 13:39

kaj je narobe z našimi breskvami?

Slika
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a tejča » 27 jun 2007, 14:25

to mi deluje kot smola

kakšna je pa odznotraj?
oz ali je tud meso kaj poškodovano?
Nisi sam na tem svetu!!
tejča
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 55
Pridružen: 28 jan 2007, 15:37
Kraj: Slov. Konjice

OdgovorNapisal/-a jan24 » 27 jun 2007, 14:39

Tudi pri nas se že vrsto let dogaja isto. Morda bo pomanjkanje vode krivo.

Lep pozdrav
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a lunca » 27 jun 2007, 15:48

ja pomanjkanje vode je zagotovo ker je taka suša da groza. čakamo dež. pa zgleda da ga še ne bomo dočakali.
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a Kajser » 27 jun 2007, 17:17

A ne pride to ven s pečke? In če ugrizneš v to ma okus po pečki nakak grenak? Ko bi lahko, bi vam poslal malce dežja, ga imamo v izobilju ( beri preveč). Pomankanje vode plod izsuši in to tako da so vidni obrisi pečke! Izkušnja iz lanskega leta.....
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a Kajser » 26 jun 2008, 11:12

Težave!
Slika

Slika

Slika

Slika
Čemu naj to pripišem? Dežju?
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 26 jun 2008, 22:12

Tole meni deluje kar kombinacija več stvari. Nekaj mehanskih poškodb, ki so lahko posledice neurja. Če ste imeli hudo neurje, je vse skupaj lahko tudi posledica neurja, čeprav dvomim.
Na prvi sliki se mi zdi, da vidim belo prevleko na vejicah in na listih. Če je, je plesen.
Na drugi vidim posušene vršičke in zvite liste. Posušeni vršički so monilijozni, zviti listi pa so lahko posledica same monilije ali pa listnih uši. Lahko tudi milejšega napada kodravosti. Vidim luknjice na listih. Če jih je več kot je vidno na sliki, gre lahko za listno luknjičavost koščičarjev. Ampak bi moralo res biti več lukenj, listi la rahlo bordo rdeči.
Na plodu vidim škrlup.

Vsekakor so rastline v dokaj slabem stanju. S čim si jih pa negoval?
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Kajser » 26 jun 2008, 23:52

Vse skupaj je nastalo nekak po zadnjih nalivih. Neurja pri nas ni bilo, imamo pa neprestano dež! (No zdaj 3 dni ne :?) Pomladi sem okrog vseh dreves potresel malce apna kasneje pa pognojil s hlevskim gnojem. Vsa ostala drevesa so OK. Tudi obe cepljeni breskvi (ta je divjak). So pa na vseh uši, vendar sadovnjak meji na vrtove, tako da kaki strupi ne pridejo v poštev....
Garden-ja je napisal/-a:Na prvi sliki se mi zdi, da vidim belo prevleko na vejicah in na listih. Če je, je plesen.

Od česa nastane plesen in kako bi jo oddpravil? Pravzaprav kaj sploh lahko storim?
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 27 jun 2008, 06:45

Plesen je glivična bolezen, brez fungicida jo boš težko odpravil. Obstajajo pa tudi taki, ki so na bazi naravnih sestavin, in so brez karence ali s karenco nekaj dni. Npr. tisti od Plantelle.
Ampak če je napad hujši, ne bo šlo.
Pa imaš to belo prevleko ali ne? Ker na sliki se ne vidi dobro.
Če so listi taki kot bi bili iz suhega papirja in se v roki mehčajo, potem je to lahko posledica gnojenja s preveč dušika (hlevski gnoj). Ne dajaj ga več k sadnemu drevju ker kar kliče bolezni in škodljivce.
Vršički listov so torej zavihani zaradi listih uši. Kupi Plantellin insekticid brez karence in pošpricaj čimprej.
Če na drevesu ni suhih vejic in zakrnelih, suhih plodov z nekaj smole, potem monilije ni in je vse skupaj posledica uši in neurja.
Je pa breskev tako drevo kjer brez uporabe FSS ne bo šlo.
Kaj si pa proti kodravosti dal?
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Kajser » 27 jun 2008, 13:08

Garden-ja je napisal/-a:Plesen je glivična bolezen, brez fungicida jo boš težko odpravil. Obstajajo pa tudi taki, ki so na bazi naravnih sestavin, in so brez karence ali s karenco nekaj dni. Npr. tisti od Plantelle.

Mi lahko točno poveš kateri? V naši trgovini se sicer marsikaj dobi, vendar moraš vedeti kaj kupuješ sicer........ Kaj pa ko bi te plesnive veje (vse so letošnje) Kar porezal?
Garden-ja je napisal/-a:Je pa breskev tako drevo kjer brez uporabe FSS ne bo šlo.
Kaj si pa proti kodravosti dal?

Pred zimo in pomladi sem šprical z Ziram 76 WG
Kodravost se je sicer pojavila vendar v zelo majhnem obsegu in sem sproti potrgal vse liste stran. Meni je sicer videti vse skupaj kot bi drevesu krepko primanjkovalo ene sestavine. Vendar sem pa na tem področju popoln laik.. :roll:
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

Naslednja

Vrni se na Drevesa - sadna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron