čebulice

Diskusija o čebulnicah.
Gladijole, Hijacinte, Tulipani, Zvončki, Lilije, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

čebulice

OdgovorNapisal/-a misa » 25 sep 2003, 23:06

Pozdravljeni,

naj vas samo opomnim, da je cas, ko je potrebno dati v zemljo vse cebulice, gomoljcke in rizome, za katere zelimo, da nam bodo spomladi pestrile nas vrt z svojimi barvami.

Cebulice, ko kupujete dobro poglejte, da niso poskodovane, gnile, stisnjene, mehke, nagrbancene,.... Potem jih posadite, sedaj in se naslednji mesec je pravi cas, globina sajenja, za debelino dveh cebulic. Za naravno zasaditev pomesajte razlicne vrste cebulic med seboj, da je zasaditev se bolj naravna, jih vrzite po gredi in zakopljite, kjer padejo na zemljo. Zatem pa pocakajte do spomladi, ko vas bodo razveselile s svojimi pisanimi barvami.
Spomladi, ko nase cvetlice odcvetijo, jim nikar ne porezite zelenih delov, temvec pocakajte, da same ovenijo in tako naberejo hranila za naslednje bogato cvetenje.
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a JEMA » 26 sep 2003, 12:17

Zdravo!

Hvala za opomin! V zvezi s tem pa me zanimata dve stvari:
1.) Kdaj naj posadim čebulice narcis v lonček, da bodo le-te cvetelo okrog božiča?
2.) Kdaj je najbolj primeren čas za sajenje srebrnjak (čebule)

hvala za odgovor in lep pozdarv,
Matej
JEMA
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 86
Pridružen: 12 sep 2003, 08:14
Kraj: Lenart

OdgovorNapisal/-a misa » 29 sep 2003, 15:10

Pozdravljeni,

srebrnjak lahko posadite sedaj.
Za cebulice v lonckih, ki bi cvetele okoli Bozica pa je tako. Posadite cez kaksen teden, morda se kaksen dan vec, seveda jih morate dati v hladilinik, nikar ne pozabite tega. Jaz upam, da bodo cvetele okoli Bozica, toda veliko je tudi odvisno od cebulic samih in temperatur, ki bodo vladale v stanovanju, ko boste dali cebulice iz hladilnika. Dajte jih nekam, kjer ni prevec vroce.

Cvetoce loncke vam zelim
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a JEMA » 29 sep 2003, 16:00

Hvala za odgovor. Nisem še nikoli slišal, da moram dati čebulice v hladilnik. Koliko časa pa morajo biti pred tem v hladilniku? Ali moram dati v hladilnik že v lonček posajene čebulice ali pa samo čebulice? In zakaj je to sploh potrebno? Ali s tem simuliram mrzlo zemljo, kakršna je pozimi?

Lonček bo pa postavljen na zastekljen balkon, kjer pozimi temperatura niha nekje med 12 in 18 stopinj celzija cez dan.

Matej
JEMA
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 86
Pridružen: 12 sep 2003, 08:14
Kraj: Lenart

OdgovorNapisal/-a misa » 29 sep 2003, 16:50

Pozdravljeni,

posajene cebulice z lonckom, pokrijemo z alufolijo, damo v hladilnik, da se do dobra ohladijo, priblizno za 3 tedne :)

Tako je, to je ponaredek zime in temperatura na balkonu bo ravno pravsnja.

Lp
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a BoGo » 30 okt 2003, 00:17

Misa, če smo že pri čebulnicah kar tu vprašam, da ne bom načenjal nove teme.

Punco zanima, kako posaditi čebulice v nevodoravno zemljo. Na dvorišču pred hišo ima namreč majhen hribček, katerega zasaja z rožami. Pa je že lani posadila krokose in so ti ali prekasno vzklili ali pa sploh niso. Ali jih mora saditi z zgornjim delom navpično gor ali pa pravokotno na zemljo?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a misa » 30 okt 2003, 08:52

Pozdravljen!

Mislim, da to ni neka cisto navpicna strmina, da bi morali razglabljati o taksnih malenkostih, ce pa ze, se pa cebulice vedno sadijo tako, da kalcek oz. zgornji del cebulice gleda proti povrsini. Globina sajenja je za tri cebulice.
Krokusi pa niso vzklili, najverjetneje jih je kaj pohrustalo :(, ker pa pravis, da so tudi prepozno vzklili, jih je morda prepozno posadila, ali je pa zelo mrzla in sencna lega.

Lp
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a nat26 » 10 sep 2004, 09:57

Zdravo,

glede čebulnic me zanima, na kakšen način jih lahko zaščitim pred voluharjem? Največkrat se zgodi, da spomladi sploh ni nobenih tulipanov, ki so bili v jeseni posajeni. :?:
nat26
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 10 sep 2004, 09:41
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 10 sep 2004, 10:26

Ojla,

na tržišču obstajajo košarice iz žičnate mreže, katere zaščitijo posajene čebulice v njih.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a nat26 » 05 nov 2004, 08:45

Živjo,

sem še bol začetnik vrtnarjenja, tako da me zanima: konec septembra sem posadila frezije in so že sedaj prišle na plan; jih bo zima uničila ali zimo tudi tako preživijo?
nat26
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 10 sep 2004, 09:41
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a Riot77 » 29 maj 2005, 12:18

Zivijo

da ne odpiram nove teme:

Za darilo sem dobila narcise v nekakšnemu pesku podobni mivki v lončku. Sedaj so že odcvetele, nadzemne dele sem odtrgala, ostale so le čebulice. Zanima me, na kakšen način naj skrbim za njih; kako pogosto naj jih zalivam, da ne zgnijejo?


hvala in LP
Riot77
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 20 okt 2003, 12:13
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Akasha » 29 maj 2005, 19:50

NE SMEŠ ODTRGATI LISTOV,DOKLER SE PO CVETENJU OB OBIČAJNI NEGI RASTLINE SAMI OD SEBE NE POSUŠIJO!!!!!!!!!

Če to narediš,uničiš čebulice,ker ne morejo v listih delati hrane in jo shranjevati v čebulici za drugo leto.

Če so bile čebulice posajene le v pesku in ne v zemlji,bi jih morala po cvetenju presaditi v navadno zemljo,dokler se ne posuši listje(kot sem napisala zgoraj).

Potem pa če so vsajene na vrtu,ostanejo v zemlji do drugega leta.

Če ne,jih pobereš iz zemlje in jih spet vsadiš jeseni,do takrat pa jih hraniš na suhem hladnem mestu.

(Pa še nekaj o gnojenju čebulnic-le do cvetenja se jih lahko gnoji,če se jih gnoji kasneje,začnejo spet rasti,kar jih izčrpa za drugo leto,to sve piše v eni moji vrtnarski knjigi).
THE SPIRIT OF FIRE !

[img]http://www.shrani.si/f/u/IY/34JOersm/3579994663.jpg[/img]
Uporabniški avatar
Akasha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 28 mar 2005, 19:22
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Riot77 » 01 jun 2005, 15:59

NE SMEŠ ODTRGATI LISTOV,DOKLER SE PO CVETENJU OB OBIČAJNI NEGI RASTLINE SAMI OD SEBE NE POSUŠIJO!!!!!!!!!

Če to narediš,uničiš čebulice,ker ne morejo v listih delati hrane in jo shranjevati v čebulici za drugo leto.




o, ne :( a potem narcisam ni več pomoči? jst sm jih pa utrgala, ker so odcvetele in se malenkost začele sušit - drugače nimam izkušenj z narcisami v lončkih - zunaj jih pač pustimo da rastejo po svoje ... škoda :(
Riot77
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 20 okt 2003, 12:13
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Akasha » 01 jun 2005, 16:23

Jah lahko jih pač posadiš ven v zemljo in upaš,da bodo preživele,samo če bodo,drugo leto 100% ne bo cvetov,ker bodo komaj imele moči za kakšen list..
Potem jih dobro gnoji drugo leto in še naslednje leto mogoče kaj bo..
Načeloma pa odtrganje še zelenih listov naredi toliko škode,da je navadno žal potem vse skupaj za stran.
(po naših izkušnjah,ko so po pomoti listi bili prehitro pokošeni)
THE SPIRIT OF FIRE !

[img]http://www.shrani.si/f/u/IY/34JOersm/3579994663.jpg[/img]
Uporabniški avatar
Akasha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 28 mar 2005, 19:22
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a zmajevka » 02 jun 2005, 10:37

Hm, kot kaže ima moja tašča čisto druge izkušnje, ker vsako leto odreže liste še preden se posušijo (na vrtu seveda), pa naslednje leto kljub temu bogato cvetijo 8) . Ker jih ima posajene zelo na gosto (ali pa so se morda že tako zgostile), namreč pravi, da se med njimi začnejo rediti polži. Teh pa seveda nihče noče niti v cvetličnem, kaj šele v zelenjavnem vrtu. :roll:
zmajevka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 28 feb 2005, 12:06
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a Riot77 » 02 jun 2005, 16:59

no, potem je še eno majhno upanje - naslednjič se bom pa prej pozanimala kako in kaj :oops:


hvala vsem!
Riot77
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 20 okt 2003, 12:13
Kraj: Ljubljana

KAŠNE ČEBULNICE

OdgovorNapisal/-a mfekunja » 03 okt 2005, 08:46

Pozdravljeni!

Zanima me kakšne čebulnice bi lahko posadila v gredo za rezano cvetje, da jih ne bi bilo treba spomladi ven jemat in v jeseni spet dajat v zemljo. Vem da se sliši grozno, vendar mi ni to za početi vsako jesen in vsako pomlad. Zanima me ali obstajajo kakšne čebulnice ki prezimijo. Vem da obstajajo čebulnice, kot so frezije, begonije, ki se sadijo spomladi, da potem poleti cvetijo. Mogoče te čebulnice prezimijo? Npr. tulipane puščam v zemlji (čebulnice imam v jog.lončkih, v katere sem izrezala luknje), pa lepo cvetijo vsako leto znova.
Hvala za odgovor že vnaprej.
mfekunja
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: 17 jan 2004, 15:56
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a bajsek » 05 mar 2009, 20:53

Hoj!

Vidim da je že stara tema pa vseeno. V koritih imam posajene čebilice lilij in nekaj begonij. Korita so od jeseni v kleti kjer je tema. Ali bi bil sedaj že pravi čas da jih odnesem ven?

lp
bajsek
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 03 jan 2009, 14:58

OdgovorNapisal/-a matevzl » 06 mar 2009, 14:21

Odvisno kaj pomeni ven: iz kleti na svetlo ali iz kleti na prosto?

Za begonije je še prezgodaj za na prosto, vendar jih je dobro prej nakaliti v lončkih na toplem, da bodo poleti čim prej zacvetele. Primerno mesto je brez direktnega sonca pri cca. 20°C. Substrat naj bo vlažen, vendar ne moker. Po zadnji slani pa se lahko prenesejo na prosto.
Lilije pa bi lahko prezimile tudi na prostem.

lp, Matevž
Okrasni vrt
www.okrasnivrt.com
matevzl
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 28 jul 2005, 12:41

OdgovorNapisal/-a bajsek » 06 mar 2009, 21:34

Hoj!

Matevz hvala. Ven, sem mislila na prosto. Ja sej vem da načeloma lilije prezimijo zunaj, samo ker jih mam v manjših koritih sem jih pospravila da ne bio zmrznile. No, sej...

A bi jih bilo pametno malo zalit, ker zdej so čist suhe.?

Imam tudi nekaj vetrnic- grških, te tudi že lahko grejo ven a ne?

Lp
bajsek
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 03 jan 2009, 14:58

Naslednja

Vrni se na Čebulnice

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • ČEBULICE SPARAXIS
    Napisal/-a NELA » 11 apr 2006, 20:36
    2 Odgovori
    13263 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Jave Poglej zadnji prispevek
    12 okt 2006, 19:43

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron