BREZA

Diskusija o okrasnem drevju.
Breza, Javor, Kostanj, Lipa, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

BREZA

OdgovorNapisal/-a Klematis1 » 23 avg 2009, 12:31

Izmed okrasnih dreves nam je zelo všeč breza, in bi posadili dve, vendar ne bi imeli visokih.... In me zanima, tisti, ki ste strokovnjaki v tem, ali so to posebne vrste, ali pa lahko to dosežeš le z rezjo ? Namreč ob priliki sem nekje videla ob hiši dve ali tri breze nižje rasti s široko in košato krošnjo ?

Baje, da obstoja ogromno vrst brez.....
LP Klematis
Klematis1
Expert
Expert
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 apr 2009, 21:10
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a sasok » 23 avg 2009, 13:42

Tako je, brez je veliko vrst, so tudi take z rdečkastim lubjem, pa sivim...
Na http://sl.wikipedia.org/wiki/Breza si lahko pogledaš vrste, tebi bi pa v poštev prišla kakšna pritlikava, malo si pomagaj z googlom, vem pa, da je nekaj azijskih vrst precej fascinantnih!
Lp
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

breza

OdgovorNapisal/-a matevzl » 24 avg 2009, 09:43

Navadna breza (Betula pendula) zraste cca. 15 m visoko, za kar potrebuje več deset let. Mislim, da je to veliko časa, da se uživa v drevesu, ki še ni zraslo preveč. Nato pa se ga zamenja.

Nižje variante s širšo krošnjo so npr. Betula pendula 'Youngii', ki zraste max. pol tako visoko kot navadna vrsta in ima precej širšo krošnjo (do 8m), s proti tlom visečimi poganjki. Lep povešav kultivar je tudi B. nigra 'Summer Cascade'.

Še nižje pa so breze kot sta npr. B. pumila in B. nana, ki spominjata bolj na grmičke. Dosežeta pa le par metrov višine

lp, Matevž
Okrasni vrt
www.okrasnivrt.com
matevzl
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 28 jul 2005, 12:41

OdgovorNapisal/-a Klematis1 » 24 avg 2009, 22:31

Hvala....

Izbire je res mnogo, verjetno pa pri nas poleg Betule pendule in Youngii drugih vrst tako ni mogoče dobiti...No na spletu sem, videla, da neka vrtnarija ponuja tudi himalajsko.....

Saditev pa je verjetno najboljša spomladi ?
LP Klematis
Klematis1
Expert
Expert
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 apr 2009, 21:10
Kraj: Štajerska

Breza

OdgovorNapisal/-a matevzl » 25 avg 2009, 08:41

Mislim, da ni nobenega problema tudi, če boste sadili jeseni.
Z izbiro pa je res bolj kriza, kar je škoda, ker se mi zdijo breze res super drevesa - krasna oblika, svetla krošnja, šelest v vetru, jesenska barva in še zimski okras z lubjem. Za mene so ene izmed najboljših dreves.

lp, Matevž
Okrasni vrt
www.okrasnivrt.com
matevzl
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 28 jul 2005, 12:41

OdgovorNapisal/-a sasok » 26 avg 2009, 09:19

Pazite edino, če je kdo v družini alergičen na brezo! Zna povzročati probleme. Drugače pa so res zelo lepa drevesa!
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a Klematis1 » 26 avg 2009, 16:18

Mi sicer nismo alergični....vsekakor pa se mi zdi v redu, da pred tem sajenje breze omenim neposrednima sosedoma.... :?

Je pa res, da ima drugi zaporedni sosed posajeni dve že zelo visoki brezi...tako, da ne bi bila naša prva v ožji soseski.....
LP Klematis
Klematis1
Expert
Expert
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 apr 2009, 21:10
Kraj: Štajerska

Re: BREZA

OdgovorNapisal/-a Šuška » 13 okt 2013, 00:28

Par metrov stran od hiše bi posadili tri breze (pravijo, da je lepše, če rastejo v skupini), zelo nam je všeč himalajska, ker ima še posebej izrazito belo lubje. Nekje sem prebrala, da jih lahko sadiš samo 90 cm narazen in da bo posledično višina drevesa in širina krošnje manjša - kakšno torej lahko pričakujemo? Je pa zame breza eno lepših dreves, čeprav se veliko ljudi pritožuje, da neprestano nekaj pada z nje, da se listi kar zajedajo v površine, itd.
Šuška
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 13 okt 2013, 00:09


Vrni se na Drevesa - okrasna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost