FIRE GLOW

Diskusija o okrasnem drevju.
Breza, Javor, Kostanj, Lipa, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

FIRE GLOW

OdgovorNapisal/-a Pinky » 19 jan 2006, 09:28

Pozdrav!

Imam japonski javor Fire Glow starega 3 leta. Rada bi porezala zgornje "špice", da bi mu oblikovala krošnjo. Kdaj spomladi lahko to naredim, da ne bo prej pognal liste in koliko lahko porežem. Javorček prezimuje na zastekljenem balkonu pri +8 oC.

Za odgovore se vam zahvaljujem.

Pinky-ca
Pinky
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 19 jan 2006, 09:19
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 23 jan 2006, 09:48

Japonskih javorjev se v glavnem ne obrezuje, razen če gre za bonsaj toda tam je treba začeti pri mladih rastlinicah. Če mu boš porezala samo špice obstaja verjetnost, da mu boš deformirala rast - pognal bo še več metlastih poganjkov, zato raje poskusi z izrezovanjem kašne veje, vendar pazi, da jo boš odrezala lepo pri deblu in zaščitila rez s kakšno smolo.
Ker praviš, da prezimuje na balkonu, lahko z rezjo pričneš tudi sedaj.

Moram pa reči, da so japonski javorji rastline, ki imajo sami po sebi čudovito rast in jih z rezanjem samo pokvarimo , bolje je misliti prej in kupiti kakšno drugo rastlino, ki jo glede na prostor lahko z lahkoto omejujemo.

Upam ,da ti bo vseeno uspelo vzgojiti lepo rastlino

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a Pinky » 23 jan 2006, 17:19

Najprej hvala za odgovor.
Kaj mislite s tem "metlasti poganjki"? A to ni lepo? Zakaj bi se mu deformirala rast? Sklepam, da če bom porezala vrhnje špice, potem se bo razraščal bolj v širino kot v višino in cilj bi bil dosežen. Želim imeti le lepo oblikovano polno krošnjo in ne posameznih vej, ki štrlijo sem ter tja.

Pinky-ca
Pinky
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 19 jan 2006, 09:19
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 23 jan 2006, 18:20

Saj krošnja se bo z leti sama zapolnila. Iz osnovnih vej bodo začele izraščati manjše vejice povsem brez tvoje pomoči. Metlasti poganjki pomenijo, da tam ko vejo odrežeš ali bolje prirežeš, ponavadi zraste obilica manših vej ampak samo na vrhu. Verjemi, res ni preveč lepo. Je pa japonski javor rastlina, ki raste bolj počasi, tako da bo pač potrebno malce počakati - se splača. :wink:

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a Pinky » 24 jan 2006, 08:25

Stojim pred javorčkom in si zamišljam kako bi bilo če ga porežem. Metlasti poganjki - ne hvala.
Pustila ga bom pri miru, nič ne bomo rezali, naj se sam oblikuje, pa če vse štrli na vse konce in kraje.

Ygregorn hvala ti za pomoč in nasvete, saj bi nevedna kot sem, javorčku naredila več škode kot koristi.

Pinky-ca
Pinky
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 19 jan 2006, 09:19
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 24 jan 2006, 11:04

Ni problema, če te še kaj muči kar vprašaj :D

Lp

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a Pinky » 25 jan 2006, 13:46

Vse mi je jasno, samo še tole nesrečno zalivanje.
Baje se mora javorček zalivati tudi pozimi (o tem sem bila obveščena pri nakupu). Zalila sem ga decembra 2005 enkrat pa v začetku januarja 2006 enkrat. Ali je to dovolj?
Zalivam ga tako, da ga dam v čeber, nalijem v čeber 2 l vode in počakam 15 minut, da popije. Kolikor jo vsrka jo vsrka. Nato so mi svetovali, da lahko kar po vrhu nalijem 1,5 litra mlačne vode. Ali mi lahko prosim poveste kako se pravilno javor zalije (a tako da voda priteče skozi in se pol odcedi) in kdaj spomladi ga lahko prvič resno zalijem. Kdaj in s kom gnojim?

Nevedna Pinky-ca
Pinky
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 19 jan 2006, 09:19
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 25 jan 2006, 13:59

Pri zalivanju se drži stare preizkušene metode - porini prst v substrat in če je znotraj suh - zalij :wink: Imajo pa javorji radi vlažno prst in po možnosi lonec malce zastrt s kašnim lubjem, da ti sonce ne bo sijalo direktno na korenine. Vse rastline posajene v loncih je potrebno malce bolj zalivati. Voda naj bo sobne temperature, malce postana, da se klor izloči. Zaliješ toliko, da priteče skozi spodnje odprtine - kar lepo od zgoraj - voda naj ne stoji v podstavku. Gnojiš lahko s kašnim tekočim gnojilom za grmovnice, nič ni narobe tudi z kašnim za listnate rastline, drži se navodil na embalaži. Pozimi in jeseni na dognojuj, ke rastlina tako ali tako počiva. Kolikor sem razumela, ga imaš na zastekljenem balkonu, kjer se bo temperatura povišala prej kot v naravi zato po moje lahko začneš z malce bolj obilnim zalivanjem kar proti koncu februarja, sicer pa, če boš vzdrževala vlažno prst mu ne bo nič hudega.

kar se pa nevednosti tiče je pa tako, da več ljudi več ve :wink:

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje


Vrni se na Drevesa - okrasna

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost