CATALPA bignonioides cigarar - POMOČ

Diskusija o okrasnem drevju.
Breza, Javor, Kostanj, Lipa, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

CATALPA bignonioides cigarar - POMOČ

OdgovorNapisal/-a Andraž » 15 maj 2005, 16:21

Lep pozdrav.

Na našem vrtu je posajeno drevo (2 leti), z lat. imenom CATALPA bignonioides cigarar. Prvo leto je drevo imelo lepe liste in cvetove. Letos še ni sploh ozelenelo. Deblo (spodaj) je zluščeno, sosedje pravijo, da so ga odrgnile mačke. Tik nad zemljo ob odrgnjenem delu je drevo pognalo male lističe. V krošnji pa še ni ničesar, nek gospod je odščipnil vejo in ugotovil, da je sok sicer prisoten, vendar v zelo majhnih količinah.
Zelo bi mi pomagali z vašimi nasveti in po možnosti izkušnjami, ker res nebi želeli, drevo žagati saj je skoraj 5m velik. Prosim za strokovno pomoč ali usmeritev k le-tem.

Že v naprej se vam zahvaljujem,
Andraž
Andraž
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 15 maj 2005, 16:15
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a frenky » 15 maj 2005, 18:36

Glede na to da kaže koledar že sredino maja je verjetno poškodovano deblo vzrok da drevo no odgnalo.
Če drevo odganja pod poškodovanim delom krošnja pa je gola, je to znak, da je pretok hranil prekinjen.....
Da bi to poškodbo naredile mačke? močno dvomim. razen če imajo tigra :lol:
Da se drevo posuši je potrebna da je poškodovan (zarezan,zdrgnjen...) po večini obsega debla (sama širina poškodbe ni tako pomembna od nekaj mm do več cm).

Če drevo odganja iz spečih brstov pod poškodbo bo pač drevo nadaljevalo rast iz tega mesta ( v skrajnem primeru, če drevo ne ozeleni se pač odreže posušeni del ter se nato ponovno oblikuje novo drevo iz poganjkov odgnanih pod poškodbo).

Lahko pa je kriv tudi mraz (razpokano lubje, ki odstopi od podlage ostane pa na drevesu)
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

Hvala za pomoč

OdgovorNapisal/-a Andraž » 15 maj 2005, 19:46

Najlepša hvala za tvoj odgovor. Mama že skače od veselja ko sem ji prebral tvoj post. Glede sosedov pa... Saj veš, sosedje bodo ostali sosedje :)

Še enkrat najlepša hvala
Andraž
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 15 maj 2005, 16:15
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a mare » 12 jun 2005, 23:48

Rano na deblu Catalpe ti je zagotovo naredila mačka. To vem, ker so mi moje mačke poškodovale lepo Catalpo. Nastalo poškodbo sem blažil s tem, da sem jo zaščitil pred vetrom in soncem, da se ni preveč izsušila.
Uspelo mi jo je rešit, a lubje se po petih letih še ni uspel popolnoma obnovit.
Pozdrav.
mare
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 10 jun 2005, 00:18
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a JEREB » 26 mar 2006, 18:59

Lep pozdrav !

Tudi jaz se zanimam za drevo CIGARAR. Zanima me kje se ga da kupiti in kako zahtevna je ta vrsta drevesa za naše podnebje ali uspeva?

Hvala in lep pozdrav
JEREB
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 26 mar 2006, 18:54

catalpa - suhi listi

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 18 jul 2007, 20:00

ali lahko strokovno oko oceni, kaj se dogaja s temle cigarovcem ? Postavljen je na vzhodno okno (jutranje sonce), lonec št. 14 ali 16, zalivam ga po občutku, ... listi nekako rjavijo, se sušijo.... mogoče bi moral odstraniti špago-vrvico, ki drži steblo v močnejšem vetru ? večje slike se vidijo na naslovu http://javr.moj-album.com/album/8599962/ .
hvala


Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 19 jul 2007, 09:25

jst sicer nimam nobenega odgovora na tvoje vprašanje, ampak me pa zanima koliko je stara ta sadika? jst sm namreč pred našim faksom pobral semena in mi noro kalijo. sicer sem jih posadil samo enih 5 (najprej 4, porem še enega) in so čisto vsi vzkalili ter sedaj že poganjajo tretji par listov. Zanima me samo koliko časa traja da deblo oleseni. upam, da nisem bil prepozen in bi mi pozimi rastline propadle.

tole mi je zdajle padlo na pamet: mogoče ga je prizadel vročinski val. ga imaš na soncu?

p.s.: če kdo rabi semena jih lahko grem nabrat in mu jih pošljem, drugače pa jih najdete v ljubljani pred fakulteto za računalništvo in informatiko (elektro faks). če se lažje orientirate po gostilnah: nasproti volta cafe.
drugače pa: vič. tržaška cesta.

in če me ne vara spomin rastejo tudi od železniške postaje proti bavarcu.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 19 jul 2007, 10:17

kupil sem preko interneta v Nemčiji kakšen mesec ali dva nazaj, koliko pa je staro, pa ne vem. Zadnja slika je iz dne, ko sem odprl paket, ostale pa od včeraj ali predvčerajšnjim.
Zakaj bi rastlina pozimi propadla ? Ali ni zadosti, da paziš, da temperatura ne pade pod 0°C ?
Elektro faks.... se kaj spoznaš na Krmilne in regulacijske sisteme ? P, I, D parametri regulacije, Laplacove sheme, neke enačbe z nekimi G-ji.... izpit konec avgusta, adijo poletje... :cry: če "da", prosim info na ZS 8)
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 19 jul 2007, 10:46

hja, elektro faks > bo težko, ker sem informatik povrhu pa še 1. letnik in nenazadnje zelo len in neuspešen :P.

kar se moje bojazni tiče me samo skrbi, da rastlina ne bo propadla, če ne bo olesenela pred zimo.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a tinko » 19 jul 2007, 10:57

Rastlina zelo hitro raste če ima vse pogoje. Pred firmo smo imeli 3 drevesa. Ob cvetenju je blazno cvetela; diši cela okolica. Pozimi smo jo vsi kleli, ko je bilo potrebno pometati odpadlo osemenje s semeni. Poleti sem jo klel le jaz, ker sem urejal grede okoli firme in je bilo vse zeleno od mladih rastlinic. Z novim objektom pa so se morale umakniti (zapela je žaga). Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 19 jul 2007, 11:49

"pozimi....", praviš, torej cigarovec ni neka tropska rastlina, ki ne bi prenesla zime ? Potem ni treba, da jo imam v loncu. Pa ko se vsi toliko hvalite s poganjki, se mi je najverjetneje ni splačalo uvažati iz Nemčije :oops: Bom tegale cigarovca presadil v zemljo na rob gozda, pa se naj tam znajde kakor ve in zna.
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 19 jul 2007, 11:57

meni cigarovec ne deluje nič kaj tropsko. raste v ljubljani pred mojim faksom , v okolici železniške postaje, zsledil sem ga v kopru imajo ga v arboretumu in tako dalje. zima mu prav nič ne škoduje. semena pa po mojih izkušnjah kalijo kot neumna (po izkušnjah do sedaj ni zatajilo še nobeno seme, ki sem ga "na oko" izbral med mešanimi semeni (semena, ki jih pobrerš iz strokov niso vsa "polna" in je potrebno po nabiranju narediti malo slekcije).
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 16 avg 2007, 16:10

Prosim za dva nasveta iz praktičnih izkušenj, da ga ne bom kaj polomil:

- kdaj presaditi v naravo ? Jeseni (novembra) ali spomladi (april-maj) ?
- koliko morajo biti oddaljeni zidani objekti - hiše, škarpe, asfalt ? Ima agresivne korenine, ali je lahko tik ob hiši ?
P.S. november '07: presajen na prosto
Slika
Zadnjič spremenil psevdonim, dne 24 nov 2007, 20:36, skupaj popravljeno 1 krat.
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a PR-ST » 19 avg 2007, 07:52

Splošno pravilo : iglavce presajati jeseni, listavce spomladi.
Cigarovca pa raje posadi malo bolj stran od hiše.
V mladosti izredno vitalna rastlina, ampak, žal kratke sape ...
Uporabniški avatar
PR-ST
Guru
Guru
 
Prispevkov: 221
Slike: 14
Pridružen: 25 maj 2007, 21:55
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a sasok » 19 avg 2007, 11:02

torej sedaj ko bodo semena zrela jih naberem in takoj posadin?? kaj catalpina semena ne potrebujejo stratifikacije al jo??? mislim saj pri nas vedno kje kakšen pokuka ampak to je navadno ob steni bloka katerega pa ne moreš izkopati, pod drevesi pa jih ni ker redno kosijo. HellHavoc kdaj si nabral semena in kdaj si jih posadil??
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 19 avg 2007, 13:33

semena sem nabral junija in jih takrat tudi posadil. izmed ročno izbranih semen so mi vsa vzklila. prav tako kolegu.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a sasok » 24 okt 2007, 20:20

jaz sem se odločil da za senena ki mi jih je HellHavoc poslal zakopljem ene 2 sm poz zemljo na vrtu in počakam da spomladi da vzklijejo! tako bi iblo v naravi tak oda mislmi da jih nič nebi smelo zmotit!
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a zupka » 24 okt 2007, 20:58

Jaz sem del semen, ki mi jih je prav tako poslal HellHavoc posadila septembra v mini rastlinjak. Zelo lepo so vsklila. Sedaj imajo 4 listke. Mogoče bom malo zgoljufala naravo in bodo sadike spomladi že tako močne, da jih bom lahko posadila na prosto.
Uporabniški avatar
zupka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 193
Pridružen: 13 jun 2006, 21:29
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 26 maj 2008, 21:47

ali je pognal/zrasel mali cigarovec ?

dobil junija:

Slika

posadil novembra:

Slika

danes, z vrha:

Slika

od blizu, kar je prilezlo iz zemlje:

Slika

očiščeno; tukaj se vidi tudi del starega stebla:

Slika

Paulownije so prilezle ven na tak način - staro steblo je ali zmrznilo, ali pa so ga odgriznili zajci, srne, itd. Novi listi in steblo so pognali ven zraven starega, posajenega novembra.
Je to cigarovec ali ni ?

Slika
Slika
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a Zeleni Janez » 21 jun 2010, 12:15

Z cigarovcem lahko počneš vse kar hočeš. Je zelo trpežna rastlina. Lahko ga presadiš pozimi,pomladi,celo poleti ali jeseni. Sigurn ga nebo pobralo. Jaz delam s svojimi vse živo pa še noben ni crknu. Enga mam v lončku kjer je 5cm zemle pa vseen raste ko nor. Važno je le,da ima dovol vlage. Zemla more bit bol vlažna. Semena pa vzkalijo pe enmu mescu. Kadarkol se jih lahko posadi. Sam okt.nov.ni fajn ker je rastlina neolesenela pred zimo.
Zeleni Janez
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 apr 2010, 10:20


Vrni se na Drevesa - okrasna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron