Brest -sadike

Diskusija o okrasnem drevju.
Breza, Javor, Kostanj, Lipa, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Brest -sadike

OdgovorNapisal/-a kanicv » 31 okt 2011, 01:02

Nikjer ne najdem ponudnika sadik za brest (Gorski brest (Ulmus glabra), Poljski brest (Ulmus minor) in Vez ali Dolgopecljati brest ( Ulmus laevis). Naprošam poznavalce za nasvet, kje najti sadike?
kanicv
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 31 okt 2011, 00:46

Re: Brest -sadike

OdgovorNapisal/-a Zeleni Janez » 31 okt 2011, 10:50

Koliko sadik pa rabiš? Jaz bi naj mel eno sadiko gorskega bresta,pa se ne morm odločit če bi ga kar tako dal :) Drugače pa sadike gorskega bresta najdeš v skoraj vsakem hribovitem gozdu. Pa pri brestih,če posadiš semena kar hitro rastejo. Tako da je že prvo leto lahko 15 cm visok. Drugo leto pa že 40 cm. Za gorski brest sem jih jaz naprimer nabral na cesti med toškim čelom pri Ljubljani in Topolom. Poljski brest je težje najti. Jaz vem za enega na šmarni gori za cerkvijo, in pa dva na parkirišču v kamniški bistrici. Poljske breste pa najdeš na planinskem polju. Ob asfaltirani cesti ki pelje čez planinsko polje vem da jih je par. V bližini mostička. Pa v Zalogu pri Ljubljani jih najdeš ob Savi, če greš po cesti proti Litiji. Ampak ima velik semen pa zelo velik jih je zanič. Zato morš celo goro nabrat da ti kaj zraste. Če te zanima še japonski brest ki ga je men uspel vzgojit,ga pa najdeš v botaničnem vrtu v Ljubljani. Prosti vstop :)
Zeleni Janez
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 apr 2010, 10:20

Re: Brest -sadike

OdgovorNapisal/-a kanicv » 31 okt 2011, 22:15

Zelo me veseli, da sem stopil v stik z nekom, ki se na stvari spozna. Sam sem bolj "mestni škric", ki se sedaj nekoliko poskuša z ljubitelskim kmetovanjem. Sadike si želim predvsem zato, ker je to drevo v naravi relativno redko in "navadnim" ljudem dokaj neznano. Pravzaprav je možno, da je celo v naši okolici kakšen brest, pa ga enostavno ne spoznam. Pred časom sva s soprogo kupila staro kmetijo, kjer sedaj z veseljem sadiva in urejava nama poprej povsem neznane rastline in uživava v skrbi zanje. Za kakršnokoli pomoč sem hvaležen. Lp
kanicv
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 31 okt 2011, 00:46

Re: Brest -sadike

OdgovorNapisal/-a Zeleni Janez » 01 nov 2011, 00:08

V prejšnjem besedilu se mi je pripetila manjša napaka, pri Zalogu in na planinskem polju raste dolgopecljati brest in ne poljski brest. Drugače pa spomladi aprila še preden listje zraste kar semena nabrat in boste meli sadik kolkor hočeta. Ampak morte pazit ker hitro zginejo po dveh tednih. Če bi vedel v katerih krajih približno živite pa bi vam mogoče znal povedat katerega bi se dalo najti v vaših okoliških gozdovih.
Zeleni Janez
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 apr 2010, 10:20

Re: Brest -sadike

OdgovorNapisal/-a kanicv » 01 nov 2011, 12:38

Kmetijo imam v Juriju ob Ščavnici. Vsekakor menim, da premalo poznam drevesa, zato bi vsekakor potreboval sadike, pa vsaj do sedaj nisem nikjer našel nobenega ponudnika. Lp
kanicv
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 31 okt 2011, 00:46

Re: Brest -sadike

OdgovorNapisal/-a leatherman » 24 nov 2011, 19:50

Prejšnji tededen sem podrl svoje prvo drevo in to je bil brest. Sedaj bi na njegovo mesto posadil naslednika, ker menim, da mu lega in tla zelo pašeta. Vem da je sadike težko dobiti zato bi poiskusil s semenom, če sem prav razumel, zeleni Janez bi se to še našlo tam nekje. A so kakšne možnosti, da mi zrihtaš nekaj teh semen...

nudim gurmansko kompenzacijo iz severovzhodnega konca! :lol:
leatherman
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 24 nov 2011, 19:39

Re: Brest -sadike

OdgovorNapisal/-a Zeleni Janez » 24 nov 2011, 22:45

Ja lahko bi ti zrihtal semena, to je pa mogoče samo Aprila, ko dobi brest semena, pa še to moreš bit fajn pozoren, da ta prav cajt iščeš ker hitro zginejo. Ampak če misliš semena samo posadit tam kjer je rastel tvoj brest, je samo 1% možnosti da ti bo tam zrastel brest. Moraš jih dati v kak teglc, pa 3 leta čakat, da dobiš tako velko sadiko da jo posadiš v gozd. Najlažje bi bilo da v gozdu kjer je rastel tvoj brest poiščeš, kakšnega mladega, ga izkoplješ in posadiš kjer misliš. Če si imel en brest mora biti sigurno še kje kakšen.
Zeleni Janez
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 apr 2010, 10:20

Re: Brest -sadike

OdgovorNapisal/-a leatherman » 25 nov 2011, 21:17

Hvala, bom pozoren. Malo še preštudiram specifike, potem pa se oglasim, kako mi bo uspelo....

hVALA
leatherman
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 24 nov 2011, 19:39


Vrni se na Drevesa - okrasna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Brest
    Napisal/-a Coaster » 24 dec 2009, 22:58
    1 Odgovori
    9549 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a kanicv Poglej zadnji prispevek
    31 okt 2011, 00:57

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron