dracunculus vulgaris

Diskusija o čebulnicah.
Gladijole, Hijacinte, Tulipani, Zvončki, Lilije, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a pasjisin » 01 nov 2007, 15:35

najlepša ti hvala
pasjisin
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 33
Pridružen: 30 okt 2007, 20:56
Kraj: Ribnica

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 02 nov 2007, 11:09

Sašo, hvala, našla! Le da sem sedaj v zadregi, kaj to je. Plodov nima več, tudi beta, na katerem bi pri pegastem kačniku (Arum maculatum) "sedele"rdeče jagode. Po drugi strani mi vzbuja dvom, kako da je rastline sedaj v tako bujni rasti. Pegasti kačnik namreč zgodaj spomladi najprej odžene liste, ki so včasih rjavo pegati (od tod ime), nato cvet, šele poleti pa postanejo plodovi-jagode rdeči in takrat je od cele rastline viden pravzaprav le bet s plodovi.Ta primerek pa je parv zdaj bujne rasti, listi so podobni, vendar ne rjavo pegati, ampak so pege svetlejše od ostalega zelenila. Podobna je kaki lončnici-kali, vendar ta ne bi prezimila. ta pa se vseelo razrašča in torej ni zavržena letos, kar pomeni, da je prezimna. Bomo že ugotovili, kaj je. V zemlji ima čebulico, podobno kot kačnik, vendar je vse skupaj, z rastrlino vred vse precej večje.
Pasji sin ( mimogrede, kako pa se reče tvoji mami?), če se res voziš po naših krajih, me poišči, z veseljem ti rastlino pokažem. Jaz sem vzela dva primerka, enega za zinaj, enega bom pa za vsak slučaj dala noter. Bomo videli!
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a sasok » 02 nov 2007, 14:46

Marija to rastlino opazujem nekje 3 leta tako da definitivno prezimi! če je še kakšna ostala bom še jaz skočil po katero v glavnem kar posadi zunaj ker prezimi! :D
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 02 nov 2007, 17:33

Sašo, malo morje jih je. Zanima me, če si jo videl cveteti in če se spomniš, kdaj je imela plodove in kakšne: ali posamezne jagode ali nanizane tesno skupaj na steblu. Vidiš, kako dobro je, če uporabljaš kolo, ne le avto, vse vidiš, jaz pa dnevno brzim mimo po večkrat, pa je nisem opazila. Jaz sem danes kar z roko izgrebla dva primerka, je zelo lepa, humosna prst. Je pa kar globoko. LP
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a muha » 02 nov 2007, 19:23

Še enkrat bi čisto skromno pripomnila, da je kaček (dracunculus vulgaris na listi zavarovanih vrst. No, pa saj tega tako ali tako nihče ne jemlje resno :cry: :cry:

Zakaj, zakaj bi morali imeti čisto vse doma pred nosom? Ne bi šli raje malo na sprehod in jih gledali tam, kjer jim je že narava sama določila mesto?

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a sasok » 02 nov 2007, 19:51

hej muha tu ne raste kaček ampak nekaj drugega! veš da nebi trgali oz nabirali zavarovanih vrst pa še to rastlino je nekdo tukaj odvrgel tako da je to bolj reševanje kot pa kaj drugega!

Marija rastlina je imela jagode tesno skupaj na steblu rdeče barve če se ne motim sicer pa so meni listi zelo dekorativni!

Prepričan sem 99.9999% da ta rastlina tukaj na tem mestu ne raste avtohtono ampak jo je nekdo odvrgel!
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 02 nov 2007, 20:32

Da, Sašo, prav imaš. To je sigurno ena od okrasnih trajnic, zavržena in se je pač tu udomačila. Sama sem že veliko rož našla na ta način, posebno na Kicverku, kjer nemarneži po čiščenju doma odpadke odvržejo, tudi semena ali cele rože so vmes in tako nastane prav zanimiva združba divjih in vrtnih lepotic. Da ne gre za zaščiteni pegasti kačnik ali celo še redkejši kaček, pa sem 100% prepričana. Tudi zaščitena kačunka, ki je tudi podobna kali, ni, ker ne raste na suhem rastišču, pa tudi barva je drugačna. Komaj čakam pomladi ali poletja, da bom videla, kakšen bo cvet, če sploh bo. Sicer pa ga bova še večino pustila na tem rastišču, ne Sašo, tako da se ne sekirati. Prva moja " investicija" bo digitalni fotoaparat, da bom lahko širšo forumsko srenjo osrečila z najinimi najdbami. LP
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a sasok » 02 nov 2007, 20:37

se spopolnoma strinjam ja! ko bom imel novi računalnik bom tudi jaz kaj poslikal in prilepil svojega kot včasih! tak obom to rastlino drugo leto tudi pa bomo poslušali ugotoviti kaj je!
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a muha » 02 nov 2007, 20:39

Sasok in stara postaja, se opravičujem :oops: . Preveč površno sem brala vajino dopisovanje. Pa naj velja tako, kot rečem otrokom, če jih obdolžim po krivici: naj velja za drugič, ko boš to res storil, a te ne bom zasačila :wink: :lol:

Doma imam laški kačnik od Bakkerja in ravno sedaj ima najbolj košate liste. Rasti so pričeli pred kakim mesecem. So točno taki, kot na tejle sliki: mogoče vama bo kaj v pomoč.Lansko zimo je prestal zunaj.

http://images.google.si/imgres?imgurl=http://www.kjerkoli.si/trajnice/slike/775.jpg&imgrefurl=http://www.kjerkoli.si/trajnice/index.php%3Fpage%3D16%26artikel%3D775&h=395&w=344&sz=26&hl=sl&start=18&tbnid=Cql_wH2OIegoDM:&tbnh=124&tbnw=108&prev=/images%3Fq%3Dka%25C4%258Dnik%26gbv%3D2%26svnum%3D10%26hl%3Dsl%26sa%3DG


Pa brez zamere prosim.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a sasok » 02 nov 2007, 20:43

aha listi so zeloo podobni mogoče nimajo tako zelo vidnih žil! jaz predvidevam da je nekaj takšnega in to definitivno tam ni avtohtono zraslo :D
ah ni problema vsak se kdaj zmoti! :D
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 02 nov 2007, 21:19

Bravo, draga Muha in tisočkrat hvala! Zares je to! Cveta sicer pač nisem videla, toda listi so natančno taki. Predvidevam, da je bil ta laški kačnik kdaj odvržen in se je tu tako lepo razrastel(pred leti je Revital tu mimo vozil zelenei odpad na odlagališče, sedaj pa delajo doma kompost). Hej, Sašo, zdaj pa lahko trživa kot Alpigena! Ti imaš prednost, ker si ga odkril!
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a sasok » 02 nov 2007, 21:25

heh bom najprej kar na vrt malo posadil in potem tržil! si morem prej še naredit spletno stran! :twisted: :twisted:
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 08 nov 2007, 12:14

tko mimogrede za informacijo in kot zanimivost naj povem, da Dracunculus vulgaris smrdi po gnilem mesu :?
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 08 nov 2007, 13:26

Verjetno bolj učinkovita zaščita kot Arso, ha,ha..
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a muha » 08 nov 2007, 15:04

Ja, mati narava je še vedno najbolj pametna :D :D :wink: :lol: :lol:
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a sasok » 08 nov 2007, 17:43

vrjetno smrdi zato da bi svoje opraševalce pritegnil in neprave odgnal ne? ker ona roža ki ima največji cvet(lahko jo kdo poišče in jo da kot zanimivo) ima podobno ukano in smrdi; huh kako!
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

AMORPHOPHALLUS TITANUM

OdgovorNapisal/-a alpigena » 08 nov 2007, 20:11

:D
Zadnjič spremenil alpigena, dne 18 feb 2008, 19:27, skupaj popravljeno 2 krat.
ALPIGENA
Uporabniški avatar
alpigena
Guru
Guru
 
Prispevkov: 176
Pridružen: 31 okt 2007, 16:30
Kraj: Domžale

Prejšnja

Vrni se na Čebulnice

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost