VZGOJA BRESKVE

Diskusija o okrasnem drevju.
Breza, Javor, Kostanj, Lipa, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

hvala

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 23 jun 2010, 14:22

Hvala za dober nasvet. Sicer sem se že pred tem odločila, da sem debato z zelencem končala. Lep pozdrav!
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a Zeleni Janez » 24 jun 2010, 00:05

Izpade? Sej sem normalno vprašal pa me je ona prva nadrla. A se ženske rade na moške spravlate? Pejta žalit na kater drug forum.Ti stara pa povej kje ti gledaš kako narava skrbi za breskve? Breskve ne rastejo v naravi in zaradi tega še nisem videl breskev ki bi se pomlajevale.
Zeleni Janez
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 apr 2010, 10:20

OdgovorNapisal/-a elstar » 04 jul 2010, 14:57

Urče, ravno pravi čas si začel spraševati za vzgojo novih breskev.
Napisal bom preprost in učinkovit način, ki je tudi preizkušen.
Največ uspeha boš imel iz koščic dobro dozorelih vinogradniških breskev, tistih necepljenih. Te imajo največjo kaljivost. Cepljene sorte imajo slabo kaljivost, če so pa kupljene v trgovini, pa še toliko slabše, ker so plodovi bili obrani pred polno zrelostjo, s tem tudi jedro koščice ni dobro dozorelo.

In kaj narediti? Kot že rečeno, ko imamo plodove dobro zrelih breskev, njihove koščice najprej kakšen dan pustimo nekje razgrnjene, da se zunanjost osuši, potem pa jih lahko spravimo v karton ali papirnato vrečo.
Naslednji korak pa je, da nekje oktobra pripravimo gredico in jih v tem času damo v zemljo- približno 3-5cm globoko. Tam zemljo nekoliko potlačimo (pohodimo) in označimo, da bomo spomladi vedelikje so.
Ostalo bo naredila narava in ob koncu aprila ali v začetku maja bodo vzklile nove breskvice.
Jaz že to počnem kakšnih deset let in deluje. Je pa res, da ne vzkljijejo vse koščice, zato je bolje, da si jih pripraviš čim več (morda30-50, pa jih bo potem 15-20 sigurno vzklilo).
Nekateri jih celo narahlo natolčejo, preden jih položijo v zemljo, da jim olajšajo prebijanje skozi trdo lupino. Ker je lupina trda, se res zgodi, da kakšna vzklije šele po dveh letih.
Potem pa, če imaš možnost, lahko že kar tiste rastlinice prepikiraš na njihovo stalno mesto, to je ko so velike 10-15cm-ne pozabi na zalivanje prvih nekaj dni. Vendar tam rabijo malo nege in sicer najbolje je da je tam redno okrog njih okopavamo (da uničujemo plevel in hkrati zračimo tla), približno pol metra okrog sadike( 1 kvadr.meter), vsaj dve leti.
Upam, da nisem natrosil preveč podatkov, ampak vse v želji, da bi ti uspelo!
Saj veš, da brez truda in potrpežljivosti ni nič. :D
Vse kar lepo zraste je lepo!
elstar
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 04 jul 2010, 14:17
Kraj: Savinjska

OdgovorNapisal/-a linana » 04 jul 2010, 15:08

:D
Bi še nekaj dodala, ko tako "vinogradniško breskvo" večkrat presadiš dobi bolj debel sadež. Naj bi bila presajena vsaj trikrat (ne v enem letu), pa so potem plodovi veliki kot bi bila cepljena - velike in sočne z okusom vinogradiških. Preizkušeno.
Vse kar cveti diši. Lahko lepo ali ...
Pozdravček Lina

http://picasaweb.google.si/home
Uporabniški avatar
linana
Guru
Guru
 
Prispevkov: 338
Pridružen: 01 maj 2004, 12:15
Kraj: maribor

Re: VZGOJA BRESKVE

OdgovorNapisal/-a dzeki » 16 dec 2014, 21:33

Evo jz mam breskvo sam nevem kva delam...nism botanik

ful ste se razpisal a men še zmer ni jasn kako se skrbi za rastlino? :)
Kok se jo zaliva? Nevem a rabi kašna gnojila pa to?
Jz jo mam u loncu..tak z luknjami...ker je bolsi? Z luknjami al brez?
Če bo pozimi lep sončen dan, a jo loh dam vn za kratek čas al more bit skos na toplem?
A mi bo crknla če jo po kšnem letu presadim nekam vn?
En mi je reku da more bit PH taprav...nc jasn

Če ma kdo izkušnje s tem bo vsak nasvet prišel prav ! :D

Drugač sm pa en dan jedu breskvo(kupljeno) in ko mi je ustala peška sm jo iz zajebancije dal u teglc, nism nč sušil ..1cm v zemljo in to je to...1 mesec in pol kasneje je moja rastlina velika od oka 10cm..tko da res nevem kva tok komplicerate glede tega kako se je more posadit :mrgreen:
dzeki
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 16 dec 2014, 20:40

Prejšnja

Vrni se na Drevesa - okrasna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron