mimoza - katera

Diskusija o okrasnem drevju.
Breza, Javor, Kostanj, Lipa, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

mimoza - katera

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 02 feb 2008, 20:48

Imam mimozo, ki cveti šele v maju, cvetovi so krem barve. Bi morda kdo vedel za katero sorto gre?
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Kalypsa » 11 feb 2008, 17:54

Hja, če dodaš kakšno sliko bo dosti lažje.
Kalypsa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 29 nov 2003, 23:15

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 11 feb 2008, 20:37

Vse ob svojem času. :wink:
Lani je namreč nisem slikala. Letos pa ima šele komaj vidne cvetne nastavke. Je pa tale mimoza hudo čudna. Podobno kot pudica, ki zloži lističe ob dotiku, jih tale ob slabem vremenu in predvsem burji.
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 12 feb 2008, 16:48

Sem ugotovila ob brskanju po fotografijah, da sem jo slikala.
Takale je:

Slika

Slika
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

zelo lepa mimoza

OdgovorNapisal/-a potonka » 17 feb 2008, 22:27

Take mimoze še nisem videla, je pa izredno lepa, je nekaj posebnega in jaz sem navdušena nad redkimi rastlinami, takimi, ki jih ne vidiš na vsakem vrtu. Se bom priporočala za kakšen poteknjenec, pa LP
potonka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 04 okt 2007, 21:33
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 18 feb 2008, 09:21

Mimosa hostilis naj bi imela podobne cvetove kot jih opisuješ. Lahko da se motim.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a rozika » 19 feb 2008, 09:44

kako visoko pa zraste mimoza?Lahko služi za senco poleti?Se jo lahko obrezuje tako da naredi krošnjo?
Hvala.
rozika
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 24
Pridružen: 09 avg 2007, 14:45
Kraj: obala

OdgovorNapisal/-a tanja1 » 19 feb 2008, 12:04

po mojem je to acacia terminalis. Kje si jo pa dobila?
Uporabniški avatar
tanja1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 138
Pridružen: 17 dec 2007, 13:13
Kraj: dob

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 19 feb 2008, 18:46

Najprej odgovor roziki. Mimoze v krajih, kjer ni pozebe, zrastejo kar visoke in tudi precej stabilne so. V Toscani sem videla take, ki so bile primerljivo velike s pinijami, tistimi mediteranskimi s širokimi storži. In ja, kar obsežno krošnjo so imele.
Pri nas na Obali si jih ravno te dni lahko ogledaš, so vse v polnem cvetju. Ampak po velikosti precej zaostajajo. Verjetno zaradi njihove starosti. Pred dobrim desetletjem namreč še ni bilo nikjer nobene.

Tanja, izbrala sem si jo kot nagrado na enem tekmovanju. Ampak sem mislila, da je navadna mimoza. Nisem preveč zadovoljna s tem kar se je izkazala.
Ne, terminalis ni, nima takih majhnih lističev. Pa ne cveti pomladi ampak sredi maja, cvetovi pa so krem barve, ne rumene.
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a tanja1 » 19 feb 2008, 23:26

joj, zdaj pa res ne vem več. Na sliki ima zelo rdeče veje. Mogoče bi jo lahko kdo identificiral po tem. Samo meni je zmanjkalo virov. Je pa vsekakor zelo lepa in zanimiva. Mogoče še bolj kot rumena.
Uporabniški avatar
tanja1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 138
Pridružen: 17 dec 2007, 13:13
Kraj: dob

OdgovorNapisal/-a rozika » 21 feb 2008, 09:58

Najprej hvala za odgovor.Zanima me še, če jo je treba posebno obrezovat, da zraste v višino?Pa še to, ali dela veliko svinjarije po tleh?
Hvala.
rozika
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 24
Pridružen: 09 avg 2007, 14:45
Kraj: obala

OdgovorNapisal/-a Entuziast » 21 feb 2008, 12:25

kaj pa če je tvoja mimoza Acacia elata (Cedar Wattle). To cvetenje pa mislim, da ni mirodajno, ker je to odvisno od klimatskih pogojev. Lahko, da pri tebi cvete maja, v naravi pa februarja. Malo poglej na Googlu.
Lep pozdrav,

Entuziast
Uporabniški avatar
Entuziast
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 30 nov 2007, 11:31
Kraj: Litija

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 21 feb 2008, 20:40

Rozika, kupiti je potrebno sadiko, ki je že oblikovana v drevo. V drevesnicah ponavadi prodajajo bolj tiste, ki so za grme.
Krošnjo pa potem oblikuješ po potrebi. Mislim, da kakšne posebne skrbi z obrezovanjem ni, saj so akacije ponavadi hitro in dobro rastoče.
S svojo nimam večjih izkušenj. Jo imam šele drugo zimo. Dobila sem že oblikovano drevo velikosti kakih 4 m. V tem času je krošnjo podvojilo in nekoliko odebelilo deblo. Obrezovala nisem, ker želim prosto rast.
Kakšnega posebnega smetenja nisem opazila, itak je zimzelena tako da sproti odmetava liste, ki jih burja slej kot prej odpihne stran. V glavnem, pospravljala za njo še nisem. :wink:

Entuziast, hvala za poizvedbo.
Ne, ni alata. Tale alata ima zelo značilne cvetne vejice, ki padajo z drevesa, vsaj na sliki. Pa kot grm je opisana.
Glej:
http://images.google.com/imgres?imgurl= ... %26hl%3Dsl

Jaz sem gledala tudi črno akacijo, acacia mearnsii, ji je zelo podobna. Tudi podatek je, da cveti kasneje.
Po moje je ključni podatek, da zloži lističe ob slabem vremenu in predvsem burji. Ampak tega podatka ne najdem nikjer.
Da cvete tako pozno tudi v naravi oz. vsaj bolj pozno kot acacia dealbata (mimoza) pa verjamem. Cvetni nastavki namreč sploh še niso vidni medtem ko so sosednje mimoze že vse v cvetju.

Ampak glede na to, da sem našla stran s 684 vrstami akacij, je verjetno ne bom nikoli poimenovala. :?
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a rozika » 12 mar 2008, 13:08

Hvala, smo jo kupili ene tri metre visoko po ugodni ceni 20 evrov.Sedaj čakamo da odcveti in jo potem vsadimo.
rozika
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 24
Pridružen: 09 avg 2007, 14:45
Kraj: obala

OdgovorNapisal/-a tanja1 » 26 jul 2008, 12:15

Našla sem eno zanimivo spletno stran za vse, ki jih zanimajo akacije. Vsebuje ogromno slikovnega materiala.

http://www.worldwidewattle.com/imagegal ... se.php?l=b


rozika, mogoče boš pa tukaj našla svojo akacijo.

Lp
Uporabniški avatar
tanja1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 138
Pridružen: 17 dec 2007, 13:13
Kraj: dob

mimoza je pomrznila

OdgovorNapisal/-a milegabi » 04 feb 2009, 12:13

Živjo,

meni pa je letos 3 metrska mimoza pomrznila. Imela je ogromno cvetnih nastavkov, potem pa mraz (-7) po Novem letu in je vse porjavelo. Mislim,pa , da je deblo ostalo živo. Kako torej obrezati, ali jo je sploh možno ohranit. Kako mimoza prenaša obrezovanje? Ali bo naslednje leto po obrezovanju cvetela?
Hvala za odgovore.
l.p.
Milena
milegabi
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: 09 maj 2006, 08:44
Kraj: Podsabotin

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 04 feb 2009, 16:36

Pravijo - nisem pa tega še preizkusila - da mimoza brez težav odžene, jo je pa treba porezat do tal in to takoj, ko pomrzne. Brala sem celo, da so jo porezali še preden je pomrznila, ker so itak vedeli glede na vremensko napoved, da bo, in zaščitili mesto.
Moraš pa računat na to, da bo potem pognala več vej in da bo to bolj grm kot drevo razen, če ne boš pustila samo vodilni poganjek in ga potem vzgajala v deblo.
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper


Vrni se na Drevesa - okrasna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron