Moringa

Diskusija o okrasnem drevju.
Breza, Javor, Kostanj, Lipa, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Moringa

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 09 jul 2007, 21:27

Živeli, iz 25 semen sem dobil eno rastlinico - torej prostora za eksperimente ni :roll: Ima kdo praktične izkušnje s tem drevesom ? Kako nadaljevati, da se ne bom kmalu hvalil z 0 rastlin iz 25 semen ?
Trenutne razmere: posajeno v jogurtovem lončku v zemlji Baumax, postavljeno na balkon na južno stran, ima direktno sonce in veter, dežja pa malo manj.

Slika
Slika
Zadnjič spremenil psevdonim, dne 11 sep 2009, 12:53, skupaj popravljeno 3 krat.
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a zupka » 10 jul 2007, 21:12

Jaz sem imela nekoliko večji izplen. Iz dveh semen mi je sklila ena rastlina. Zelo lepo in hitro mi je pričela rasti. Pri velikosti 15 cm se je popolnoma ustavila in pričela izgubljati liste. Ko sem že skoraj obupala nad njo, sem jo presadila in obrezala. Sedaj mi je zopet odgnala in zopet raste. Kako bo naprej ne vem, kajti tudi sama nimam z njo najmanjših izkušen, razen raznih navodil iz interneta.

Lep pozdrav

Zupka
Uporabniški avatar
zupka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 193
Pridružen: 13 jun 2006, 21:29
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 10 jul 2007, 21:20

zdravo, pri kakšni višini pa bi bilo primerno presaditi v lonec ? Katera številka (premer) lonca ? Menda ne prenese zime. SI že kakšno prezimila in kako ?
hvala
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a zupka » 10 jul 2007, 23:07

Moringo sem posejala šele letos, tako da je še nisem dala na prosto. Prosti prevod, ki ga imam se glasi nekako takole:
Domovina je Indija, Arabski polotok in Afrika.
Zraste v višino 10-15 m.
Cvetovi so močno diseči krem bele barve. Listi so veliki 60cm in so sestavljeni iz majnih 2cm velikih lističev.
Stroki so veliki 1,2 m in vsebujejo 20 semen.
Seme se poseje v mešanico zemlje z 1/3 peska, vermikulita ali perlita.
Ko so sadike velike 3-4 cm, jih je potrebno presaditi v mešanico zemlje z 2/3 peska, vermikulita ali perlita.
Odgovarja ji sončno mesto zaščiteno pred vetrom.
V poletnih mesecih je potrebno redno zalivati in 2-3 tedensko zalivati z 0,2% gnojilom. Substrat se mora ned posameznimi zalivanji rahlo posušiti.
Prezimujemo jo pri 10-15°c. V času zimovanja je potrebno zalivanje omejiti. Starejša rastlina lahko prezimuje pri 5°c.
Lep pozdrav Zupka
Uporabniški avatar
zupka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 193
Pridružen: 13 jun 2006, 21:29
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 12 jul 2007, 18:00

če odpove vse drugo, preberi navodila za uporabo :oops: zgleda, da imava istega dobavitelja; v mojih navodilih piše isto :) Ali pa vsi prepisujejo od enega :D

Slika
Zadnjič spremenil psevdonim, dne 14 jun 2008, 22:58, skupaj popravljeno 1 krat.
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a zupka » 12 jul 2007, 19:33

Sigurna sem, da sva imela različna dobavitelja. Moj dobavitelj je bil "Supreme seeds". Naročila sem seme za Delonix regia in sem za darilo dobila dva semena Moringe. To je bil moj prvi nakup po internetu. Temu primerno sem bila tega darila zelo vesela. Navodilo pa sem si poiskala na internetu, kajti prvi hip sploh nisem vedela, kaj sem dobila. Moja rastlina je že večja od tvoje, vendar žal po novem sistemu neznam prilepiti slik.
Lep pozdrav Zupka
Uporabniški avatar
zupka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 193
Pridružen: 13 jun 2006, 21:29
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 12 jul 2007, 20:02

Zdravo, tudi jaz sem kupil preko interneta iz Nemčije. Če je tvoj dobavitelj mogoče iz ZDA - ali se je na carini vmešala fitosanitarna inšpekcija, ali je to samo za sadike ?
Slike jaz prilepim tako, da jih najprej naložim na http://www.moj-album.com/ , potem z desno miškino tipko kliknem na sliko, izberem "Properties", trikrat kliknem na besedilo, ki se začne z "http://", z desno kliknem to kar se je modro obarvalo, izberem Copy, grem nazaj na rastline.com, ter med znaka IMG prilepim (paste) tisto, kar sem prej 'copy'.
Bolj enostavno: sliko naložiš na
http://www.shrani.si/ . Ko je naložena, ti pokaže "Koda za forum (s predogledom)" in to kodo potem copy & paste med znaka IMG.
lp.
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a zupka » 12 jul 2007, 22:06

Seme sem že naročila v Ameriki in ga tudi prejela brez najmanših problemov. Sedaj pa upam, da mi bo uspelo poslati sliko moje moringe. Lep pozdrav
Slika
Uporabniški avatar
zupka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 193
Pridružen: 13 jun 2006, 21:29
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 04 sep 2007, 21:38

kaj so te zelene gosenice, ki žrejo liste ? Pošprical sem jih kar s strupom za muhe. Na sosednji rastlini, ki je dvakrat višja in 2-3 tedne starejša, pa niti enega obžrtega lista.
Opažam, da imata različni zemlji. Ta, ki so se jo lotile zelene gosenice, je zemlja iz lončkov, v katerih sem neuspešno poskušal kaliti nekaj semen. Zemlja v loncu višje, zdrave rastline, pa je kupljena zemlja za rože. Mogoče bi bilo bolje, da bi staro zemljo iz 'neuspešnih lončkov' zavrgel ... zalival sem pa tudi z vsem mogočim - smrdljiva deževnica iz cisterne, pred katero ni filtra, voda od namočenih kopriv - še najmanj z vodo iz pipe. Zalivanje najbrž ne bo krivo, ker so gosenice samo na tej rastlini. Bo držala teorija o 'stari' zemlji ?

Slika
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 03 nov 2008, 20:53

nekje piše, da izvira iz Himalaje, torej zima ne bi smela biti prav velik problem. A kakor opažam, ko najvišja dnevna temperatura ne preseže +20°C, gre s tem drevesom počasi navzdol.
Lani novembra sem jih presadil v naravo, spomladi ni pognala nobena.
Tudi za letošnje "sadike" ne bi mogel rečti, da ravno kipijo od življenja:

Slika

Še zadnja preostala semena sem posadil 24. oktobra.
29. oktobra je že bila prva zunaj:

Slika

Zgleda, da ji je bilo med prazniki tako vroče, da si je kar sama odprla pokrov rastlinjaka (škatle od kremšnit):

Slika

Meritev danes, 3. novembra: 14 cm.

Slika

Od 2 do 14 cm v 5 dneh - tako hitro še trava ne raste. Ali pač ?

september 2009:

Slika
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 24 okt 2009, 14:26

takole pa se moringa odzove na prenos iz 22°C in neke normalne zunanje zračne vlage (65-70%) na prav tako 22°C in 28% vlage (prostor je ogrevan z ventilatorjem za odvajanje odvečne toplote industrijskih naprav; okna, ki bi se dalo odpreti, nima).
Po treh tednih je ponovno oživela - tokrat iz novega stebla. Sploh ne štejem več, kolikokrat je to drevo že navidezno propadlo in ponovno oživelo, iz istega ali novega stebla. Razen tistih, ki sem jih pustil zunaj čez zimo - tiste se pa niso več pobrale.

Zanimivo - figa pa je v istih pogojih v treh tednih v istem prostoru naredila večje liste kot prej v treh mesecih na zunanji polici južnega okna.

Mimogrede - ali kdo ve, kako se reče živali na sliki ? Včasih pleza po zidu.

Slika
Slika

figa:

Slika

žival:

Slika
Slika
___
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a emkey » 26 okt 2009, 10:59

psevdonim je napisal/-a:
Mimogrede - ali kdo ve, kako se reče živali na sliki ? Včasih pleza po zidu.

Preštej noge, pa si blizu odgovora :)
Hišna striga - Scutigera coleoptrata
emkey
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 56
Pridružen: 04 jun 2007, 08:56
Kraj: Spodnji F*kovci

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 27 okt 2009, 22:54

hvala za podatek. Glede na Wikipedijo, gre za neke vrste koristno žival, ki se prehranjuje z insekti, živi pa v pritličnih, vlažnih prostorih. A se bom raje insektov znebil drugače, vlažne prostore osušil, tale pošast pa si naj najde prostor nekje v naravi.
http://en.wikipedia.org/wiki/Scutigera_coleoptrata
___
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo


Vrni se na Drevesa - okrasna

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron