zvonček s štirimi venčnimi listi

Diskusija o čebulnicah.
Gladijole, Hijacinte, Tulipani, Zvončki, Lilije, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

zvonček s štirimi venčnimi listi

OdgovorNapisal/-a pepelka » 15 mar 2009, 07:36

navadni zvnček ima tri venčne liste, zakaj pride do tega, da ima štiri? ali je to kakšna posebna vrsta?
pepelka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 124
Pridružen: 25 apr 2004, 19:12

OdgovorNapisal/-a Jure » 15 mar 2009, 23:38

Na vsak način je neobičajno. Vendar so od neobičajnih primerkov taki s štirimi perigonovimi listi najpogostejši. Sledijo taki s petimi in resnično zeloooooooo redki s šestimi listi zunanjega perigona.

Na vsak način je vredno rastlinico opazovati, kako se bo vedla v naslednjih letih in kako se bo ta njena lastnost morebiti dedovala. Bodisi na mlade čebulice, ki bodo nastale iz te z deljenjem ali pa iz semen, ki bodo nastala. Treba pa je slediti očetovsko in materinsko linijo, če želimo imeti potrebne podatke. Pri tem opazovanju marsikoga mine potrpljenje, ker bi rad takojšnje rezultate pa jih ni.

Ravnokar se da v Botaničnem vrtu v Ljubljani videti prikaz raznolikosti navadnega malega zvončka v Sloveniji, da se dobiti knjižico, ki to raznolikost opisuje. Edinstveno v svetu, se splača prebrati. Za raziskave je zaslužen dr. Jože Bavcon in njegova ekipa.

Kot zanimivost naj navedem, da sem o takih zvončkih pisal prav na tem forumu in dobil nekaj koristnih podatkov od takratnih forumašev (zdaj so se vsi vrgli v gojenje orhidej, starih mačkov pa ni več).

V marčevski reviji Moj mali svet pa lahko prebereš članek o prvem slovenskem kultivarju navadnega malega zvončka.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a pepelka » 16 mar 2009, 07:41

a veš da je moja kolegica našla s petimi listi, ga imam fotografiranega. Nažalost pa ni vzela čebulice...
dam danes popolnde gor fotografijo
pepelka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 124
Pridružen: 25 apr 2004, 19:12

OdgovorNapisal/-a Jure » 16 mar 2009, 09:18

Dandanes ni več zaželjeno, da pobereš vse. Povsem dovolj je fotografska evidenca in obvestilo merodajnim. V tem primeru je naslov:

Botanični vrt
Oddelek za biologijo
Biotehniška fakulteta

Ižanska cesta 15
1000 Ljubljana

tel: 0038614271280

e-mail: [url]botanicni.vrt@siol.net[/url]
http://www.botanicni-vrt.si

Pa še veliko podobnih trofej želim
:D
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a teta Pehta » 16 mar 2009, 12:27

Zvončki so zaščiteni in jih v naravi ni dovoljeno trgati. Tako določa Uredba o zavarovanih prosto živečih rastlinskih vrstah. Zato ne razumem razočarja, da kolegica ni vzela čebulice! Pravim lahko le, da še dobro, da je ni vzela!
teta Pehta
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 43
Pridružen: 10 apr 2008, 14:44
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Čebulnice

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost