hibiskus - kitajsko novo leto

Med cvetoče rastline uvrščamo rastline, ki v naše prostore prinašajo svežino, raznobarvnost, poživitev...
Anemone, Anthurium, Azelea, Begonia, Camellia, Clivia, Plumeria, Tacca, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

hibiskus - kitajsko novo leto

OdgovorNapisal/-a Kitty » 08 feb 2005, 11:12

Danes je kitajsko novo leto in mlada luna (to gre menda eno z drugim) in naj bi se obrezovalo hibiskuse. Tako vsaj po mejlu sporoča starejša kolegica, ki mi je poleti podarila mlad hibiskus. Glede na to, da ga imam jaz prvič, pa ne vem, kje naj ga obrežem? Ko mi ga je dala, je rekla "čim niže", jaz pa seveda cvikam. Poslala sem ji slikico, naj mi pove, kje, pa ne vem, kako pogosto preverja pošto - zato sprašujem tudi tukaj.

Kje naj ga torej odrežem?
Kaj se da narediti z odrezanim delom?



Hvala za nasvete!

Bye, Kitty
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Kitty
Expert
Expert
 
Prispevkov: 121
Pridružen: 09 nov 2004, 11:20
Kraj: Vrhnika

Obrezovanje hibiskusov

OdgovorNapisal/-a muha » 20 okt 2005, 08:29

No pa še en "hibiskusov" odgovor. Za gornje vprašanje je sicer prepozno, morda pa še koga muči isto.
KITAJSKI OSLEZ - HIBISCUS ROSA SINENSIS -lončnica, ki ne prezimi zunaj - : lahko jo obrežete tudi že sedaj, ko jo postavite v notranji prostor , da ne bo zavzela preveč prostora, če je to problem. Če ni, potem ga obrežite spomladi, toliko, da ga oblikujete po svoji želji, ali pa da porežete vejice, ki so pozimi zdivjale, če mu je bilo pretoplo in preveč pognojeno.
SIRIJSKI OSLEZ - HIBISCUS SYRIACUS - vrtni, prezimno trdni. Tega obrezujte spomladi, preden prične brsteti, ko so vidne tudi vse posušene ali kako drugače prizadete veje.
NAČIN OBREZOVANJA: oba tipa preneseta zelo močno obrezovanje, pač po želji glede oblike. Novi poganjki poženejo lahko tudi direktno iz lesa veje ali debla. Če ga želite oblikovati v drevesce, je treba pričeti pri malem in pridno obtrgavati poganjke na deblu pod višino, kjer želimo imeti krošnjo.
ODREZANE VEJICE: lahko daste v vodo, ali v zemljo. Ne ukoreninijo se sicer najraje, poskusiti pa ne škodi, en potaknjenec od desetih bo že "ratal". Do ukoreninjenja lahko traja nekaj mesecev. Dokler so listi čvrsti (pustimo le vrhnje 3) čakamo in upamo. Kdaj je najbolj ugoden čas ne vem, ker sem jih potikala kadar se mi je zazdelo in sem jih do sedaj že kar nekaj vzgojila, tako kitajskih, kot sirijskih.
Toliko iz mojih skoraj 20-letnih izkušenj s hibiskusi.
Lp

PS: glede obrezovanja na kitajsko novo leto: mi je novo, najbrž pa je kaj na tem, saj se mu reče KITAJSKI HIBISKUS. Pri meni žal ne pride v poštev, ker jih moram porezati, ko jih pospravim notri.
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica


Vrni se na Cvetoče sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • hibiskus
    Napisal/-a Ela » 05 mar 2004, 23:39
    1 Odgovori
    4297 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a bostjan Poglej zadnji prispevek
    06 mar 2004, 09:57
  • hibiskus
    Pripete datoteke Napisal/-a herbi » 31 okt 2006, 14:55
    13 Odgovori
    17063 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Cleia Poglej zadnji prispevek
    20 feb 2008, 17:45
  • hibiskus
    Napisal/-a laponkica » 17 sep 2008, 15:05
    2 Odgovori
    10820 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a laponkica Poglej zadnji prispevek
    18 sep 2008, 19:31
  • Sobni hibiskus
    Napisal/-a ena rožica » 28 mar 2008, 23:01
    6 Odgovori
    15125 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Cleia Poglej zadnji prispevek
    14 dec 2008, 23:55

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 1 gost